Najveća baltička zemlja iznenađuje turiste svojom prirodnom i kulturnom raskoši.
Litva se prostire na oko 65 tisuća četvornih kilometara na sjeveroistoku Europe, što ju čini i najprostranijom baltičkom zemljom. Graniči s Latvijom na sjeveru, s Bjelorusijom na jugoistoku, s Poljskom na jugu, te ruskom teritorijem Kalinjngradske oblasti na jugozapadu.
Riječ je o uglavnom nizinskoj državi plodnih ravnica, pa ne čudi što se većina od 3,6 milijuna stanovnika bavi poljoprivredom.
Glavni i najveći grad – Vilnius – smjestio se na ušću rijeke Vilnie u Neris na jugoistoku zemlje, blizu granice s Bjelorusijom. Važno je gospodarsko, kulturno i umjetničko središte zemlje.
Litvanska kuhinja prilično je uobičajen spoj poljskih i ruskih utjecaja. Na jelovniku se redovito pojavljuju velike količine mesa – osobito svinjetine, janjetine i govedine, koje se kombinira uz krumpir i drugo povrće. Litvanci rado piju pivo i druga alkoholna pića.
Znamenitosti i turističke atrakcije u Litvi:
-
Vilnius
Istražite bogatu arhitekturu glavnoga grada koja varira od gotike do neoklasicizma. Osobito je zanimljiva Vilniuska katedrala, koja izgledom podsjeća na grčki hram. Obavezno posjetite staro središte pod zaštitom UNESCO-a, Gediminasovu tvrđavu, gradsku palaču te vijećnicu na glavnom trgu Rotuses Aikšte.
-
Litvanska divljina
Istražite zapanjujuću prirodu ove baltičke zemlje u Nacionalnom parku Aukštaitija na sjeveroistoku države. Prostire se na oko 405 četvornih kilometara, a čak 70 posto prekrivaju vazdazelene šume, koje su ispresijecane sa stotinjak jezeraca. U parku se mogu vidjeti neke rijetke vrste litvanskih ptica, te 64 vrsta ugroženih vrsta biljaka.
-
Geografsko središte Europe
U hrvatskom Ludbregu smjestio se centar svijeta, a u litvanskom selu Purnuskesu – prema mišljenju francuskih znanstvenika – geografsko središte Europe. Laž ili istina? Turistima je svejedno dok god se mogu fotografirati uz prekrasan spomenik koji stoji u spomenutom selu.
-
Brdo križeva
Posjetite i jedan od najstarijih gradova u Litvi – Šiauliai – koji je osnovan 1236., a smjestio se u istočnom dijelu pokrajine Muša. Grad je centar litvanskih hodočasnika jer se u njegovoj blizini nalazi znamenito Brdo križeva (Križiu Kalnas) – simbol rimokatoličkog otpora spram Rusije. Točan broj nije poznat, no pretpostavlja se da se na brdu izdiže više od 50 tisuća križeva.
-
Pješčane dine
Kurska prevlaka uzak je pješčani poluotok, dug 98 kilometara, koji odvaja Kurski zaljev od Baltičkog mora. Ovdje se nalaze neke od najviših pokretnih pješčanih dina u Europi, a predstavlja i dom nekolicine Litvanaca koji prakticiraju tradicionalne zanate ovoga prostora. Ovaj neobičan lokalitet graniči s Kaljingradskom oblasti te se nalazi pod zaštitom UNESCO-a.
KORISNE INFORMACIJE:
Službeni jezik: litavski
Religija: kršćanstvo (većina stanovništva)
Valuta: litas (LTL)
Viza: nije potrebna
Kako putovati:
ZRAKOPLOVOM: zrakoplovom – glavna zračna luka Litve jest Vilnius International Airport nedaleko glavnoga grada.
Bolesti i prevencija: posebno cijepljenje za ulazak u zemlju nije potrebno.
Kada putovati: Proljeće-ljeto
Smještaj: Hotel Novotel i hotel Ramada u glavnom gradu dobar su izbor.
Restorani: Bistro 18 i restoran Lokys u Vilniusu pametan su izbor.
Oprez!
Pripazite na svoju imovinu i dokumente oko većih turističkih središta.