Pametno pripremljena putna ljekarna za cijeli svijet

Pametno pripremljena putna ljekarna spas je u kriznim situacijama koja pomaže da odmor protekne glatko.

Nalazite se na savršenoj destinaciji u savršenom društvu, odlično ste raspoloženi te su vam čak i vremenske prilike naklonjene. Uzbuđeno razmišljate o tome koje sve lokacije želite posjetiti idući dan … a onda se naglo razbolite i svi vam planovi padnu u vodu.

Dani putovanja ionako prođu prebrzo, stoga si nemojte dozvoliti da vas kakva nenadana boljetica zatekne nespremne i zakine za nekoliko dana odmora. Mala putna ljekarna može se pokazati kao pravi spas u takvim situacijama i pomoći vam na izvučete ono najbolje iz svojeg putovanja.

lijekovi

Najčešći probljem na putovnjaima – putnički proljev

Najčešća bolest koja pogađa turiste je putnički proljev, od koje oboli gotovo polovica putnika u zemlje u razvoju – najrizičnija područja su Latinska Amerika i Sjeverni dio Južne Amerike, Afrika, Bliski Istok te Azija (osobito Indija).

Ovu bolest uzrokuju bakterije, virusi ili paraziti u hrani i piću, stoga je najpametnije poduzeti sve potrebne mjere predostrožnosti i konzumirati isključivo hranu i piće provjerenog podrijetla – stručnjaci vele da je najbolje držati se hrane koja je svježe pripremljena, dobro skuhana i poslužena vruća.

Putnički proljev je blaga bolest koja prolazi sama od sebe, no može predstavljati neugodnu smetnju koja će vam ukrasti nekoliko dragocjenih dana vašeg odmora. Stoga je dobro uz sebe imati i kakav lijek protiv proljeva, npr. Linex, kako biste ubrzali svoj oporavak.

Česti “gost” na putovanju – mučnina

Još jedan nepoželjan, no čest ˝gost˝ na odmoru je putna mučnina stoga, osobito ako ste joj skloni, nemojte zaboraviti ponijeti lijek poput Dramamina kako vam određeni dijelovi putovanja ne bi ostali u lošem sjećanju.

Lijekovi protiv mučnine mogu vam pomoći i da zaspete u bučnom i neudobnom ambijentu zrakoplova te da prebrodite jet lag, ili u tu svrhu možete ponijeti i lijekove po vlastitom izboru. Kako biste uspjeli suzbiti vrućicu ili odriješiti se iscrpljujuće glavobolje, nemojte zaboraviti svojoj putnoj ljekarni pridodati i analgetike i antipiretike, a valja ponijeti i lijekove protiv gripe i prehlade.

Izdvojeno:

> Neizbježan je i mali set za prvu pomoć, toplomjer te, pri putovanju u toplije krajeve, sredstva za zaštitu od insekata te liječenje uboda.
Lijekovi na recept

Ako sa sobom morate nositi lijekove na recept, budite veoma oprezni jer različite države imaju različite propise o tome što je legalno, a što nije. Po strogoći svojih zakona vezanih uz droge i lijekove poznate su mnoge zemlje Bliskog Istoka i Jugoistočne Azije – stoga, ako planirate odmor, na primjer, u Dubaiju, pomno se raspitajte unaprijed da li i pod kojim uvjetima možete sa sobom ponijeti svoje lijekove.

Izdvojeno:

> Kodein, analgetik koji se može u mnogim državama nabaviti i bez recepta je ilegalan u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, te je bilo i slučajeva uhićenja stranaca vezana uz njegovo posjedovanje ili konzumaciju – stoga provjerite je li on sastojak nekog od vaših lijekova.

> Japan pak ne dozvoljava unos određenih lijekova u državu čak ni uz predočenje recepta, a ako planirate ostati dulje vrijeme znajte da za opskrbu propisanih lijekova koja traje mjesec dana ili više morate unaprijed dobiti potvrdu pod nazivom ˝Yakkan Shoumei˝.

> U svakom slučaju, valja unaprijed istražiti zakonske regulacije u državi u koju putujete te sa sobom ponijeti kopiju recepta, a same lijekove ponijeti u originalnoj ambalaži s jasno ispisanim imenom lijeka i doktora koji vam ga je propisao.

> Također, nemojte zaboraviti uzeti i rezervu lijekova, a u slučaju da vam ih ipak ponestane imajte na umu i njihova generička imena, budući da se robna imena lijekova mogu razlikovati od države do države.

Silvia Vidović

Facebook Like Button