Nakit u Zbirci metala

Nakit – mala i poticajna cjelina unutar Zbirke metala…

Zasebnu malobrojnu cjelinu unutar Zbirke metala čini nakit, ženskoj publici posebno zanimljiva građa koja ne ulazi često u muzejske funduse, dijelom zbog vrijednosti ali i stoga jer te predmete vlasnici najčešće pomno čuvaju i često zadržavaju unutar obitelji.
No djelomičan uvid u pojedine tipove oblikovanja nakita i modnog pribora tijekom prošlih stoljeća može se dobiti posjetom stalnom postavu Muzeja za umjetnost i obrt u kojem su kvalitetni primjerci nakita integrirani u dvorane posvećene pojedinim razdobljima.

Zaručnički prsten

Zaručnički prsten iz 1619. godine

Najraniji primjerak nakita izložen je u dvorani renesanse, riječ je o zaručničkom zlatnom prstenu iz 1619. godine. S unutarnje strane prstena gravirani su inicijali i godina: “·A G·S·B·I·T·V·I·F·WD / 1619″. Godina u ovom slučaju jasno ukazuje na vrijeme nastanka predmeta. Zapis sadrži inicijale vjerenika i početna slova teksta koji se može interpretirati kao: “Als Gelöbnis seines Bundes in Treue Verehrt I·F WD / 1619″. Prsten je pronađen u blizini dvorca Veliki Bukovac, no, usprkos zabilježenih inicijala, zasad nije utvrđeno kome je mogao pripadati. Činjenica da je predmet nastao početkom 17. stoljeća te da je izveden u zlatu, očito ukazuje na zasad nepoznat aristokratski posjed.

zaručnički prsten

Riječ je o zaručničkom prstenu, često nazvanim samo „fede“ prema talijanskoj riječi fede koja znači vjeru, a sam naziv izvodi se iz riječi „mani in fede“. Prsten je karakterističnog oblikovanja, s dvije ručice koje pridržavaju srce iskazujući tako simboličnu i vječnu poruku koja nosi zavjet za vječnu ljubav i povjerenje. Tradicija takvih zaručničkih prstena seže u rimsko razdoblje, već iz tog perioda sačuvani su najranijii primjerci prstenja sa spojenim ručicama. No ponovno buđenje običaja izrade ovakvog prstenja obilježje je srednjeg vijeka, a poseban procvat doživljava tijekom baroknog razdoblja.

Piše: kustosica Arijana Koprcina

Slika: Sxc

Muzej za umjetnost i obrt
http://www.muo.hr/
Trg maršala Tita 10
10 000 Zagreb
Hrvatska
muo@muo.hr
T. + 385 1 4882 111

Facebook Like Button