Svjetski poznate knjige koje su isprva bile zabranjene

Knjige koje su u novijoj povijesti bile zabranjivane.

Prva od njih je ‘Lady Chatterley’s Lover’ D. H. Lawrencea, erotska priča o ljubavnoj aferi koja je u Velikoj Britaniji bila zabranjena od dana objavljivanja 1928. godine, pa sve do 1960., kada je izdavačka kuća Penguin ostvarila pravo njezina objavljivanja. Već prvog dana prodana je u 200.000 primjeraka.

Druga knjiga jest ‘Doctor Zhivago’ Borisa Pasternaka. Njegov prikaz ruskog života nakon boljševičke revolucije u bivšem je Sovjetskom Savezu bio zabranjen sve do 1988. Nakon što su mu zaprijetili izbacivanjem iz SSSR-a, Pasternak je odbio Nobelovu nagradu za književnost.

Knjigu koju svakako treba spomenuti jest ‘The Wonderful Wizard of Oz’ L. Franka Bauma. Koliko god je danas smatrali neškodljivom, u mnogim je američkim školama i knjižnicama 1930-ih i 1950-ih bila zabranjena zbog promicanja nezdravih vrijednosti i njezinih bezbožnih likova poput vještica i letećih majmuna.

Na popisu zabranjenih našla se i Orwellova ’1984′, a razlog je vizija distopijske budućnosti u kojoj se sve ljudske aktivnosti prate i u kojoj su neovisne misli u potpunosti potisnute.

Joyceov roman ‘Ulysses’ danas se smatra jednim od najvažnijih djela moderne književnosti, međutim, 1930-ih bio je zabranjen zbog metaforičkog pozivanja na masturbaciju.

Zabranjen je bio i Carrollov roman ‘Alice’s Adventures in Wonderland’. 1931. knjiga je zabranjena u kineskoj pokrajini Hunan zbog, vjerovali ili ne, životinja koje govore.

Možda najveće iznenađenje na popisu zabranjenih jest ‘Harry Potter’. Prva četiri nastavka megapopularne serije, koja je prodana u više od 450 milijuna primjeraka, zabranjivana su i spaljivana diljem SAD-a zbog promicanja vračanja.

Tekst preuzet s portala: Čitaj me

Facebook Like Button