Nikola Tesla emocionalni genijalac

Ekskluzivno objavljujemo pismo Nikole Tesle čija će vas neočekivana poetičnost iznenaditi i oduševiti. Iako mislite da sve znate o Nikoli Tesli, pročitajte još jednom o životu tog velikog uma. Na kraju teksta očekuje vas Nikola Tesla kakvog ne poznajete.

O Nikoli Tesli napisane su brojne činjenice koje svjedoče o njegovoj genijalnosti i izumima koji su promijenili svijet. No nerijetko genijalci u sebi kriju jedan nepoznat svijet, svijet pun emocija i specifičnog poimanja stvarnosti, toplinu tako oprečnu hladnoj znanosti.

Siromašan i sam, daleko od rodnog sela Smiljan u Lici, umro je prije 73 godine u New Yorku Nikola Tesla. Čudak i genijalac, jer to uvijek dolazi zajedno, neshvaćen od okoline i izgubljen u realnosti, posljednjih par godina života proveo je hraneći golubove, vjerojatno osjećajući da su njihove duše srodne – nesputane i predodređene za visine.

I dok mislimo da je o Nikoli Tesli sve rečeno jer bez izuma proizašlih iz njegove genijalnosti današnji svijet ne bi bio ovakav kakvim ga znamo, iza činjenica o njegovim postignućima skriva se čitav jedan svijet pojedinca koji je za života bio neshvaćen, usudit ćemo se reći i nepriznat.

Nebo je najavilo dolazak Gospodara munja

I sam njegov dolazak na svijet, ako je vjerovati svjedočanstvima, bio je znakovit i neobičan. Točno u ponoć, 9. srpnja 1856. godine, munja je udarila u blizini jedne kuće – kuće u kojoj se rodio mali Nikola. Njegova majka tada još nije mogla znati da će to malo stvorenje zbog svojih postignuća kasnije biti prozvano “Gospodarom munja“.

Jedan od prijelomnih trenutaka u njegovu djetinjstvu, i trauma koja ga je zauvijek obilježila, jest smrt njegova starijeg brata, nakon čega je počeo imati vizije “vatrenih jezika” u zraku. Iako je u početku nastojao kontrolirati vizije, kasnije ih je počeo prihvaćati i živjeti s njima kao nečim sasvim uobičajenim. Već je kao dječarac radio na brojnim izumima, a jedan od njih bio je prototip helikoptera koji su pokretale bube. No prije nego što je pokrenuo letjelicu, naišao je dječak iz sela i počeo jesti bube koje je Tesla uhvatio i pripremio za “projekt”. Zbog te, za njega šokantne scene, do kraja života nije mogao podnijeti insekte.

Smiljan rodno mjesto Nikole Tesle

Put u svijet

Kako je odrastao, njegov otac, pravoslavni svećenik, želio je da mu se sin zaredi, što je već tada svojeglavi Nikola odbio i upisao studij tehničkih znanosti u Grazu. Iako nikada nije stekao formalnu diplomu, odlazak u Graz značio je odlazak u svijet i traženje načina za realizaciju svojih genijalnih ideja.

Nakon kratkog radnog iskustva u Francuskoj, odlazi u SAD gdje upoznaje ključnu figuru u svojoj karijeri – Thomasa Edisona, u čijem se laboratoriju zaposlio. Ubrzo su postali ljutiti rivali nakon što je Edison obećao da će platiti silan novac onome tko unaprijedi dizajn generatora jednosmjerne struje. Nakon što je Tesla to ostvario, Edison je naveo da se samo šalio. To je bila kap koja je prelila čašu te je Tesla otišao u namjeri da otvori svoju kompaniju. Pokušavajući bezuspješno pronaći investitore, čak je i kopao kanale kako bi preživio.

Zasluge su preuzeli drugi

Genijalnost Nikole Tesle tijekom njegova života mogla je biti potvrđena brojnim priznanjima. No nisu. Što zbog rivala koji su sebi htjeli pripisati njegove izume, što zbog spleta nesretnih okolnosti. Čovječanstvo je zadužio brojnim izumima na području električne energije, ali je istodobno najviše pokraden genijalac 19. i 20. stoljeća.

Godine 1891. napisao je rad o elektronu za koji je tvrdio da ga je vidio. Istodobno ga je britanski fizičar J. J. Thompson osporio nazvavši to besmislicama, no nekoliko godina kasnije upravo je on, znakovito, dobio Nobelovu nagradu za otkriće elektrona. Godinu dana prije znanstvenika Wilhelma Conrada Röntgena, Nikola Tesla otkrio je X-zrake koje je proizveo djelovanjem električnog polja visoke frekvencije. Tu dolazimo do stavke nesretnih okolnosti – požar je uništio njegovo otkriće, a zasluge su ubrzo pripale navedenom znanstveniku. I izum radijskog prijemnika koji se pripisuje Guglielmu Marconiju zapravo je proizašao iz Teslinih otkrića, no Nobelovu nagradu je ponovno, pogađate, dobio Marconi.

