Indija je čarobno lijepa zemlja i otputuje li u bilo koju njenu pokrajinu biti ćete opčarani neobično lijepim i zasigurno jedinstvenim prizorima.
Kako bi putovanje u ovu daleku zemlju bilo što ugodnije kada su u pitanju carinski propisi, valuta plaćanja te kako bi samo provod u egzotičnoj Indiji ostao u što ljepšem sjećanju uputit ćemo vas na sve bitne informacije vezane uz Indiju.
Osobni dokumenti i viza
Svim stranim turistima potrebna je važeća putovnica i viza da bi mogli putovati u Indiju.
Turistička viza
Zahtjev za turističku vizu predaje se na ispunjenom obrascu, s dvije fotografije, koji se može preuzeti sa stranice https://www.embassy-worldwide.com/embassy/embassy-of-india-in-croatia/. Aktualne informacije o cijena i uvjetima pri izdavanju vize također možete saznati na navedenoj stranici.
Zdravstvene odredbe
Za Indiju nisu propisana nikakva cijepljenja. Osobe koje dolaze iz područja ugroženih žutom groznicom, neke zemlje Afrike, centralne i južne Amerike, moraju imati važeću međunarodnu potvrdu o cijepljenju.
Jezik
Službeni jezik je hindski. pojedinim je saveznim državama dopušteno koristiti regionalne jezike za unutarnju administraciju i u obrazovanju. Engleski se govori u cijeloj Indiji.
Turistički vodiči
Sve turističke zajednice imaju vodiče za engleski jezik. U većim su gradovima ujedno dostupni i vodiči za druge jezike. za više informacija obratite se najbližem turističkom uredu indijske vlade koji ćete pronaći u svakom većem turističkom odredištu.
Lokalno vrijeme
Vrijeme u Indiji je UTC + 5:30, odnosno + 4:30 sata od srednjoeuropskog vremena zimi, a + 3:30 sata ljeti.
Električna energija
Jačina struje je 220 V, izmjenična struja od 50 herca. Najčešće 22 V izmjenične struje, 50 ciklusa, pri čemu u nekim regijama ima i ujednačene struje. Putnicima se preporučuje da provjere strujni napon prije nego upotrebljavaju električne uređaje. Oblici utičnica također se razlikuju, tako da je preporučljivo ponijeti set adaptera koje možete nabaviti u većini trgovina s elektromaterijalom.
Fotografiranje
Fotografiranje arheoloških spomenika uz pomoć stativa i bljeskalice mora odobiti društvo Archaeological Survey of India, Janpath 88, New Delhi. U područjima s divljim životinjama fotografiranje je dopušteno uz prethodnu novčanu naknadu. Ova se pravila mogu razlikovati od mjesta do mjesta.
Komunikacija
Teleks/telegram: Međunarodna usluga dostupna je 24 sata dnevno u velikim hotelima i telegrafskim uredima u većim gradovima.
Telefon: U gotovo svim zemljama može se uspostaviti direktna veza. Pozivni za hrvatsku iz Indije je 00385, a za indiju iz hrvatske 0091. zatim otipkajte područni kod bez nule a potom telefonski broj.
Pošta: poštanska služba i šalteri za skladištenje poštanskih pošiljaka jako su dobro organizirani. prilikomprimitka valja navesti ime i prezime. Poštanske marke možete naći u hotelima.
Novac: Valuta u Republici Indiji je indijska rupija. Manja jedinica je paisa. Noovčanice se izdaju u vrijednosti od 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 rupija. Povremeno se u opticaju mogu naći novčanice od 1, 2, ili 5 rupija. Kovanice postoje u vrijednosti od 5, 10, 20, 25 i 50 paisa te 1, 2, i 5 rupija.
Odredbe o devizama
Indijska se valuta ne smije uvoziti niti izvoziti. Putnici koji sa sobom nose više od 2500 US$ u gotovini ili do 10000 US$ u raznim valutama moraju to navesti na obrascu Currency Declaration Form koji je dostupan pri ulasku u zemlju.
Turistima se savjetuje da svoj ovac ili putne čekove mijenjaju samo u bankama ili pri ovlaštenim mjenjačnicama, kao i u hotelima, te da novčanu transakciju potvrde na gore spomenutom obrascu. navedeno omogućava da se pri odlasku iz zemlje lakše zamjeni novac.
Carinske odredbe
Sve stvari za osobne potrebe oslobođene su carinjenja. navedeno uključuje: osobni nakit, poklone u vrijednosti od 600 rupija, 200 komada cigareta, 50 cigara i 0,95 l alkoholnog pića.
Profesionalna oprema i artikli velike materijalne vrijednosti mogu se uvesti bez carinjenja jedino u slučaju da putnik predoči pismenu izjavu o tome da će iste iznijeti iz države na odlasku.
Vrijedna oprema i predmeti koji se koriste u profesionalne svrhe moraju se prijaviti na carini pri ulasku u državu. Njihovi se vlasnici potpisom obvezuju da će ih pri odlasku iz zemlje ponijeti sa sobom.
Banke
Radnim danom od 10 do 14 sati, subotom od 10 do 12. Mjenjačnice u međunarodnim zračnim lukama otvorene su 24 sata.
Poštanski uredi
Radnim danom od 10 do 18, subotom od 10 do 12.
Uprave/javne službe
Radnim danom od 9.30 do 17, subotom od 9:30 do 13.
Napojnice
Nosačima, konobarima, vozačima i vodičima uobičajeno je davati napojnice. One nisu uračunate u cijenu usluge.
Za sve informacije kontaktirajte:
Veleposlanstvo Republike Indije u Zagrebu
Telefon:
385 1 487 32 39