Salon pjenušavih vina Zagreb, ususret svom 3. izdanju, na vinskoj je srijedi u Wine baru Basement ugostio svoje prve prijavljene vinarije – Kolarić, Barundić i Sanabor.
U srcu Zagreba, u hotelu Dubrovnik, održana su već dva salona pjenušavih vina unutar međunarodne mreže salona pjenušavih vina »Salon of Sparkling Wines«. Spojili su se Zagreb i Ljubljana u svjetlucavim trenutcima uživanja u najfinijim mjehurićima svojih proizvođača.
2. Salon pjenušavih vina Zagreb pokazao je da brojna zagrebačka publika voli pjenušce i rado proširuje svoje vinske vidike. Privukao je ciljanu publiku, istinske ljubitelje pjenušaca, a sljedeće godine 1.2. 2019. očekuje ih se još više.
Ususret 3. Salonu pjenušavih vina Zagreb već su održana dva najavna događaja u rujnu (Sparkling Table i Högl & pjenušci), a u Basementu su se predstavili prvi prijavljeni vinari Franjo Kolarić i Josip Barundić s Plešivice i Igor Sanabor iz Krasa, Slovenije.
O projektu SALON OF SPARKLING WINES govorila je dr. Nina Levičnik, osnivačica mreže pjenušavih vina Salon of Sparkling Wines, najavivši širenje u druge europske prijestolnice, a prof Marija Vukelić, direktorica 3. Salona pjenušavih vina Zagreb vodila je prezentaciju u Basementu.
Vinarija Kolarić
Plešivička vinarija Kolarić ima 6 ha vlastitih vinograda s oko 30.000 čokota. Vinski podrum ima više od 90.000 litara vina raznih sorti i više etiketa i neprestano se širi i unaprjeđuje.
Gospodarstvo postoji već dugi niz godina, a obitelj podno Japetića posjeduje i ljetnikovac Grofa Erdödya, izgrađen 1656. godine s čije se terase pruža pogled na svetojanska sela i vinograde. Fini pjenušci Kolarić odraz su plešivičkoga idealnog terroira za pjenušava vina: Coletti brut nature (od starih plešvičkih sorti, rizlinga i chardonnaya) i Coletti brut nature Rosé od crnog pinota.
Vinarija Barun
Vinarija Barun obiteljska je boutique vinarija na obroncima Plešivice, u pitoreskom krašićkome kraju, iz mjesta Brezarić iz kojega potječe kardinal Alojzije Stepinac.
Krajolik Krašića je vrlo zanimljiv, nizinski dio je uz riječicu Kupčinu, a okolo su brežuljkasta područja. Klima je umjereno kontinentalna, idealna za vinogradarstvo. Vinarija Barun kao jedna od malih plešivičkih vinarija, našla je svoje mjesto pod suncem, uz mirna vina manzoni i pinot crni, s iznimno zanimljivim pjenušcima: brut od sorte manzoni; rosé pjenušac od crnog pinota te posebno dopadljiv – muškatni pjenušac.
Vina Sanabor
Vina Sanabor iz okolice Štanjela na slovenskom Krasu, među ljubiteljima pjenušavih vina slovi za neotkriven biser, vrhunski butikni proizvod. Vinsku tradiciju danas nastavlja Igor, četvrta generacija Sanaborovih, zajedno sa suprugom Jelkom i kćerima.
Na šest hektara terasastih vinograda (između 340 i 420 metara nadmorske visine) i na dvije različite zemlje – kraškoj terra rosi i vipavskom laporu, pored pjenušavih proizvodi Sanabor proizvodii mirna vina, pretežno iz lokalnih sorata. U Zagrebu je predstavljen premijerno pjenušac Lucidia, extra brut, NV (rebula i chardonnay) te Pallidia, brut nature, NV (od malvazije istarske) i Floridia, rosé, extra brut, NV (od crnog pinota)
Uz dopuštenje: Salon pjenušavih vina
Fotografije: Julio Frangen