Krenimo s jutarnjim ljekovitim čajem prije ispijanje kave: rutina koju ćete usvojiti

Kad je u pitanju čaj moja prva pomisao je: koji odabrati? Velika većina mojih prijateljica na spomen čaja automatski odgovara: ne hvala, pa nisam bolesna.

Da, istina je da svaki čaj ima neko ljekovito svojstvo. Ja ga prvenstveno pijem jer volim okus i miris, te osjećaj zadovoljstva koji mi pruža.
Prije podne najčešće biram razne varijante zelenog čaja ili voćni, a navečer prije spavanja obavezno mentu. To je moj večernji ritual koji traje već godinama.

Povijest čaja – ali u kratko

Čaj se spominje po prvi puta u Kini prije više od 4 tisuće godina, no prije tisuću godina ispijanje čaja za Kineze je postao dio svakodnevnog rituala. Iako je u Japan stigao negdje u 12. st., tek je u 17. st. pijenje čaja postalo je značajan dio japanske kulture i filozofije življenja.

Europa je preko arapskih trgovaca prve kontakte s kineskim čajem iskusila tek u 13. stoljeću, da bi Englezi oko 17. stoljeća postali poznati obožavatelji pijenja čaja, s naglaskom na crni čaj.

Kako smo navikli da sve senzacije i novotarije u to doba stižu iz Amerike, tako se ledeni čaj prvi puta spominje u Sant Luisu.

Vrećicu za čaj također su kreirali Amerikanci, njujorški trgovac čajem Thomas Sullivan je svojim poslovnim partnerima slao za probu čaj u svilenim vrećicama prilagođenim jednoj čajnoj šalici.
Naravno praktičnost je pobijedila i tako se proširila na cijeli svijet.

Čaj kao rješenje

Kako svaki problem ima svoje rješenje, tako gotovo svaki zdravstveni problem ima svoj čaj! Ili možemo reći da svaki čaj ima svoju bolest (koju učinkovito rješava).

cajevi-1Kakva god formulacija bila, evo kratki pregled najpoznatijih i najčešće korištenih čajnih napitaka i njihov učinak na organizam:

MENTA – umiruje organizam, pomaže lakše zaspati, otklanja glavobolju i želučane tegobe uzrokovane stresom. Suzbija prehladu i infekcije, pomaže i pri mršavljenju. Jača imunitet, sprečava bolesti desni i otklanja loš zadah.

ĐUMBIR – jača imunitet, ublažava prehladu i kašalj, smanjuje upalne procese u organizmu. Umanjuje menstrualne tegobe, poboljšava cirkulaciju i podiže raspoloženje.
Ublažava mučninu, potiče probavu, smanjuje nadutost i ublažava žgaravicu, a pomaže i u procesu mršavljenja.

Oprez! Čaj od đumbira može izazvati nesanicu, i nije ga preporučljivo piti na prazan želudac jer može izazvati iritaciju. Ovaj čaj trebaju izbjegavati trudnice i osobe koje imaju žučne kamence.

ZELENI ČAJ – snažan je antioksidans, stimulira probavu i najpoznatiji je čaj za zdravo mršavljenje. Osim toga jača krvožilni sustav, smanjuje loš kolesterol u krvi, ubrzava metabolizam, regulira razinu šećera u krvi.

Jača imunitet, pojačava kognitivne sposobnosti i sposobnosti učenja pa za njega kažu da može spriječiti pojavu Alzheimerove bolesti.

KOPRIVA – ublažava upalu urinarnog trakta, pročišćava krv i regulira probavu. Jača imunitet, čisti organizam, koristi se kod bolesti jetre i žući, otklanja grčeve u trbuhu i čireve. Također pomaže osobama koje pate od poremećaja sna.

ŠIPAK – pomaže kod infekcije mokraćnog sustava, čisti dišne puteve i olakšava disanje.

Bogat je vitaminom C pa sprečava prehlade i suzbija razne infekcije, stimulira mokrenje, poboljšava cirkulaciju i pročišćava krv. Pomaže kod probavnih tegoba (zaustavlja proljev), pomaže kod detoksikacije organizma, osvježava i vraća energiju.

KAMILICA – jača imunitet, ubrzava proces liječenja prehlade i gripe i svih sezonskih virusnih infekcija. Djeluje kao antibakterijsko sredstvo, smiruje bolove u želucu i smanjuje osjećaj nadutosti i želučanu kiselinu.

Rješava problem hemoroida, opušta mišiće, smanjuje menstrualne bolove i dobar je za ispiranje usne šupljine. Ublažava simptome depresije i tjeskobe, te uklanja nesanicu.

Ovo su čajevi koje najčešće koristimo i koji su nam lako dostupni, a vjerujem da ih većinu imate i kod kuće.

Budite mi zdravi!

Izvor: www.rlonca.mojweb.com.hr

Facebook Like Button