Tradicionalno židovsko vjenčanje

Tradicija i običaji židovskog vjenčanja.

Primjere židovskog vjenčana nismo imali prilike vidjeti na ovim prostorima, a mnogi ni ne poznaju osnove i rituale jednog židovskog vjenčanja. Kako izgleda jedno židovsko vjenčanje te na koji način se budući mladenci pripremaju za novi korak u životu, donosimo vam u ovom članku.

ŠADHAN-BRAČNI POSREDNIK

U židovskoj kulturi jedna od važnijih osoba je šadhan. Mogli bi reći da je to bračni posrednik koji nudi svoje usluge spajanja ljudi. Iako se danas svijet modernizirao u pojedinim židovskim zajednicama, posebno onim ortodoksnim usluge šadhana su normalni dio rituala. Zanimljiva je informacija da šadhani dobivaju novac samo kada uspješno sklope brak odnosno ako se mladenci međusobno odluče uzeti. Danas su to sve rjeđi slučajevi, no još uvijek postoje.

SVADBA U ŽIDOVSKOJ ZAJEDNICI

Svečanost koju nazivamo svadba u židovskom svijetu sastoji se od dva dijela, a to su zaruke (kidušin) i obred vjenčanja (nisuim). Prije su postojala tri pravna načina stjecanje supruge. To su: pologom novaca, pisnaim ugovorom i spolnim odnošajem. Od svih triju karakteristika u današnjem svijetu samo je bračni ugovor opsa tijekom vremena. Danas više ne postoji kupovina žene za brak kao ni prisilni spolni odnos kojom bi ženu vezali za dotičnog muškarca.

KADA SE ODRŽAVAJU SVADBENE SVEČANOSTI

Prema židovskim običajima vjenčanje se nikada ne smije održati na Šabat ili blagdanski dan. Smatra se da se u dane blagdana i polublagdana ne mogu održavati „pravni“ poslovi. Bitno je napomenuti da Židovi nemaju vjenčanja za vrijeme tužnog židovskog kalendara osim za Lag ba-omer kada je to dozvoljeno. Uvijek se izbjegava održavanje svadbene svečanosti ponedjeljkom i srijedom jer se ti dani u tjednu smatraju nesretnima.

vjencanje_1
 

PROCES VJENČANJA

Prije svadbene svečanosti mladoženja na Šabat u Sinagogi čita Toru i dobiva poseban blagoslov za dotičan dok, dok se mladenka prije svadbe odlazi u mikce odnosno posebno kupku. Nekakva je tradicija da mladoženja prije samog obreda dolazi vidjeti mladenkino lice iz razloga jer je u prošlosti postojala tradicija da mladoženje su na sam dan vjenčana prvi puta vidjeli svoje buduće žene. U moderno doba mladenka dolazi prekrivena pod baldehin, a procesu vjenčanja prisustvuje mladoženja, rabin, svjedoci i punoljetan muškarac koji zna voditi vjenčanje. Sam čin vjenčanja završava razbijanjem čaše, a to se objašnjava tako da se sklopljeni brak može razoriti tek onda kada se svi puknuti dijelovi opet spoje. Prema vjerovanja smatra se da Bog određuje svakom odgovarajuću osobu 40 dana prije nego što će uopće biti začet.

ZVIJEZDE SU U ŽIDOVSKOM SVIJETU SIMBOL PLODNOSTI.

ŽIVOT NAKON VJENČANJA

U židovskom svijetu samo duševno i tjelesno oštećene osobe nisu u braku. Židovstvo se smatra jednom od najpoželjnijih zajednica jer kod njih ne postoji redovništvo kao što je i malen postotak neoženjenih/neudatih u odnosu na druge vjerske zajednice. Također, rabini koji su vođe su također redom oženjeni. Misao vodilja u židovskoj bračnoj zajednici je stvaranje potomstva. Jedna od rijetkih vjera koja jako uvažava volju, želju i njezinu potrebu. Važna informacija je ta da se za vrijeme perioda dok žena ima menstruaciju izbjegava ikakav kontakt s ženom pa tako i obično rukovanje iz razloga jer se prema vjerovanju smatra da „nečista“ žena može donesti nemir u obitelj. Židovska bračna zajednica je monogamna, a pravo razvoda mogu zatražiti samo muškarci na vjerskom sudu. Mogli bih reći da su žene u nezahvalnoj situaciji jer iako imaju razlog za brak, zakon im ne dopušta ako suprug ne pristane na razvod braka.

Napisala: Marina Jakšić

Facebook Like Button