Vrijeme je za prve radove u vrtu ili balkonu i zato vam donosimo vodič kroz vrtlarske radove na vašim balkonima, terasama ili vrtovima .
Zabluda je da se uspješnim vrtlarstvom mogu baviti samo profesionalci koji na raspolaganju imaju puno zemlje
Na komadiću vrta ili balkonu s lakoćom uspijevaju kulture koje nisu zahtjevne, a vesele – kako bojama, tako i mirisima i okusima.
Ne samo da ćete prorijediti odlaske na tržnicu, nego ćete i biti sigurni da jedete voće i povrće bez umjetnih gnojiva, insekticida i pesticida poput zelene salate ili začinskog bilja.
Prvi radovi
Iako je proljeće tek za koji dan, fenološko pretproljeće sve je češća pojava. Prijevremeno buđenje prirode najlakše je prepoznati po nenadanim proljetnicama, kao što je visibaba i šafran.
S prvim zrakama sunca u veljači počinju i prvi radovi u vrtu. Pripremaju se staklenici pokrivaju se, a kad se dovoljno ugriju, vrijeme je za sadnju salata, kao i ranog povrća poput rajčica i paprika.
U kontinentalnim vrtovima bere se poriluk i hren, kao i matovilac, koraba, blitva i radič, a na moru kelj, raštika, prokulice, pastrnjak i mladi luk.
Mogu se naći i glavice salate, kao i cvjetača. Bere se i samoniklo bilje, medvjeđeg ili šumskog luka, poput maslačka i koprive.
Ako tlo nije vlažno, ovisno o kraju, priprema se za ranoproljetnu sadnju i siju se grašak, cikla, bob, mrkva, peršin, češnjak, kupus, kelj i cvjetača. Ne zaboravite niti na cvijeće, koje privlači korisne kukce u vrt poput gaillardije, nevena i kadifice.
SAZNAJTE VIŠE:
Priprema za sadnju začinskog bilja može početi
Koje cvijeće možete saditi u proljeće
Najčešće pogreške pri uređenju vrta
Ideje za savršeni cvjetni balkon: vaša oaza uspjeha
Snijeg i mraz
Osim što štiti od smrzavanja, snijeg opskrbljuje tlo vodom nakon što se temperature počnu polako povećavati. No mraz može biljkama nanijeti velike štete – pucanje tkiva, izbacivanje korijena na površinu, opekline nadzemnih dijelova i drugo.
Imajte na umu da za sušnih zima, ako tlo nije smrznuto, valja osobito zalijevati trajnice, ali bez pretjerivanja, Važno je da se korijen ne suši, a višak vode odvojite iz posude.
Većini trajnica hladnoća uglavnom neće smetati, no osjetljive biljke koje nisu prilagođene podneblju treba zaštititi. Ispod snježnog pokrivača temperatura je od 3 do 8°C viša nego iznad njega.
Zaštitna klijališta
Krajem veljače i početkom ožujka možete pripremiti i klijalište u kojem ćete zaštiti biljke od mraza, vjetra i niskih temperatura. Napravite ga pomoću dasaka, u obliku kutije te pokrijte staklenom pločom ili tvrdom folijom. Poklopac poduprite kako bi dolazilo više svjetlosti.
Napunite ga humusom s malo pijeska ili kompostom te posadite jednogodišnje cvijeće ili povrće. Uzgojene presadnice sade se na gredice čim zatopli i prođe opasnost od mraza. I kartonske kutije za jaja mogu se pretvoriti i u mala klijališta. Svaki odjeljak napunite zemljom i posijte nekoliko sjemenki.
Nakon što sjemenke proklijaju, odrežite pa razdvojite odjeljke i posadite zajedno s kartonom u vrt ili u ukrasne lončiće na balkonu.
Orezivanje voćki
U veljači i ožujku se orezuju voćke te prorjeđuju krošnje starijeg drveća, sade se i orezuju ruže i ukrasno grmlje koje cvate ljeti.
Obratite pozornost na sve oštećene i bolesne grančice i uklonite ih. U teglice posadite kadulju, peršin, kao i bosiljak koji ipak traži nešto višu temperaturu. Ako tlo dopušta, idealno je vrijeme za sadnju voćki – sve dok ne počnu pupati na proljeće.
Dobri i loši susjedi
Prilikom planiranja sadnje uzmite u obzir i tablicu dobrih i loših susjeda u vrtu. Najvažnije je da nikad zajedno ne kombinirate srodne biljke jer imaju iste nametnike i bolesti.
Dobri susjedi
rana mrkva – luk
kasna mrkva – poriluk
grah – cikla – čubar
celer – poriluk
mrkva – salata – vlasac
rajčica – peršin
rajčica – celer
salata – rotkvica – korabica
kupusnjače – grah
krastavac – kopar
Loši susjedi
salata – peršin
komorač – rajčica
grah – luk
kupusnjače – luk
rajčica- grašak
grašak – grah
krumpir – suncokret
krumpir – rajčica
kupusnjače – gorušica