Što li kome pisao Beethoven – pročitajte njegova pisma online

Jeste li spremni za odlazak u Beč kako bi zavirili u pisma koje je pisao veliki skladatelj Ludwig van Beethoven? Mnoga su mjesta Beča koja očaravaju svakog posjetitelja, ali nam taj grad pruža i mogućnost mnogih online mjesta na kojima možemo zaviriti u bezbroj povijesnih zanimljivosti pa tako i u pisma impresivnog skladatelja Beethovena.

Naime, Knjižnica Grada Beča, smještena u zgradi bečkog poglavarstva, raspolaže značajnom zbirkom pisama skladatelja ovog glazbenog velikana.Sva pisma, njih ukupno 58, sada su digitalizirana i dostupna putem interneta.

Zbirka Beethovenovih pisama obuhvaća razdoblje od 1805. godine, kada je premijerno izvedena Beethovenova opera Leonore (kasnije Fidelio), do 1826. godine, nekoliko mjeseci prije smrti skladatelja.
Pisma su uglavnom naslovljena na članove obitelji, plemićke mecene, pravnike, bankare, kolege, a najveći broj na skladateljeve izdavače Sigmunda Antona Steinera i Tobiasa Haslingera koje je Beethoven u pismima oslovljavao sa „Generalissimus“ i „Adjutant“.

Beethoven bec

Pisma izdavačima potječu prije svega iz 1816. i 1817. godine, kada Beethoven objavljuje 7. i 8. simfoniju, ciklus pjesama „Dalekoj voljenoj“ i sonatu za klavir op. 101.

Najznačajniji predmet ove bogate i zanimljive zbirke pismo je upućeno Franzu Grillparzeru, u kojem Beethoven piše o Grillparzerovom libretu za operu „Melusine“.

Ova će pisma zasigurno biti i više nego interesantna, a sjajno je što ih možete pročitati kad god poželite posjetiti Beč i njegovu krišku povijesti online.

OVDJE saznajte i više zanimljivosti i ponekih senzacija o slikovito lijepom Beču

Deset zanimljivih činjenica o bečkim kavanama
Sjaj, okusi i povijest bečkih tržnica
Okusite Beč kroz njegove organske restorane

Uz dopuštenje: Euro comm (sve fotografije)

Facebook Like Button