Zašto brzo vratimo izgubljenu težinu nakon svake dijete

Masne stanice nastaju do razdoblja puberteta, a poslije toga broj ostaje isti, samo se pune kod prevelikog unosa kalorija.

To znači da je puno lakše smršaviti osobi koja je višak kilograma dobila kasnije nego onoj koja je preveliku težinu već imala u djetinjstvu i mladosti.

Masno tkivo u obliku je triglicerida i najveće je „skladište“ energije u tijelu. Osjetljivo je na živčane podražaje i hormonske promjene. Ako pogledamo s pozitivne strane možemo reći da je masnoća zaliha za teške dane, a u svakodnevnim okolnostima je estetski ometajuća i zdravstveno problematična.

Masno tkivo posebna je vrsta vezivnoga tkiva koje je donekle slično laganom vezivnom tkivu.

Stanice tog tkiva nazivaju se masne stanice, a specijalizirane su za spremanje masnih kapljica.

Kod preobilne hrane se hranjive molekule ne utroše u cijelosti za djelovanje stanica nego se kao višak molekula pretvore u masnoće i spremaju se u masnim stanicama kao dugoročna zaliha energije.

U muškom tijelu nalazi se od 15 do 20 % masnoće, a u ženskom tijelu od 19 do 25 % masnog tkiva.

Vrste masnog tkiva

Postoje dvije vrste masnog tkiva, bijelo i smeđe. Kod bijelog se radi o stanici sa samo jednom vakuolom i nalaze se po cijelom tijelu, osim u uškama, kapcima i penisu. Kod smeđeg se radi o stanici s više vakuola i one se pretvaraju u toplinu.

Masnoće se u stanicama nalaze u obliku triglicerida koji se dijele na masne kiseline i glicerol. Masne kiseline do adipocita dolaze preko crijeva krvlju u kompleksu kolesterola. Izvor su prehrambene masnoće i prevelika količina neutrošenih ugljikohidrata.

Masnoća je u našem tijelo nužno potrebna jer u tijelu obuhvaća sve unutarnje organe i na taj ih način štiti, a kod žena je, za razliku od muškaraca, prisutna i u dojkama.

Jednako tako masno tkivo sprječava gubitak topline što znači da je toplinski izolator i neke vrste zaliha za teške dane.

Upravo zbog toga s nezdravom prehranom možemo dobiti više masnih zaliha što je na dugi rok ne samo estetski problem, nego postaje i zdravstveni.

Nakupljenu masnoću tijelo može bez problema održavati, a upravo je suprotno kod gubitka masnoće.

Izdvojeno:

> Budući da tijelo masnoće sprema za teške dane ono ih ne »sagori« s veseljem. Masnoća se možemo riješiti samo fizičkom aktivnošću i naravno uravnoteženim unosom hrane, što znači da možemo pojesti samo onoliko koliko ćemo i utrošiti.
Mršavljenje

Ako se za mršavljenje odlučimo držanjem drastične redukcijske dijete može nam se dogoditi da organizam najprije počne crpiti energiju iz zalihe vode i mišićne mase, a tek potom iz masnih zaliha.

To pokreće obrambeni mehanizam koji nam uspori bazalni metabolizam i poveća količinu i aktivnost enzima – lipoprotein lipaza.

Lipoprotein lipaza brine se o prikupljanju i spremanju masnoća. Zbog toga brzo dobijemo izgubljenu težinu i još koji kilogram više.

Osim toga, usporava se bazalni metabolizam i na kraju dijete se događa da unos koji je veći od predviđene potrošnje, baš s obzirom na bazalni metabolizam, prouzrokuje nakupljanje masnoća.
Bazalni metabolizam možemo ponovno poboljšati samo aktivnošću, jačanjem mišića i zdravim načinom prehrane.

Facebook Like Button