Gvineja Bisau

Mala zemlja s velikim turističkim potencijalom.

Gvineja Bisau prostire se na oko 36 tisuća četvornih kilometara na zapadu Afrike. Graniči sa Senegalom na sjeveru, Gvinejom na istoku i jugu, dok na zapadu ima izlaz na Atlantski ocean. Zemlja je to tropske klime i uglavnom ravničarskog kraja, u kojoj najviša točka dostiže tek oko 300 metara nadmorske visine. Njenom teritoriju pripada i niz izoliranih otočića u Atlantskom oceanu, koji se, nažalost, mahom zloupotrebljavaju za isporuku droge u Europu.

U zemlji živi oko 1,5 milijuna stanovnika koji pripadaju raznim etničkim skupinama, kulturama i religijama. Ujedno ovo je jedna od najsiromašnijih država Crnog kontinenta – a populacija se uglavnom bavi poljoprivredom. Zbog nerazvijenosti infrastrukture – na ulici ćete naići mnogo više bicikala nego automobila. Unajmite (ili kupite) ga i istražite ovu zemlju na ekološki ispravan način.

Bissau je glavni i najveći grad zemlje i njeno ekonomsko središte. Osnovali su ga Portugalci sredinom 17. stoljeća na utoku rijeke Geba u Atlantski ocean.
Gastronomija Gvineje Bisau počiva na riži i ribi, umacima od kikirikija i raznovrsnog povrća, a oni dubljega džepa  uživaju i u mesnim jelima od govedine, svinjetine i kozletine.  Stanovništvo rado pije sladak zeleni čaj (warga), palmino vino i pivo, ali i portugalska alkoholna pića.

leopard
 

Znamenitosti i turističke atrakcije u Gvineji Bisau:
  1. Zapanjujuće šume

Posjetite Nacionalni park Cantanhez, koji se prostire na oko tisuću četvornih metara na južnom dijelu zemlje, i razgledajte šume Jemberema. Riječ o gvinejskoj prašumi, ali i domu brojnih afričkih životinja.

  1. Arhipelag iz snova

Ukrcajte se na brod i otkrijte prirodne ljepote Bijagosa. Ovaj arhipelag broji 18 većih i desetak manjih otoka u Atlantskom oceanu, a nudi mnoge atrakcije. U blizini otoka Orango Grande spazit ćete vodenkonje koji obitavaju u slanoj vodi, Kere je poznat po odličnim lokacijama za pecanje, dok na otoku João Vieira and Poilão možete promatrati morske kornjače.

  1. Kolonijalna arhitektura

Uputite se na otočki grad Bolama, koji je u 19. stoljeću nosio titulu glavnoga grada Gvineje Bisau. Razgledajte impresivan niz ruševnih zgrada iz kolonijalnih vremena, poput guvernerove palače i upravne zgrade. Pripazite, na ovome otoku živi i velik broj voćnih šišmiša koji u sumrak izlaze iz svojih skrovišta i zamrače nebo nad Bolamom.

  1. Bissau

Istražite glavni grad Gvineje Bisau i njegove kulturno-povijesne spomenike. Etnografski muzej ponudit će vam uvid u bogatu povijest ovoga kraja. Razgledajte i predsjedničku palaču, portugalski kolonijalni centar Bissau Velho, te ostatke utvrdu Fortaleza d’Amura u starom dijelu grada.

  1. Suveniri i šoping

Glavno trgovačko središte smjestilo se u gradu Gabu na istoku zemlje. Deseci trgovina i štandova protežu se glavnom ulicom ovoga grada, a kupiti možete što god vam srce poželi. Imajte na umu da ovaj grad oskudijeva električnom energijom, pa se nakon što padne mrak – diljem grada pale svijeće – koje pridonose romantičnoj atmosferi.

KORISNE INFORMACIJE:

Službeni jezik: portugalski
Religija: animističke vjere (55 posto); islam (35 posto); kršćanstvo (10 posto)
Valuta: zapadnoafrički CFA franak
Viza: potrebna – pribaviti je možete preko Veleposlanstva Republike Gvineje Bisau u Portugalu (Lisboa R. of Alcolena, Telefone: (+351-2) 13030440)
Kako putovati: zrakoplovom – glavna zračna luka Gvineje Bisau jest  Osvaldo Vieira International Airport nedaleko glavnog grada.
Bolesti i prevencija: potrebno je cijepljenje protiv žute groznice. Cijepiti se možete u Zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar u Zagrebu. Velika je opasnost i od zaraze malarijom, hepatitisa A i B, te difterije pa je potrebno poduzeti preventivne korake.
Kada putovati: Gvineju Bisau možete posjetiti tijekom cijele godine, a osobito su ugodni mjeseci od prosinaca do travnja.
Smještaj: Hotel Ancar i Aparthotel Triton u glavnome gradu.
Restorani: Hotelski restorani siguran su odabir, a možete dobro pojesti i u restoranu Esplanada Varela u glavnome gradu, koji nudi lokalnu kuhinju.

Oprez!

Ministarstvo vanjskih poslova RH savjetuje oprez prilikom odlaska u Gvineju Bisau. Oprez se ponajprije odnosi na granično područje sa senegalskom pokrajinom Casamancom u kojem je zabilježeno djelovanje kriminalnih skupina. U zemlji postoji i značajan broj neoznačenih minskih polja izvan glavnoga grada. Pijte isključivo flaširanu vodu. Izbjegavajte i led u piću, jer se radi od lokalne vode iz slavina. Jedite u hotelskim i inim provjerenim restoranima.

Piše: Wish.hr

Facebook Like Button