Muči vas kašalj: vrijeme je za čaj od  plućnjaka

Za biljku proljetnicu zvanu plućnjak (lat. Pulmonaria) kažu da je vilinska biljka iz bajkovitih šuma zbog njenih izvrsnih učinaka na naš respiratorni sustav.

Latice plućnjaka nježno su ružičaste boje, a nalazimo ih i u plavoj, ljubičastoj i bjeličastoj nijansi. Cvjeta od ožujka pa sve do svibnja, a njeni cvjetovi nadaleko su poznati po ljekovitostinaročito kada su u pitanju dišni putovi.

U narodu je još nazivaju lisac, medunika, pljučnica, trava od guje, turski svat, žigeričnjak.
No bilo kako da je zovu već dugo je ova biljka iznimno cijenjena među travarima i vrtlarima te svima onima koji su skloni prirodnom načinu liječenja ili preventive.

Prekrasna je i zbog svog atraktivnog pjegavog lišća lijepa je i za ukrašavanje vrtova i balkona gdje se sadi u sjenovitim ili polusjenovitim mjestima.

plucnjak-2

Kako nastaje boja plućnjaka

Zanimljivo je znati da ljekoviti plućnjak tijekom svoje cvatnje mijenja boju, a to se događa zbog promjene Ph vrijednosti u toj biljci kada je u mladih biljaka vrijednost kisela, a nakon otvaranja cvijeta i njegove oplodnje postaje blago lužnata.
Pigmenti u laticama na promjenu pH vrijednosti reagira promjenom boje iz ružičaste u plavoljubičastu.

Vrtlari su kultivirali ovu biljku za posebnu ukrasnu sadnju pa su križanjem stvoreni plućnjaci čiste bijele boje ili raznim ijansama grimiznocrvene ili posebno duboke ljubičaste.
Njemački institut za trajnice i grmove u Weihenstephanu 1999. godine uveo je red u ovaj veliki sortiment te je iste godine na izložbi procjenjeno postojanje 29 dostupnih vrsta i sorti.

Djelovanje i primjena plućnjaka

Plućnjak je vrlo djelotvoran kod svih upala dišnih putova, promuklosti, kod kašlja, kod pojavnih simptoma gripe, a može se upotrijebiti čak i kod upale pluća, bronhitisa.
Ova ljekovita biljka odlično djeluje kao čaj u kombinaciji s trpucem i poljskom preslicom kada donosi vidno poboljšanje nekih navedenih stanja.

plucnjak plućnjak

Recept za ljekoviti napitak od plućnjaka

Cvjetove plućnjaka potrebno je osušiti pa potom smrviti u prah. U čaši toplog mlijeka umiješa se jedna jušna žlica praha i konzumira se kao piće dva do tri puta dnevno.
Ovaj napitak odličan je za one koji imaju slaba pluća ili liječe neke plućne bolesti.

Ako pak želite kupiti već spravljen čaj od plućnjaka možete ga nabaviti u svim biljnim trgovinama i ljekarnama.

OVDJE vam donosimo još tri savjeta kako spremno dočekati sezonu prehlada

Piše: Wish.hr
Fotografija: Fluffymuppet

Facebook Like Button