U vinariji Benvenuti spremni za berbu

Odbrojavaju se zadnji dani prije početka berbe grožđa u Benvenutijevom vinogradu iznad Motovuna.

Prvo na redu je, naravno, grožđe malvazije koje u gotovo idealnom stanju upija zadnje zrake sunca i nakuplja šećer, a Nikola Benvenuti procijenjuje da će berba malvazije početi za otprilike sedam do deset dana. „To je to, sigurni smo da će malvazija ove godine dati odlično vino, kvaliteta grožđa je jako dobra.

albert-nikola-benvenuti

S druge strane, iako je kvaliteta terana također na vrlo visokoj razini, grožđe mora stajati još barem mjesec i pol dana, te je jako važno da u tom periodu ne bude previše kiše ili drugih vremenskih neprilika“, kaže Nikola Benvenuti.

Albert Benvenuti nam objašnjava koji su ključni uvjeti u vinogradu koji im idu na ruku i sprječavaju da bilo što ugrozi kvalitetu vina: „Naše najbolje pozicije, Španjole, Fratrije, Santa Elisabetta i San Salvatore raspoređene su između 330 i 400 metara nadmorske visine.

grozd-terana

Na toj visini postoji konstantno strujanje zraka odnosno povjetarac koji struji između terasasto raspoređenih redova i pomaže osušiti vlagu što spriječava pojavu botritisa. Osim toga, vinogradi dobivaju puno sunca kroz dan, što je ključno za dobro dozrijevanje terana koji onda daje fantastična vina.“

grozd-malvazije-na-trsu

Bijela zemlja, velika nadmorska visina i dobro usmjerenje vinograda uvelike pomažu braći Benvenuti postići željenu kvalitetu grožđa, ali potpunu kontrolu postižu pomno planiranim radovima u vinogradu. Jedna od najvažnijih aktivnosti u njihovom vinogradu je zelena rezidba odnosno smanjenje prinosa po čokotu vinove loze što utječe na poboljšanje kvalitete grožđa.

piknik-na-vrhu-san-salvatore

Zelena rezidba je posebno važna kod terana čiji grozd se oblikuje tako da se uklone svi vršci i postigne okruglasti oblik što omogućava bobicama da ravnomjerno i pravilno dozriju. Nakon zelene rezidbe, otprilike mjesec i pol dana prije berbe braća Benvenuti još jednom prolaze kroz vinograd i režu sve naknadno niknule bobice kako ne bi narušile kvalitetu grožđa za vino. „Do same berbe te novonastale bobice ne sazriju, ali pocrne i izgledom su jednake ostatku grozda pa berači ne bi znali prepoznati i ukloniti to grožđe koje bi negativno utjecalo na kvalitetu vina“ objašnjava Albert.

teran-grozd

Osim malvazije i terana koji čine 90% nasada, u vinogradima Benvenutijevih posađeni su još tempranillo, nebbiolo i merlot od kojih se s teranom radi kupaža pod nazivom Caldierosso, zatim ulovina, autohtona istarska sorta koja je zasađena u maloj količini između trsova malvazije, te muškat koji raste na najvišoj poziciji, u vinogradu San Salvatore i od kojeg se proizvode njihova poznata, nagrađivana slatka vina, Corona Grande i Muškat San Salvatore.
Početak berbe i nadolazećih napornih radova u vinogradu obilježili smo piknikom na samom vrhu San Salvatore.

Uz dopuštenje: Vianrt (sve fotografije)

Facebook Like Button