Jedan zimski dan, pomalo tmuran i maglovit, WOW-ice su odlučile značajno popraviti izletom i boravkom u novoizgrađenoj vinariji Voštinić Klasnić vinariji nedaleko Zagreba uz lepršavu sortu specifičnu za Moslavinu – škrlet.
Škrlet je, nažalost, široj javnosti poprilično nepoznata autohtona moslavačka sorta no u posljednje vrijeme to se ipak mijenja, ponajviše zahvaljujući agilnoj udruzi Škrlet Moslavina, koja okuplja osam moslavačkih proizvođača škrleta – Florijanović, Ilovčak, Jaram, Kezele, Miklaužić, Mikša, Trdenić i Voštinić-Klasić.
Vinari okupljeni u ovu udrugu ulažu puno energije u promociju sorte i vrlo inovativno pristupaju vinifikaciji škrleta pa se, osim unaprijeđenih klasičnih izdanja, dosta uspješno igraju predikatima i pjenušavim vinima. Udruženim snagama rade na povećanju vidljivosti i prepoznatljivosti i sorte i Moslavine kao vinske i turističke destinacije. Ulažu veliku strast, entuzijazam i znanje da bi škrlet dospio na vinske karte hrvatskog turizma pa škrlet ima i svoj dan – Škrletovo, kad svakog proljeća proizvođači predstavljaju škrlete najnovije berbe.
Jedino udruženim snagama nas vinara, vinskih znalaca te predstavnika lokalne vlasti i turističkih zajednica možemo doprinijeti tome da moslavački turizam i škrlet postanu široko prepoznatljivi – kaže Janko Kezele, predsjednik Udruge škrlet Moslavina. Škrlet još zovu škrtec, vinek žuti, ovinek slatki, osukač, maslec, žutak, a staro moslavačko ime mu je i žuti ovnek, koje je dobio jer mu grozd izgleda poput ovnove glave, pa je tako zaštitni znak udruge upravo stilizirana glava ovna. Dobri poznavatelji vina vjeruju da škrlet itekako zaslužuje pažnju, ponajprije kao ‘iskreno vino’ koje na prvo kušanje nudi svoju prirodnost i originalnost.
WOW-ice su, tako, predvođene Majom Kuzmanović, odlučile provjeriti je li tome tako i ima li škrlet potencijal za kratka i srednja odležavanja do pet godina. Da je ova sorta veliki prijatelj i odličan pratitelj hrane – slažu se svi – a odlično ide uz tjestenine, rižoto, mediteransku hranu – ali i uz hladne nareske i fini friški kruh. WOW-ice su ga kušale u u 4 različite izvedbe u divnoj obiteljskoj vinariji Voštinić Klasnić u Ivaniću. Domaćica im je bila Valentina Tuščić, mlada enologinja vinarije koja je o ispričala kratku priču onastajanju svakog vina.
Priča je pratila i izvrsne moderne etikete na bocama, posve u skladu s modernom, novoizgrađenom vinarijom. Već po prvom gutljaju svakog vina, bila ja jasna veza između etikete i sadržaja u boci. Minimalizam na etiketi, minimalizam u toplom interijeru punom drva još su više istaknuli karakternost ovih vina.
Bez sumnje, zaključile su WOW-ice – škrlet je sorta s potencijalom, kojoj valja posvetiti pozornost. Uz domaće zalogajčiće kušala su se sljedeća vina: Pjenušac, charmat metode od sorte škrlet – znakovitog imena – Tebi… zatim, Škrlet mladi, berba 2018. – u svom punom sjaju, osvježavajuć i lagan, voćnog profila, atraktivnog finiša. Slijedio ga je škrlet Unikat, kasna berba 2018. – prvo predikatno vina sorte škrlet, perjanica vinarije Voštinić-Klasnić.
Bio je tu i Škrlet orange iz nove linije maceriranog vina ove sorte i na kraju, Muškat –slatkast i živahan, aromatičan, atraktivnog finiša s retrookusom punim agruma i slasti. Nakon svega – još i crveno vino – Red – kupaža cabernet sauvignona, cabernet franca, merlota – bordoški blend koji je oduševio svojim džemastim i aromama bobičastog voća.
Syrah – elegantnan, svjež i zavodljiv, bez izražene pikantnosti karakteristične za syrah. Na odlasku su WOW-ice obećale posjetiti Škrletovo 2019.. Bit će to više nego dobar razlog za još jedan kratki izlet izvan grada. Kratko rečeno: ponoviti!
Izvor: WOW