Pjenušava vina oduvijek su bila sinonim za luksuz, eleganciju i proslave. No, iza svake boce pjenušca krije se fascinantna priča o slučajnosti, inovaciji i strasti. Ovaj put, istražujemo putovanje pjenušavih vina kroz prizmu obitelji Peršurić, koja je pretvorila slučajno otkriće u istarsku vinsku priču uspjeha.
Povijest “Le Vin du Diable”
Kažu da najbolje stvari nastaju slučajno, a takva je bila i priča o prvom pjenušcu. Davne 1531. godine, benediktinci iz opatije Saint Hilaire u Francuskoj, neznajući što stvaraju, proizveli su prve boce pjenušavog vina, nazvanog “le vin du diable” ili đavolje vino.
Naziv je proizišao iz neznanja tadašnjih vinara o uzroku stvaranja mjehurića i visokog pritiska u boci, zbog čega su boce često pucale, nanoseći ozljede. Unatoč opasnosti, shvatili su da je vino izuzetno ukusno, elegantno i prijatno.
Tek 1662. godine, engleski liječnik i znanstvenik Christopher Merret objasnio je proces sekundarne fermentacije, čime je postao ključna figura u razumijevanju pjenušavih vina.
Dom Perignon i razvoj pjenušavih vina
Iako je Merret objasnio proces, Dom Perignon, rođen 1638. godine, često se smatra ocem šampanjca. Kao mladić, Dom Perignon došao je u opatiju Hautvillers u Eperneyu, gdje je počeo proizvoditi pjenušce po metodi “Methode rurale”.
Njegov doprinos proizvodnji pjenušaca uključuje mnoge tehnike koje se koriste i danas, poput korištenja sorte Pinot Noir i posebne tehnike obrezivanja loze.
Priča o istarskom pjenušcu MISAL
Priča o pjenušcu MISAL počinje sa Đordanom Peršurićem, koji je slučajno upoznao Francesca Spagnolija, enologa iz Italije. Inspiriran klasičnom metodom proizvodnje pjenušavih vina, Peršurić je prepoznao potencijal istarske Malvazije za proizvodnju pjenušca.
Prve boce MISAL-a, nazvane po hrvatskom prvotisku “Misal po zakonu rimskoga dvora”, bile su namijenjene za otvaranje Nacionalne biblioteke u Zagrebu. Ime se brzo ustalilo kao brend, povezujući obitelj Peršurić s Istrom i hrvatskom baštinom.
Razvoj i inovacije
S vremenom, obitelj Peršurić nastavila je inovirati, stvarajući nove vrste pjenušavih vina. Jedna od zanimljivih priča je ona o MISAL Rose pjenušcu, koji je nastao slučajno zbog neuspjelog postupka “skidanja boje” iz Pinota crnog. Iako je plan bio proizvoditi rose pjenušac kasnije, ova slučajnost dovela je do stvaranja pjenušca koji je postao najtrofejniji u obitelji Peršurić.
Priča o pjenušavim vinima, od slučajnog otkrića u opatiji Saint Hilaire do inovacija obitelji Peršurić, pokazuje kako slučajnosti i strast mogu stvoriti nešto izvanredno. Katarina i Ana Peršurić nastavljaju ovu tradiciju s ljubavlju i predanošću, vjerujući da najbolje stvari dolaze slučajno, ali s jasnom vizijom i hrabrošću, uživajući u svakom mjehuriću njihovog “đavoljeg vina”.
Tekst: Ana Peršurić – Pjenušci Peršurić d.o.o.
Uz dopuštenje Pjenušci Peršurić d.o.o. (sve fotografije)