Nikola Milojević: revolucionarni pristup estetskoj medicini

Otkad se dr. Nikola Milojević, jedan od najvećih stručnjaka u nekirurškoj estetskoj medicini, vratio u rodni Zagreb postao je jedno od prvih imena estetske medicine u Hrvatskoj. Revolucionarni pristup estetskoj medicini i vrhunska izvedba u neinvazivnim tretmanima dovele su ga na top listu estetskih doktora, pa ga je britanski časopis Tatler prozvao vodećim stručnjakom za tretmane dermalnih filera i botoxom.

Već dugi niz godina dr. Milojević vodi iznimno uspješne klinike u Zagrebu i Londonu, a zbog primjene najnovijih tehnologija i noviteta iz područja estetske medicine, poliklinike su prepoznate kao jedne od najuspješnijih estetskih klinika u Hrvatskoj i Velikoj Britaniji.
Dr. Milojević ruši predrasude o botoxu koji mnogi povezuju s zamrznutim izrazom lica te pojašnjava široku primjenu botoxa i u zdravstvene svrhe.

W: Vodeći ste stručnjak za tretmane botoxom i dermalnim filerima, koliko se mišljenje o estetskoj medicini i korištenju botoxa promijenilo u odnosu na početke estetske medicine i korištenja botoxa?
Nekada su se estetskim zahvatima podvrgavale samo poznate osobe; glumci, pjevači, političari. Zahvaljujući novim tehnologijama koje su dovele do razvoja neinvazivnih metoda uljepšavanja i pomlađivanja estetska medicina je postala prihvatljivija široj masi. Možemo reći da se estetska medicina demokratizirala.

Botox se primjenjuje od početka 70-ih u raznim granama medicine, uključujući neurologiju i oftalmologiju, a u estetskoj medicini koristi se više od 20 godina. Prvotno mišljenje, koje se dugo i zadržalo u javnosti, bilo je da se botox koristi isključivo u svrhu usavršavanja estetike lica, tzv. „peglanja bora“, a trend zamrznutih lica išlo je tome u prilog. Danas je u trendu što prirodniji izgled pa se sukladno tome mijenjala i tehnika apliciranja botoxa.

estetska-kirurgija

W: Korištenje botoxa nije rezervirano samo za estetske korekcije već i za neke medicinske nepravilnosti. Možete li nam reći u koje se sve medicinske svrhe koristi botox?
Do sada je botox bio pojam koji se koristio za pomlađivanje, odnosno uklanjanje bora. Danas se svijest mnogih promijenila pa tako već znaju da se botox može koristiti u medicinske svrhe. Tretmani botoxom mogu se koristiti za migrene, prekomjereno znojenje ispod pazuha, na dlanovima i stopalima, za problem škrgutanja zubima (bruksizam) i gummy smile. Novija istraživanja pokazala su kako se botoxom na području gdje nastaju migrene, mogu smanjiti kliničke depresije. Dakle, botox ima višestruku korist.

W: Rekli ste da je moguće koristiti tretmane botoxom kod migrena i glavobolja. Kako botox utječe na probleme s migrenama?
Danas 15-20% populacije pati od migrene i druge vrste glavobolja. Migrene su obično ekstremnije od glavobolja i imaju više simptoma od same boli u glavi. Simptomi uključuju mučninu, povraćanje, pojačanu osjetljivost na svjetlo i zvuk, točke ili bljeskove pred očima, pa čak i privremeni gubitak vida.
Nije u potpunosti poznat mehanizam djelovanja botoxa na migrene, no neke studije su pokazale kako botulinum toxin, koji se nalazi u botoxu, smanjuje ekspresiju određenih puteva boli, koji uključuju živčane stanice u trigeminovaskularnom sustavu.

Iako sam mehanizam djelovanja botoxa na područje bola nije u potpunosti razjašnjen, rezultati pokazuju kako je učinkovit. Vlastito nam iskustvo potvrđuje ovu terapiju kao učinkovitu (većina naših pacijenata primijetila je nestanak glavobolje za vrijeme trajanja botoxa).

W: Veliki broj osoba danas ima problema prekomjerenim znojenjem, poznatim kao hiperhidroza. Koliko botox utječe na smanjenje znojenja te koliko traje?
Pojačano znojenje nije toliko opasno po zdravlje, koliko samo po sebi stvara nelagodu. Danas svaka treća osoba ima problema s prekomjerenim znojenjem, a ono se često javlja kao rezultat poremećaja u dijelu živčanog sustava koji kontrolira sustav za znojenje.

Tretman botoxom pokazuje odlične rezultate kod redukcije znojenja koja može biti 100%-tna. Smanjenjo znojenje vraća samopouzdanje i ne stvara nelagodu u društvu. Rezultati traju godinu dana.

W: Još je uvriježeno mišljenje da je botox ‘otrov’, no vi ste više puta potvrdili da to nije istina. Što je ustvari botox i postoje li dugotrajne nuspojave tretmana botoxom?
Botox je samo pročišćeni protein izveden iz bakterije Clostridium Botulinum. Mnogo je pogrešnih uvjerenja o botoxu, a nerijetko ga se naziva i otrovom što je apsolutna dezinformacija.
Tijekom više od 30 godina primjene botoxa u medicini, nije zapažena ni jedna ozbiljna alergijska reakcija i zbog takve dugovječnosti primjene možemo sa sigurnošću zaključiti da ne izaziva nikakve dugotrajne nuspojave.

On je vrlo siguran za korištenje i neće se dogoditi ništa ako ga prestanete injektirati jer se ne širi ostalim dijelovima tijela. Kada ga prestanete koristiti, vaša se vanjština vraća u početno stanje.

W: Kakav je točno utjecaj botoxa, odnosno što se događa kada se on ubrizga u tijelo?
Ovaj se protein ubrizgava u vrlo malim količinama. On ustvari sprječava da signali živčanih stanica dopru do mišičnih stanica, odnosno paralizira signale.

Živčane stranice oslobađaju kemijske glasnike, neurotransmiter acetilkolin, na spoju gdje se živčani završetak susreće s mišićnim stanicama. Acetilkolin se spaja na receptore mišičnih stanica te uzrokuje da
se one skupljaju ili skraćuju.

Injektirani protein Botulinum sprječava oslobađanje acetilkolina i kontrakciju mišičnih stranica. Na taj način uzrokuje smanjenje abnormalne kontrakcije mišiće te mišići postaju manje ‘kruti’.

Facebook Like Button