Za pretpostaviti je kako u jednom od najvećih gradova svijeta u kojem živi preko 15 milijuna stanovnika postoji nebrojeno mnogo zanimljivosti koje vrijedi doživjeti. Kako i ne bi kada Istanbul, posve skladno i jedinstveno – miješa arhitekturu, običaje, kulturu te vjeru Istoka i Zapada.
Bilo da priželjkujete otkriti čari neopisivih orijentalnih ljepota Sultanahmeta ili vas više privlači susret s mnogobrojnim posebnostima njegovog modernog dijela, posve je sigurno kako ćete u ovom gradu potpunog kontrasta, na svakom koraku imati što vidjeti, osjetiti i okusiti.
Bogatstvo raznovrsnih i neobičnih okusa čitave Turske nedvojbeno se sažima u popularnom istanbulskom street foodu, a sjećanja na neodoljive delicije danima ne izlaze iz glave.
Ovu gastronomsku turu kroz Istanbul dodatno smo začinili sa suputnicima koji vole fini zalogaj, ali ga znaju i sami spraviti.
Doris Pinčić Rogoznica Egipatski bazar u Istanbulu
Kušanje hrane postaje drugačije kada je opisuje chef Ivo Pažanin te Doris Pinčić Rogoznica koja obožava kuhati i prepoznaje natanije okuse, ali i Luka Nižetić koji voli najfinije začine i sljubljivanje hrane s njima.
U želji da iznenadimo i razveselimo vlastita nepca, svoju smo gastro turu Istanbulom odlučili započeti obilatim doručkom u simpatičnom restoranu Hayal Cafe gdje smo kušali tradicionalno tursko jelo menemen koje se uz obilje kruha poslužuje u metalnoj tavi, a nas je pri prvom zalogaju posjetilo na fritaju.
Riječ je o jednostavnom, ali vrlo obilnom jelu spravljenom od jaja, povrća i začina koji se kuhaju u maslinovom ulju.
Naposljetku, nismo odoljeli kušati „jaku“ tursku kavu serviranu u tradicionalno oslikanim šalicama čije je pripremanje izuzetno suptilno i traje poduže. Naime, naručite li pravu tursku kavu morate se oboružati strpljenjem jer se ona priprema na poseban način i “kuhanje” traje oko cca. 20-tak minuta, ali kada dođe na stol shvatite da je miris i okus očaravajuć.
Luka-Nižetić i chef Ivo Pažanin kuhaju tursku kavu
Razgledavanje grada i potragu za novim okusima nastavili smo odlaskom na Egipatski Bazaar začina – jedno od nezaobilaznih mjesta gdje turisti i mještani podjednako kupuju tradicionalne turske poslastice poput sušenog voća, orašastih plodova, ali i slatkog rahat lokuma koji se topi u ustima.
Chef Ivo Pažanin na Bazaru začina u Istanbulu
Ulice Istanbula ispunjene su mobilnim restoranima i šarmantnim prodavačima koji nude fine brzinske zalogaje pa smo tako bez previše razmišljanja kušali nekoliko varijacija na temu dagnji te ih probali pohane na ražnjiću i punjene rižom. Kušali smo i kokorec – posve drugačije, ali ništa manje ukusno pecivo ispunjenom pečenim janjećim crijevima. Vjerujte, iako sastojci ne zvuče primamljivo, okusom je ovaj turski specijalitet i više od toga.
Street food u Istanbulu neodoljiva je avantura prepuna mirisa i neobičnih okusa
Gastro tura Istanbulom nastavila se odličnom degustacijom sira, maslina i jaja s dodatkom feferona u restoranu Namli Gurme u kojem smo prije uživanja u ispijanju čaja i razgledavanju osebujnog interijera, isprobali pastirmu – sušenu goveđu kobasicu specifičnu za grad Kayseri, moćnim industrijskim središtem Turske.
Odlazak u restoran Ciyapokazao se podjednako ugodnim iskustvom zbog raznovrsnost sitnih zalogaja koje smo imali priliku kušati.
Uz pide pogačice koje dolaze u kombinaciji mesa ili sira, osvježili smo se zelenim napitkom spring sherbet te mezom spravljenom od aromatičnog bilja.
Uslijedilo je ukusno jelo lahmacun koje se izvan Turske često povezuje s talijanskom „pizzom“, a spravlja se od tijesta, mljevenog mesa, začina, umaka od rajčice, luka i paprike.
Odličan objed zaokružili smo nadaleko popularnim desertom künefe te na kraju želudac umirili uz čašu zahter čaja. Naravno, nismo odoljeli (po tko zna koji put) kušati tradicionalni turski döner kebab uz čije smo začinjene zalogaje prilikom posjete Sahin Usta restoranu pili osvježavajući jogurt ayran koji se dobiva kombinacijom kravljeg, ovčjeg ili kozjeg jogurta, vode i soli.
Turci su poznati i po svojoj istančanoj sklonosti prema slatkome, a njihove omiljene slastice nerijetko mogu biti nesvakidašnje, što ne znači da nisu ukusne. U to smo se uvjerili kada smo u slastičarnici Meşhur Dondurmacı Ali Usta Moda isprobali sladoled od kozjeg mlijeka – dondurma.
Ako uspijete rezervirati svoje mjesto, nemojte propustiti specijalitete restorana Nusr-Et Steakhouse Etiler koji je poznat po specijalitetima i posebnog načina odnosno stila soljenja mesnih jela, što je u konačnici i proslavilo zgodnog chefa pod imenom Nusret Gökçe.
U ovom slavnom restoranu nikako ne propustite i hvaljeni desert, jedan od najpoznatijih u svijetu, a to je baklava sa šlagom.
Ako pak niste preveliki ljubitelj sladoleda, obilje kolača i ostalih slastica lako ćete pronaći zaputite li se na veličanstveni Grand Bazaar – najveću natkrivenu tržnicu na svijetu koja se prostire na više od 60 ulica s preko 4 tisuće prodajnih mjesta, štandova, trgovina, kafića i restorana.
Chef Ivo Pažanin na jednom od mnogobrojnih štandova na tržnici Istanbula
Odlučite li nekoliko sati provesti upravo ovdje, preporučujemo vam degustaciju slatkih uštipaka sa sherbetom o kojima nakon povratka iz prekrasnog Istanbula još uvijek rado maštamo.
Tekst omogućio: Turkish Airlines