Kijev

Hoće li hrvatski navijači vidjeti glavni ukrajinski grad? Pripremite se za dobre vijesti unaprijed!

Kijev je glavni i najveći grad Ukrajine što se prostire na oko 818 četvornih kilometara u sjevernom središnjem dijelu zemlje. Leži uz obale rijeke Dnjepar, a okuplja više od 2,5 milijuna stanovnika. Predstavlja industrijsko, kulturno, povijesno i političko središte ove europske države, u kojem će se igrati i posljednje utakmice Eura2012.

KULTURNE ATRAKCIJE

Glavna turistička znamenitost grada jest Kijevo-pečarska lavra, odnosno najstarije pravoslavno svetište istočnih Slavena smješteno na dva šumovita brda koja gledaju na obale Dnjepra. U sklopu svetišta nalaze se špiljski manastiri – osnovani 1015. godine, koje se nalaze i pod zaštitom UNESCO-a, kao i prekrasna katedrala sv. Sofije. U Kijevu svakako treba vidjeti i kompleks muzeja Drugog svjetskog rata, palaču Marijinsky što datira sa sredine 18. stoljeća, te se prošetati ulicom Hreščatik koja vodi prema središnjem okupljalištu svih Kijevljanja – Trgu neovisnosti.

REKREATIVNE OAZE

Kijev je zeleni grad koji obuhvaća velik broj parkova, perivoja i oaza namijenjenih odmoru i mirnoj kontemplaciji. U njemu se nalaze i čak dva botanička vrta, a u šetnji gradom svakako ćete naići i na najraširenije stablo – ono kestena. S obzirom da se nalazi na obalama rijeke Dnjepar, u Kijevu vas očekuju i brojne sportsko-rekreativne aktivnosti na vodi. Imate li mogućnosti svakako posjetite vodeni park Kijev, koji se diči najsuvremenijom tehnologijom, prostire se na oko 20 tisuća četvornih metara, a nalazi na riječnom otoku usred Dnjepra.

ŠOPING I NOĆNI ŽIVOT

Ako ste se nakanili u glavnom ukrajinskom gradu prepustiti užitku šopingiranja, put će vas zasigurno nanijeti na glavnu gradsku ulicu Hreščatik. Ovdje ćete pronaći brojne trgovine, butike, vinoteke i suvenirnice, ali i velik broj štandova (osobito vikendom) postavljenih uz šetalište. Kupujete li od prodavača na ulici, imajte na umu da je cjenkanje poželjno, ali nemojte pretjerivati sa spuštanjem cijene – jer biste mogli uvrijediti trgovce, i ostati bez željnog predmeta.
Upravo na ovoj ulici postavljena je fan zona tijekom održavanja Europskog nogometnog prvenstva 2012. Kijevska fan zona može primiti do 70 tisuća nogometnih entuzijasta i navijača, koji će na velikim video-zidovima pratiti sve utakmice, ali i uživati u bogatom kulturno-zabavnom programu.

SMJEŠTAJ I HRANA

Odaberite hotel Impressa ili Premiere Palace ako ste u potrazi za luksuznim smještajem i vrhunskom uslugom, te vam nije teško izdvojiti i do 3000 kuna po danu i osobi za noćenje. Noćenje u hotelu s tri zvjezdice, poput Rusa stajat vas oko sedamstotinjak kuna po danu, dok vas najjeftiniji smještaj čeka u hostelima poput Kiev Lodginga (Pushkinskaya 5).
Odličnu ukrajinsku gastronomiju u pravoj domaćoj atmosferi isprobajte u restoranu Opanas, ili u lokalnom lancu restorana Puzata Hata. Ako biste radije iskusili nešto novo – odvažite se na gruzijski restoran Mimino, koji je posudio ime od sovjetskog filma posvećenog popularnom gruzijskom pilotu. Upravo zato, konobari su odjeveni po uzoru na nekadašnje gruzijske stjuarde.

PROMETNA POVEZANOST

Do Kijeva možete stići svim mogućim prijevoznim sredstvima! Na raspolaganju vam je let zrakoplovom preko Međunarodna luke Boryspil, željeznički i autobusni promet, ali i dolazak brodom preko glavne riječne luke u Podilu na Dnjepru. Valja znati da se Kijev nalazi na međi brojnih istočnoeuropskih prometnica, te da se i samostalno možete odvesti osobnim automobilom. Ipak, imajte na umu da je glavni ukrajinski grad, od primjerice Zagreba, udaljen čak 1200 kilometara, pa su česta zaustavljanja i noćenje – apsolutni imperativ.
U Kijevu se, pak, možete osloniti na sredstva javnog prijevoza poput metroa, gradskih autobusa, tramvaja, trolejbusa i mini buseva, ili vam preostaje vožnja taksijem. Prisjetite se da je Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova do 31. listopada 2012. ukinulo vizni režim, pa zaista nemate razloga da izbjegavate odlazak u ovu istočnoeuropsku zemlju.

NAUČI UKRAJINSKE FRAZE

Ukrajinski jezik pripada grupi istočnoslavenskih jezika, pa zvuči poznato i Hrvatima omogućuje lakše snalaženje po toj zemlji. Ipak, valja znati da je Ukrajinci pišu ćirilicom, te ako ne znate čitati azbuku – mogli biste propustiti važna upozorenja i znakove po gradovima. Koristite stoga, svoje govorničke sposobnosti (objasnite rukama i nogama ako treba!) gdje god se nalazili. U snalaženju ukrajinskim gradovima koristit će vam i nekoliko ukrajinskih fraza. Pozdraviti možete s ahov, zahvaliti s duže diakuju, izraziti nerazumijevanje s ja ne rozumiju, ispričajte se s pereprošuju, pitajte koliko nešto košta s skiľky ce koštuje ili zatražite pomoć s dopomožiť. Korisno je naučiti i sljedeće fraze: kako si? (Jak sia majete?), kako se zoveš? (Jak tebe zvaty?), dobro jutro (Dobrogo ranku), dobar dan (Dobroho dnia), dobro večer (Dobroho večora), dobar tek (Smačnoho), ostavi me na miru (Zalyšte mene u spokoji) i gdje je wc (De tualet?). Ne brinite ako pogriješite, Ukrajinci će biti oduševljeni vašim pokušajima.
Želimo vam odličan provod!

Mikhail Markovskiy / Shutterstock.com (naslovna fotografija);

Facebook Like Button