Prva asocijacija na Zelenortsku Republiku, pod portugalskim nazivom Cabo Verde, zasigurno je svjetski poznata pjevačica Cesária Évora koja je tradicionalni otočni melos, tzv. mornu, pronijela svijetom i ujedno promovirala ljepote i specifičnosti tog otočja.
Naziv otočju, u prijevodu Zeleni rt, dali su portugalski moreplovci tijekom svoje ekspedicije, a ime potječe od najzapadnije točke Afrike koja se danas nalazi u Senegalu.
O otočju Zelenortska Republika
Riječ je o državi u Atlantskom oceanu koja se sastoji od istoimenog arhipelaga koji broji 10 većih i 8 manjih otoka vulkanskog podrijetla i sveukupne površine od oko 4000 četvornih kilometara.
Zelenortska Republika i njeno otočje podijeljeni su u dvije skupine: Barlavento ili Privjetrinski (Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal, Boa Vista, te otočići Raso i Branco) i Sotavento ili Zavjetrinski (Santiago, Brava, Fogo, Maio, te otočići Grande, Luís Carneiro i Cima).
Otoci su bili nenaseljeni do 1456. godine, kada su ih otkrili Portugalci i osnovali prvi europski grad u tropima – Ribeira Grande, današnji Cidade Velha.
Službeni jezik je portugalski, no većina stanovništva govori i jezikom krioulo. Dominira (čak 96 %) katoličko stanovništvo.
Klima koju obožavaju turisti
Otočje karakterizira suha pustinjska klima, s visokim temperaturama tijekom cijele godine.
Zbog male količine padalina otoci su ugroženi čestim sušama, što je i jedan od glavnih razloga iseljavanja stanovništva tijekom povijesti. Naime, pretpostavlja se da je populacija te države znatno veća od sadašnjih 450 000, jer velik broj stanovnika, uglavnom mladih, živi u iseljeništvu.
Vulkanski krajolik i pješčane plaže
Druga odlika i prepoznatljivost Zelenortske Republike jest specifičan vulkanski krajolik i beskrajno duge pješčane plaže. U kombinaciji s vedrim duhom i nevjerojatnom pristupačnošću lokalnog stanovništva, bojanom već spomenutim melosom, čini ovu destinaciju idealnim utočištem za nezaboravan odmor.
A upravo je turizam sve jača orijentacija te države, čemu uvelike pridonosi i prisutnost inozemnog kapitala odnosno ulagača koji su u toj destinaciji prepoznali potencijal te se Zelenortska Republika sve češće uspoređuje s počecima turizma na Kanarskom otočju.
Tako uz obalu koja je zaista raznolika od otoka do otoka, sve više niču hotelski lanci s kompletnom ponudom dodatnih aktivnosti – jedrenje, ronjenje, daskanje, planinarenje… svatko može pronaći svoju aktivnost.
Mali, veliki… otoci za uživanje
> Najstariji otok, ujedno i prvi naseljeni je Sal, koji pripada sjevernim Zavjetrinskim otocima, a njegovo je glavno prirodno bogatstvo sol.
Otok krasi osam kilometara duga pješčana plaža Santa Maria koja je pravi daskaški raj s obzirom na to da od prosinca do svibnja puše vjetar.
> Najsjeverniji otok arhipelaga je Santo Antao, poznat po proizvodnji voća i povrća zbog plodnog vulkanskog tla, no unatoč tome, taj je otok još uvijek nedovoljno turistički razvijen pa ga u većoj mjeri posjećuju turisti više željni avanture nego komfora.
Svi otoci u arhipelagu vulkanskog su podrijetla. No Fogo se posebno izdvaja jer se na njemu nalazi jedini aktivni vulkan, ujedno i najviša točka države (Pico de Cano), koja se izdiže na 2829 metara nadmorske visine. Posljednji je put eruptirao u travnju 1995. godine.
Najveći i najnaseljeniji otok, koji pripada južnim Privjetrinskim otocima, jest Santiago. Na njemu se nalazi glavni grad Zelenortske Republike Praia, kao i bivši glavni grad, već spomenuti Cidade Velha. Njegovo središte pod UNESCO-vom je zaštitom.
Gastronomija na Cabo Verde otoku
Spoj portugalskih i afričkih utjecaja vidljiv je i u gastronomiji koja se temelji na morskoj hrani – ribe i školjke. Nacionalna jela temelje se na delicijama od jastoga, te na mesu, uglavnom piletini s dodatkom kukuruza i krumpira. Jednostavnost životne filozofije stanovnika ogleda se i na tom polju pa su omiljena poslastica i raznoliko svježe voće te svjež cijeđeni sokovi.
Izdvojeno:
> Zanimljivost su i kornjače koje se na otočju mogu vidjeti u velikom broju (od srpnja do listopada) s obzirom na to da je Zelenortska Republika treća u svijetu po uzgoju morskih kornjača.> Iako ovo otočje tek očekuje turistički bum, ili baš zbog toga, ono je danas omiljeno odredište bogatih i slavnih koji na tom mjestu traže komadić privatnosti i anonimnosti.
> Oni koji su posjetili otočje kažu da se, uz hranu, posebno pamte koloritne zabave na otvorenom prostoru, upotpunjene zvucima morne, taktovima sambe i salse te elementima afričke plemenske glazbe. Tijekom veljače i ožujka otočjem defiliraju koloritne karnevalske povorke koje su turistima posebna atrakcija.
> Najmanji otok u arhipelagu je Brava koji se zbog mnoštva raznolike flore naziva i botaničkim rajem.
Korisne informacije
Službeni jezik: portugalski, zelenortski jezikReligija: kršćanstvo (96 %)
Valuta: zelenortski eskudo (CVE)
Viza: potrebna – s obzirom na to da u Hrvatskoj ne postoji Veleposlanstvo Zelenortske Republike, moguće ju je pribaviti po dolasku u zemlju.
Kako putovati: zrakoplovom – glavna zračna luka Zelenortske Republike jest Amílcar Cabral International Airport na otoku Sal.
Bolesti i prevencija: posebno cijepljenje za ulazak u zemlju nije potrebno.
Kada putovati: Tijekom cijele godine! Iako, najljepše je tijekom ljetnih mjeseci.
Smještaj: Hotel Perola i hotel Pestana Tropico u glavnom gradu odličan su izbor.
Piše: Wish.hr
Fotografije: David Gil, David, jbdodane, no rain corp