Balon na vrući zrak

Ideja za vikend: zašto ne biste istražili okolicu svoga grada u balonu – 1000 metara iznad Zemlje?

U ljudskoj prirodi krije se velika želja da svlada nebeska prostranstva. Ta je želja čovjeka nagnala da prkosi gravitaciji, smišlja ideje za let među oblacima i sanja. Takvi vizionari bila su i braća Joseph i Etiene Montgolfier, koji su konstruirali prvi sferni balon napunjen toplim zrakom. Pokusi izvršeni 1783. godine u Parizu, bili su daleko od glamuroznog scenarija jer je balon pogonio dim iz zapaljene slame. Unatoč tome, uspjeli su podići svoju gigantsku konstrukciju na 1000 metara iznad zemlje.

Za povijest ovoga transportnog sredstva mnogo je bio važniji francuski fizičar Jacques Charles, koji je izradio balon s neprobojnim omotačem što se punio vodikom te imao prijeko potreban ventil za njegovo ispuštanje. U svoju je letjelicu uvrstio i prostor za nošenje balasta od pijeska – koji se pokazao pravim pogotkom. U mjesecu prosincu 1783. godine digao se 2900 metara iznad zemlje, letio nekoliko desetaka kilometara i sigurno se spustio na zemlju. Ostalo je kažu, povijest.

Današnji baloni uvelike nalikuju Charlesovoj viziji. Riječ je o letjelici loptasta oblika, napravljenog od najlona ili poliestera, a ispunjenoj vodikom i helijem ili toplim zrakom. Let ovakvim balonom spada u turističko-rekreativnu aktivnost, koja vam daje posve novu perspektivu na dobro poznata, ali i manje znana područja. Bez obzira na stručnost osobe koja njime upravlja (a ovakvim balonom mogu upravljati samo registrirani piloti!), smjer kretanja i dalje je prepuštena majci prirodi odnosno vjetrovima.

Iz tog razloga balonski letovi obično se organiziraju u rano jutro i kasnije popodne, jer su vjetrovi mirniji prilikom izlaska i zalaska sunca. Dakako, povoljne meteorološke prilike od velikog su značaja – a ako pada kiša ili se sprema nevrijeme – vaš će let vjerojatno biti otkazan. Za let balonom ne morate posebnu opremu. Poželjno je sa sobom ponijeti naočale, kapu i nepromočive cipele (obuća otvorenih prstiju nije dozvoljena!), te se odjenuti slojevito – kao da idete u šetnju.

U letu balonom mogu uživati sve osobe dobrog zdravstvenog stanja, ali i djeca starija od osam godina. Na ovu pustolovinu mogu se čak odvažiti i ljudi koji misle da se boje visina, a zapravo imaju strah od gledanja visine preko ruba. Piloti balona često se susreću s takvim ljudima, te uvjeravaju da u balonu ne postoje objekti koji mogu dati točnu percepciju visine. S obzirom da mozak nema informaciju za uspoređivanje s veličinom poznatih objekata, uglavnom nema niti problema.

Dobra fizička sprema, pak, bit će vam potrebna u rijetkim slučajevima naglog gubitka vjetra prilikom slijetanja. Naime, zna se dogoditi da se balon s brzine od 15 kilometara na sat naglo zaustavi što rezultira s nekoliko jačih udaraca letjelice o zemlju, pa valja biti pripravan za odskakivanje. Let balonom traje nekoliko sati – a kako se cijelo vrijeme mirno stoji u košari – treba moći izdržati i taj napor. Dakako, sav fizički umor nestaje kad bacite pogled na spektakularni krajolik iz zraka!

Facebook Like Button