Što smo u Beču saznali o Francuskoj

Francuska, prva dama svjetskog turizma, prošle je godine privukla 83 milijuna posjetitelja iz cijeloga svijeta te pritom zaradila 41,4 milijardi eura.

tobias-rehberger

Tobias Rehberger Art © manuel-braun

Već je dvadeset godina Francuska je na vrhu ljestvice najposjećenijih zemalja na svijetu. Vodeća turistička zemlja uspjeh duguje iznimnim prirodnim ljepotama, bogatoj kulturnoj baštini, sportskim događanjima za koja se traži karta više, razvijenoj gastronomiji i enologiji, ali i neumornom ulaganju i razvijanju prisnih odnosa sa zemljama čiji će stanovnici tek postati posjetitelji Francuske.

launch-paris

Int. Promotion Launch, Paris 03.02.2017 – Paris Mayor Anne Hidalgo – © Philippe Millereau KMSP

Zasluge Agencije Atout France

Posljednjih nekoliko godina Francuska je potpuno obnovila svoju politiku turističke promidžbe, što je postao politički i ekonomski prioritet uz potporu Agencije Atout France, koja promiče i popularizira zemlju na više razina. Ta je nacionalna turistička organizacija ključni državni operater francuskog turizma. Jedna od zadaća Atout France je organizacija profesionalnih sajmova koji okupljaju tisuće stručnjaka iz cijele Europe kako bi unaprijedili razvoj turističkih usluga, a posljednji je takav održan u Beču.

Emmanuel Marcinkowski Manager Austria & Central Europe Regional Office Corine Foulquier Manager Austria&Central Europe

Emmanuel Marcinkowski
Manager Austria & Central Europe Regional Office
Corine Foulquier
Manager Austria&Central Europe

Hrvati u Francuskoj

Povodom tog poslovnog susreta na visokoj razini sudionici su mogli doznati aktualne podatke, događanja i planove koji su iznimno važni za razvitak turizma u Francuskoj. Oko 90.000 hrvatskih turista prošle je godine došlo posjetiti Pariz, uživati u najboljim skijaškim područjima u Europi, otkrivati destinacije značajne za vjerski turizam, kao i brojne gradove koji očaravaju ljepotom i sadržajem.

shigeru-ban-building

Shigeru Ban Building ©Morph Berge Meudon

disneyland-paris

Disneyland Paris 25

Francuska skijališta sve se popularnija u Hrvatskoj, osobito među mladima te obiteljima, između ostalog radi najduže sezone skijanja koja traje od studenog do svibnja, a na glečerima i cijelo ljeto. No Francuska se ponosi i četvrtim mjestom na svijetu za međunarodni kongresni turizam. Čak 1.135 sajmova i izložbi organizira se svake godine, a održi i 2.800 kongresa što je od velike važnosti za gospodarstvo jer se na taj način stvara 120.000 novih radnih mjesta.

foundation-galeries-lafayette

Entrance of the Foundation Galeries Lafayette ©OMA

Nova lica muzeja

Francuska je i sinonim za raznovrsna kulturna zbivanja, kao i meka za zaljubljenike u povijesnu baštinu. Može se pohvaliti s 43.000 povijesnih spomenika i više od 1.240 muzeja. Najznačajniji je pariški Louvre kojeg godišnje posjeti 7,3 milijuna ljudi. U ovoj i narednoj godini neki će muzeji ponovno otvoriti svoja vrata, kao što je slučaj s Prirodoslovnim muzejom u Bordeauxu, a s nestrpljenjem se očekuje i otvaranje muzeja Yves Saint-Laurenta u Parizu zakazano za jesen.

yves-saint-laurent

Yves Saint Laurent at work © Guy Marineau Fondation Pierre_Berg

studio-ysl

Studio ©YSL Luc Castel

Novost na UNESCO-voj listi Svjetske kulturne baštine su radovi Corbusiera, francuskog arhitekta, urbanista, slikara i teoretičara arhitekture švicarskoga podrijetla. Zahvaljujući brojnim postignućima Corbusier je i danas uzor moderne arhitekture. Naglašavao je nužnost zelenih površina oko stambenih objekata i razdvajanje prometnih od pješačkih površina, a primjenom novih materijala, kao što su armirani beton, staklo i željezo te novih građevnih metoda prekinuo je tradicionalni stil izgradnje.

le-havre-at-night

Le Havre at night ©Hilke Maunder – OTAH

Izdvojeno

> Projektirao je kapelu Notre-Dame-du-Haut u Ronchampu

>Izgradio Sunčani grad u Marseilleu, stambeni blok za 3.600 stanovnika, koji je postao uzorom za mnoga slična rješenja, kao i brojne druge građevine koje su upisane na listu Svjetske baštine.

futuroscope

Futuroscope – view on the parc

sketch-project

Sketch Project by Lang-Baumann ©Lang-Baumann

Svijet u tanjuru

I francuska gastronomija se 2010. upisala na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine i time postala prva zemlja kojoj je to pošlo za rukom. Povodom tog značajnog događaja, manifestacijom pod nazivom Goût de/Good France, 21. ožujka se obilježavaju posebnosti nacionalnog kulinarskog blaga. Taj je međunarodni event po prvi put održan 2015. godine. Ove je godine okupio više od 2.000 chefova na pet kontinenata koji su slaviti francusku kulinarsku baštinu.

Goût de/Good France

Goût de/Good France

Iz Hrvatske je sudjelovalo čak 17 restorana. Svečanom večerom odaje se počast izvrsnosti i izvornosti francuske kuhinje, inovacijama i vrijednostima koje promiče, a to su: zadovoljstvo, užitak dijeljenja, kao i poštivanje kulture i blagodati stola. Sve je počelo 1912. godine kada je svjetski majstor gastronomije kojeg je njemački car Vilim II. nazvao kraljem kuhara i kuharom kraljeva – Auguste Escoffier inicirao Epikurejske večere.

Propisani jelovnik pripremao se u istom danu na nekoliko lokacija u svijetu za što veći broj uzvanika. Ono što na taj dan povezuje kuhare diljem svijeta je priprema modernih, zdravih jela od lokalnih namirnica nadahnutih francuskom kuhinjom te vinima, kao i nasmijana lica kušača koji uživaju u gozbi za sva osjetila.

Facebook Like Button