Učitelj zen budizma Thich Nhat Hanh

Nadahnjujući učitelj zen budizma, Thich Nhat Hanh.

Vijetnamski Zen učitelj Thich Nhat Hanh jedan je od najomiljenijih budističkih učitelja na Zapadu. Kao osobu definirati ga se može i kao mistika, pjesnika, znanstvenika i aktivista. Njegov jedinstveni duh te svjetlosno prisustvo dotiče brojne živote, a svojim spisima nadahnjuje čitatelje svih vjera i vjerovanja, a naravno ponajviše budizma.

Životni put

Thây je rođen 1926. godine u Nguyen Xuan Bao-u, u središnjem Vijetnamu te je već kao dijete osjetio svoj budistički poziv. U dobi od 16 godina ušao je u Tu Hieu samostan te je dobio ime Thich Nhan Hanh – Thich se izgovara “tik” što je obiteljsko ime koje redovnici i časne u budističkim hramovima preuzimaju nakon ređenja. To ne znači, kao što se odmah pretpostavlja, časni i velečasni. Ime Thây se izgovara “tie” što znači učitelj i obično ga koriste njegovi studenti.

U samostanu je prošao temeljitu Zen obuku te školu budizma Mahayana. Njegov učitelj, majstor vijetnamske škole budizma Lien Quan, bio je iz 41. generacije Lin-chin (Rizai). Godine 1959. Thây je napustio Vijetnam kako bi predavao budizam na sveučilištu Columbia u New Yorku. Samo nakon dvije godine pozvan je da se vrati u samostan kako bi pomogao budističkim mirovnim naporima. Tijekom sljedećih nekoliko godina osnovao je La Boi Press, a uspostavio je i budističko sveučilište u Saigonu. 1964. godine osnovao je Tie Hien Order, koji se temelji na načelima “Budističkog sudjelovanja” te naglašava društvenu odgovornost i mir. Nakon nekoliko predavanja u Sjedinjenim Američkim Državama i u Europi, tijekom 1965. godine Thây je bio prognan iz Vijetnama.

Ulaz u SAD mu je bio zabranjen zbog potkopavanja napora u ratu i zbog toga što je govorio protiv nasilja u Vijetnamu, koji je uništavao živote i slobode njegovog naroda. U posljednjih nekoliko godina, točnije od 2005. godine, dopušteno mu je da posjeti domovinu i da ponudi učenicima i studentima obrazovanje.

Ostatak svog života proveo je u Parizu gdje je uspostavio budističko izaslanstvo za mir. 1967. Marthin Luther King nominirao ga je za Nobelovu nagradu za mir. Sve do 1983. godine Thây je naširoko putovao, radio predavanja i vježbe diljem svijeta. Objavio je brojne članke, pjesme i knjige o budizmu te ponajviše miru. Ovaj predivan učitelj mira fluentno govori engleski, francuski i vijetnamski jezik.

thich-nhat-hanh-thay-024_l

Učenje zen učitelja

Učenje Thich Nhat Hanha temelji se na svjesnom disanju i oko toga da svi moraju biti potpuno svjesni sadašnjeg trenutka – samo u trenutcima u kojima stvarno živimo, osjetit ćemo istinsku radost. To nam omogućuje da otkrijemo put do sreće.

Kroz praksu meditacije u svakodnevnom životu i kroz prikazivanja suosjećanja prema svim živim bićima, dolazimo do mira koji postaje moguć unutar nas samih i koji se proteže kroz sve koje smo dodirnuli.

Svoju praksu objasnio je u mnogim knjigama, uključujući i : “The Miracle of Mindfulness”, “Touching Peace”, “Living Buddha, Living Christ”, and “Peace is Every Step”.

Iz knjige “Mir je svaki korak” Maslačak čuva moj osmijeh
“Kada se dijete smiješi, kada se odrasli smiješe – to je vrlo važno. Ako se u našem svakodnevnom životu možemo smijati, biti spokojni i vedri, to će biti blagodat za one koji nas okružuju. Najbolje što možemo napraviti je da započnemo dan osmijehom. Osmijeh potvrđuje našu svjesnost i opredijeljenost da živimo u miru i radosti.”

Facebook Like Button