Sou Fujimoto japanski je arhitekt koji je osvojio svijet

Sou Fujimoto svjetski je poznat cijenjeni arhitekt koji donosi dašak Japana.

Jeste li se ikada susreli s imenom Sou Fujimoto? Znate li da je upravo on izradio prijedlog arhitektonskog rješenja za prostor između Save i Kalemegdanskog parka u Beogradu, a koji je potom odnio nagradu, te se smatra kako će isti postati novim simbolom toga grada? Ukoliko niste, smatramo da je vrijeme da saznate nešto o njemu…

Sou Fujimoto, japanski je arhitekt koji svojim radom oduševljava svijet.
Rođen u Hokkaidu, Japan, 4. kolovoza 1971. godine, taj danas četrdesetjednogodišnji ljubitelj arhitekture diplomirao je na odjelu za arhitekturu davne 1994. na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Tokiju.

Međutim, suprotno očekivanjima okoline, a svojstveno njemu samome, odlučuje raditi samostalno umjesto da bude dijelom velike arhitektonske tvrtke. Navedeno mu je osiguralo prepoznatljivi stil, kao i osjebujnost njegovih projekata. Shodno tome, 2000. godine njegov su mu rad i uloženi napori osigurali otvaranje vlastite tvrtke naziva „Sou Fujimoto Architects“.

Sou_Fujimoto

Svakako ne treba zanemariti pozamašan broj poslova kojima se bavio za svog profesionalnog razvoja, a koji su mu uvelike doprinijeli u kasnijoj karijeri. Spomenimo barem neke:predavao je na mjestu sveučilišnog profesora u Tokiju i na Kyoto sveučilištu, bio je izvanredni profesor također na Sveučilištu u Tokiju, radio je na Dječjem centru za psihijatrijsku rehabilitaciju, te na Musashino knjižnici na Umjetničkom sveučilištu.

Fujimotovu kvalitetu, privrženost radu i orginalnost stila do danas su prepoznali mnogi. Tome svjedoče brojne nagrade koje je primio, poput: 2. nagrade za Muzej umjetnosti Aomori Perfecture (2000.), 1. nagrada na natjecanju za okoliš umjetničkog foruma Annaka (2003), nagrada u kategoriji privatnog stanovanja na Svjetskom arhitektonskom festivalu (2008), te kao posljednji kojega ćemo spomenuti: Grand Prix japanskog Instituta arhitekture za projekt naprijed spomenutog Dječjeg centra za psihijatrijsku rehabilitaciju.

Osim osebujnog stila u arhitekturi, ovaj, slobodno ga možemo nazvati umjetnik, obožava jutra, jer jutro smatra svojevrsnim početkom ne samo dana nego i arhitekture. Njegova djela u najvećem dijelu nastaju u uredu, gdje surađuje sa svojim osobljem, no kada osjeti kako je dobio ideju koju mora razraditi povlači se u svoj stan ili neki od obližnjih kafića.

Fujimoto Gallery_Pavilion

Pitate li se kako bi on opisao svoj stil, dovoljno je reći „primitivna budućnost“. To objašnjava težnjom da zadrži određena svojstva primitivna načina življenja, te ih potom dovede u vezu s budućnošću.
Nadalje, ono što posebno iznenađuje jest činjenica da Fujimoto ne odbija raditi niskobudžetne poslove niti sada kada je iznimno tražen. Naprotiv, voli raditi na njima jer smatra kako pružaju više mogućnosti i izazova, što je danas, budimo iskreni, prava rijetkost među toliko traženim i cijenjenim arhitektima.

Autorica: Nela Baričević
Slike: Shutterstock

Facebook Like Button