Seks u zoru: Prapovijesno porijeklo suvremene seksualnosti

Inteligentno i duhovito, autori ove knjige nam pokazuju kako naša promiskuitetna prošlost progoni naše napore oko monogamije, seksualne orijentacije i obiteljske dinamike.

Istražuju kako dugogodišnja vjernost može za mnoge biti opterećujuća. Zašto strast blijedi čak i kad se ljubav produbljuje, zašto toliki sredovječni muškarci sve riskiraju za prolazne veze s mlađim ženama te što naše tijelo otkriva o prethistorijskim izvorima moderne seksualnosti, samo su neke od tema na koje će nam ovo iznimno djelo pružiti odgovor.Od Darwinova vremena govori nam se kako je našoj vrsti monogamija urođena.

Srednjestrujaška znanost, ruku pod ruku s religijskim i kulturalnim institucijama, ustraje na tvrdnji kako muškarci i žene zasnivaju obitelj u kojoj muškarčeva zaštita i imovina bivaju razmjenjivani za ženinu vjernost i plodnost te kako je taj način, s jednim partnerom dok nas smrt ne rastavi, nama ljudima najprirodniji. No, taj se uvriježeni narativ naočigled urušava. Sve manje parova sklapa brakove, a stopa razvoda raste dok preljub i plamteći libido čak i naizgled najsavršenije brakove prije ili kasnije dovode na kušnju.

Je li uopće moguće tu okrutnu stvarnost usuglasiti s prihvaćenim narativom?
Moguće je, tvrde autori, ali jedino tako da jednom zauvijek odustanemo od (samo)zavaravanja o monogamiji kao jedinom ispravnom ljudskom odabiru.Ova provokativna i fantastična knjiga odbacuje gotovo sve što “znamo o seksu”, istovremeno nam nudeći alternativno tumačenje ljudskog spajanja.

Povezujući konvergentne, nerijetko zanemarene dokaze iz antropologije, arheologije, primatologije, anatomije i psihoseksualnosti, autori ukazuju kako je monogamija, rođena s pojavom ratarstva i napuštanjem nomadskog načina života, daleko od ljudske prirode, kako nam je nametnuta kao prirodan odabir radi zaštite privatne imovine i problema rastuće populacije.

U opreci onome što nazivaju standardnim narativom ljudske seksualne evolucije autori postavljaju lovačko-sakupljački način života naših predaka, u kojem je bilo uobičajeno imati više seksualnih partnera, a to je podrazumijevalo zajedničku brigu o svoj djeci.

Daleko od toga da su nam preci bili ratoborna i krvožedna bića, autori dokazuju kako je primitivni način života bio nesputan, lagodniji od današnjeg i snažno altruistički orijentiran, pri čemu je ono što danas nazivamo promiskuitetnošću odigralo gotovo pa ključnu ulogu. Fantastičan prijevod djelo je Ljiljane Novković.

Uz dopuštenje: Algoritam knjiga (sve fotografije)

Facebook Like Button