I kozmičke zrake, otkriće lasera čak 60 godina prije službenog otkrića 1957. godine, plod su Teslinih otkrića, baš kao i mikroelektronika koja radi na tri osnovna principa logičnih sklopova. Temeljni je otkrio upravo Nikola Tesla. Iako su prijavljena 272 njegova patenta, stručnjaci se slažu da ih je trebalo biti barem 800.

teslina-zavojnica

Vuk samotnjak

Kao i slični neshvaćeni genijalci, i Nikola Tesla imao je malo bliskih ljudi uza sebe. Prijateljevao je s piscima Markom Twainom, Robertom Underwoodom Johnsonom i Francisom Marionom Crawfordom. Njegova ekscentričnost i teška narav odbijala je ljude pa je teško sklapao prijateljstva. Nije bio bolje sreće ni u ljubavi. Smatrao je da lijepa žena, a pod time je mislio lijepa duhom, manirima i mislima, može vladati cijelim svijetom. No takva žena, tvrdio je tada, više ne postoji, a zamijenila ju je žena koja u svemu želi parirati muškarcima – i odijevanjem i postupcima i dostignućima. I zato je ostao neženja. Današnje bi feministice zasigurno mogle puno toga reći o njegovoj tvrdnji da “…rastuća tendencija žena da bace muškarce u sjenu predstavlja znak propadanja civilizacije“.

Ništa bolji nije bio ni s novcem. Na svojim izumima nije zaradio pa iako je bio dio visokog njujorškog društva, starost je dočekao u teškom siromaštvu. Živio je u hotelima, a vrijeme provodio hraneći golubove. No svake godine na svoj rođendan održavao je konferencije za medije. U 79. godini na konferenciji je predstavio oscilator koji stane u džep, a snagom može uništiti Empire State Building.

Smrt kao misterij

Njegova smrt, baš kao i cijeli život, obilježena je mistikom i kontroverzama. Saznavši da je umro, sobu i hotel u kojem je živio zaposjeli su agenti FBI-a, s jednim ciljem – zaplijeniti svu njegovu imovinu. Do danas se ne zna gdje su završili svi spisi i dokumenti koju je FBI odnio sa sobom. I dok jedni misle da je umro prirodnom smrću, teoretičari zavjere smatraju da je ubijen. Jedna od teorija kaže da ga je ubio Hitlerov komandos Otto Skorzeny koji je pod krinkom američkog tajnog agenta tražio informacije o tajnom oružju na kojem je Tesla radio. Kako bilo, službenu istragu o njegovoj smrti FBI nikada nije pokrenuo. Danas se Teslina soba s pogledom na Manhattan iznajmljuje za 200 dolara na noć, a njezini zidovi možda još uvijek čuvaju tajne Tesline genijalnosti koja je bila dar nekih drugih dimenzija. I za koju ovaj svijet, iako ga je Tesla beskrajno zadužio, nije bio spreman. Da jest, drugačije bi ga tretirao.

Pismo Nikole Tesle

Kako biste upoznali ovog genija, barem na kratko i kroz njegov emocionalni moment života, donosimo vam originalno pismo čiji se original može vidjeti u kolekciji Ljudskog muzeja u Aninom dvoru u Rogaškoj Slatini, a ekskluzivno nam ga je dao za objavu gospodin Poljanec vlasnik zbirke predmeta cijelog muzeja.

Pismo je rukopis Nikole Tesle s otisnutim monogramom, a datirano je na kraj listopada 1934. godine, gdje Tesla na osobito poetičan način govori o smrti kralja Aleksandra Karađorđevića. Pismo je ujedno i zahvala za poziv na komemoraciju, s obzirom da je Nikola Tesla bio velik rojalist. Pismo prenosimo po prvi puta u cijelosti.



Pismo Nikole Tesle uz dopuštenje Nani Poljanec, Arhiv Ljudski muzej Rogaška Slatina
Zabranjeno reproduciranje!

Anin dvor Rogaška Slatina
Cvetlični hrib 1a
3250 Rogaška Slatina
+386 (0) 3 620 2651
E: anin.dvor@turizem-rogaska.si
Otvoreno od utorka do nedelje 9.00 – 17.00

Piše: Wish.hr
Fotografija Smiljana: Zátonyi Sándor

Facebook Like Button