Antičke filmske večeri

20. i 24. veljače 2014. Antičke filmske večeri u Arheološkom muzeju.

Raspored za 20. veljače

u 18 sati

Predstavljanje knjige Eleuzinski misteriji autora Karla Kerenyija (1897-1973), jednog od utemeljitelja modernih studija grčke mitologije.

Eleuzinski misteriji spadaju su među najvažnije religijske obrede antičke Grčke. Mjesec dana prije njihovog početka proglašavao se sveopći sveti mir (ekekheiria ) među grčkim polisima, toliko su bili važni. Misteriji su bili svečani obredi vezani za jedan od najstarijih kultova antičke Grčke – kult Demetre i Perzefone.

Eleuzinsko svetište bilo je tijekom približno dvije tisuće godina središte misterija posvećenih boginji Demetri i njezinoj kćeri Perzefoni. U to je svetište, u procesiji koja se održavala svake jeseni, tisuće hodočasnika dolazilo iz svih krajeva tada civiliziranog svijeta primiti inicijaciju koja bi im, zahvaljujući iskustvu blažene vizije, u potpunosti odagnala stah od smrti. Prava tajna, drrheton Eleuzine, bila je povezana s božicom Perzefonom. Ona, arrhetos kura, “neizreciva djevojka”, jedino od svih božanskih bića koje u predaji uvijek iznova dobiva taj epitet, bijaše ta tajna.

u 20 sati

Projekcija L’incendio di Roma (Požar Rima), dugometražni talijanski povijesni spektakl redatelja Guida Malateste iz 1965. uz stručne komentare Daniela Rafaelića.

Raspored za 24. veljače

u 12 sati

predstavljanje knjige Životi Egipćana autora Igora Uranića, egiptologa i muzejskog savjetnika.

Najiskreniji motiv u čitanju biografija i promišljanju nečijeg života je usporedba sa našim vlastitim. Čovjek je biće koje sebe oblikuje uspoređujući se s drugima iz svoje okoline, pa i s onima o kojima promišlja tek na temelju pisanih svjedočanstava (u naše doba, dakako, i putem vizualnih medija). Uviđajući okolnosti tuđih života možda bolje razumijemo vlastite. No što se događa kad je riječ o biografijama ljudi koji su živjeli prije dvije ili tri tisuće godina? Čini se da je vremenska udaljenost proporcionalna s manjkom točnih podataka, a za rekonstrukciju takve biografije, i uopće života u drevnim vremenima, potrebno je znanje i imaginacija. S druge strane univerzalni ljudski problemi ponavljaju se iz stoljeća u stoljeće, pa ih prepoznajemo i u tako dalekim vremenima i podnebljima kao što je faraonski Egipat.

Djelo Životi Egipćana bavi se biografijama poznatih ličnosti iz povijesti faraonskog Egipta, razrađujući tematiku povijesti starog vijeka kroz sudbine tih osoba. Djelo je strukturirano u 9 cjelina s ukupno 28 poglavlja, te uvodom i popisom literature. Nakon uvoda u život u faraonskom Egiptu i strukturu društva, prepričavaju se pojedini (odnosno katkad uspoređeni) životi osoba. Poglavlja ujedno prate tijek povijesnih razdoblja. Osobe su faraoni, kraljice ili likovi iz literature koji su obilježili pojedina razdoblja. Na kraju su dodatna poglavlja o egiptološkom nazivlju, vlastitim imenima, te staroegipatskom pismu, jeziku i gramatici, kao i mali staroegipatsko-hrvatski rječnik. Djelo je napisano znanstveno-popularno i dostupno svima, ali utemeljeno na znanstvenoj literaturi i činjenicama.

u 20 sati

projekcija filma Maciste nella valle dei Re (Maciste u Dolini kraljeva), talijanski povijesni spektakl redatelja Carla Campogalliania iz 1960. uz stručne komentare Daniela Rafaelića.

Uz dopuštenje Arheološkog muzeja Zagreb (sve fotografije)

Facebook Like Button