Graditi i slikati grad

Izložba slika zagrebačkog arhitekta i akademskog slikara Vinka Uhlika može se pogledati do 28.11.2020 u kući arhitekture “Oris” u Zagrebu.

Predstavljene su 42 slike koje predstavljaju autorov opus od 60 godina slikarstva. Izložba u “Orisu” organizirana je na poziv arhitekta Andrije Rusana nakon promocije Uhlikove monograafije „Graditi i slikati grad“.

Vinko Uhlik godine1957. diplomirao je slikarstvo u klasi profesora OTONA POSTRUŽNIKA na Akademiji Likovnih umjetnosti u Zagrebu.

Godine 1958. prvi put izlaže u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu u grupi „Zagrebački krug“.

izlozba-graditi-slikati-grad-1

Od 1959 do 1961 izlaže sa grupom „Staza“ i „15 Mladih“ u Modernoj galeriji u Zagrebu te u Dioklecijanovoj palači u Splitu.

Od 1958 godine redovno strudira arhitekturu koju diplomira 1965 godine ,na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu u klasi prof. VLADIMIRA TURINE.

Dizajnira tipske montažne fasade ,ulaze u objekte ,tipske stanove što se sve primjenjuje u izgradnji velikog broja četverokatnica i osmerokatnica u Zagrebu.

Samostalno projektira škole,dječje vrtiće, robnu kuću ( Zapruđe, Utrina, Trnsko, Borongaj, Velika Gorica, Jarun i drugdje).

izlozba-graditi-slikati-grad-2

Likovno uređuje stručne časopise JUGOMONT, PREFABRIKATI ,List Hrvatske matice iseljenika ,monografiju Brača i drugo.
Od 1965 sve se intenzivnije bavi arhitekturom i urbanizmom na velikim gradskim natječajima i projektima centra i pojedinih gradskih naselja.

Sa suradnicima radi i gradi ZAPRUĐE, UTRINU, SIGET i SREDIŠĆE u kojem i sada živi sa suprugom.
Godine 1984. registriran je pri Organizaciji Ujedinjenih naroda kao expert OUN iz područja urbanizma,arhitekture i pejsažne arhitekture -stupanj stručnosti P.5.(najviši profesionalni stupanj).

Slika i izlaže na skupnim izložbama u Zagrebu ,Splitu,Hvaru,Bolu na Braču, Makarskoj,Tribunju iZlarinu.
Grupno i samostalno izlaže u Londonu, Rimu, Bornemouthu ,Stuttgartu i Aalborgu (Danska u sklopu multikulturalne priredbe Hrvatska i Danska godine 1997.)

Pretežno radi u tehnikama tempere, guacha i akvarela.

Pripremio: Tomislav Radić

Facebook Like Button