Borbe s bikovima

Tradicionalna „predstava“ borbi s bikovima već dugi niz godina najnormalniji je društveni događaj u pojedinim zemljama, dok se drugi dio društva stravično zgražava nad ovim neetičkim i mučeničkim činom. Ljubitelji i zaštitnici životinja već dugi niz godina svi snagama se bore kako bi iskorijenili ovu dugogodišnju španjolsku tradiciju koja u dotičnim zemljama predstavlja „događaj godine“. Borba s bikovima poznata je pod nazivom korida, a specifična je za Španjolsku, Portugal, južnu Francusku i pojedine južnoameričke države. U narednom tekst saznajte više informacija o borbi s bikovima, podijeljenom mišljenju javnosti i saznajte kakvo je stanje o borbi bikova u Hrvatskoj.

Korida

Slavna i kontraverzna borba s bikovima naziva se još i korida, a uobičajena je za španjolsku kulturu i tradiciju. Već dugi niz godina svako malo veće selo i gradić u Španjolskoj ima staru arenu koja je namijenjena za održavanje koride. Borbe s bikovima izvode se svaku nedjelju u poslijepodnevnim satima, a brojni gledatelji dolaze u arenu podržati svoje favorite i natjecatelje. Jesu li borbe s bikovima moralno dopustive i koje je vaše mišljenje o tome, presudite sami.

borbe-bik-1

Priprema bikova za borbe

Da bi bikovi došli do faze u kojoj mogu sudjelovati u borbama potrebno je mnogo treniranja, rada, ali tu je i dugogodišnji uzgoj bikova na farmama ciljano upravo za koridu. Prije nego bikovi dođu u arenu oni se drže jedan dan u potpunom mraku kako bi ih pripremili za sutrašnji dan borbe. Glavni razlog je taj jer tada bikove smeta svijetlost, a posebnu reakciju imaju na crvenu boju koja ih iritira. Zanimljiva je informacija da bikovi ne razlikuju boje, međutim šalju posebne reakcije na poznati crveni plašt ili mantu. Toreadori su posebno snalažljive i uvježbane osobe koje su ciljano uvježbane da sa svojim crvenim plaštem izazivaju bikove, izbjegavaju ih, a na kraju i svladaju.

Pikadori i toreadori

Prije nego što glavni toreador nastupi pred bikom, pikador je osoba koja ima ulogu zabosti bodež u vrat i leđa kako bi bika nadražili i izazvali adrenalin kod publike. Uloga toreadora je tada da crvenim plaštem započinje izazivati bika, izbjegavati njegove rogove, a na kraju i zabosti bodež u srce. Pravi profesionalni to odrađuju u jednom potezu, a publika signalizira, plješće i viče ukoliko su pokreti i potezi toreadora loši ili dobri. Kada toreador uspije nadjačati bika dobiva naziv matador koji kao trofej dobiva bikovo uho.

Borbe bikova u Hrvatskoj

Tradicionalne borbe s bikovima održavaju se svake godine (nedjelje) i u Hrvatskoj. Najpoznatija je ona u Dalmatinskoj Zagori odnosno Šestanovcu pod nazivom bikijada. Također je važno napomenuti borbe u Radošićima, Dicmu i Ogorju. U Hrvatskoj je službeno mučenje životinja zabranjeno kao i poticanje istih na borbu. No sada se postavlja pitanje zašto ovo pravilo ne vrijedi i kod borbe bikova? Službeno postoji zakon međutim u njemu su „pošteđene“ borbe s bikovima budući da se smatra da predstavljaju dugogodišnju tradiciju u Dalmaciji te su legalne.

Kako izgleda natjecanje bikova u slavnoj Španjolskoj možete pogledati na sljedećem linku:
Napomena: Za potencijalne gledatelje ovo bi mogao biti uznemirujući sadržaj.
www.youtube.com/watch?v=VWAIjYs9Lws

Zanimljive informacije

> Najstarija arena za borbu s bikovima nalazi se u Limi, Peru, a datira iz 1766. godine
> Borbe s bikovima u Hrvatskoj se legalne
> Katalonije je službeno zabranila borbe s bikovima 2012. godine iako se mnoge od njih održavaju ilegalno

Autor: Marina Jakšić
Fotografije: Paolo Di Tommaso, paul.hartrick

Facebook Like Button