Formula 1

Put oko svijeta za 250 dana, u sklopu najskupljeg sporta na svijetu

Uoči početka nove sezone Formule 1 milijuni fanova se pitaju: tko će ponijeti titulu svjetskog prvaka? Sportski komentatori debatiraju o novim i starim vozačima, procjenjuju učinkovitost guma i motore bolida, raspredaju o promjenama u upravama timovima i oštro sude pravila Međunarodne automobilističke federacije (FIA). Turistički djelatnici, pak, zadovoljno trljaju ruke.

Unatoč svim kontraverzama, Formula 1 još uvijek je najglamurozniji sport današnjice, koji privlači milijune zaljubljenika iz cijelog svijeta. Specijalno konstruirana vozila koja dosežu brzinu veću od 300 kilometara na sat, spektakularna prestizanja i prelijetanja, te mnoštvo ljepotica koje se uvijek pojavljuju uz piste Velikih nagrada – tek su dio njegove privlačnosti. Ne zaboravimo, ovo je i jedini sport čije se pobjede službeno nazdravljaju šampanjcem!

S glamurom stižu i veliki troškovi, pa se Formula 1 smatra i najskupljim sportom na planeti. Tijekom osam mjeseci timovi se natječu u dvadesetak zemalja na pet svjetskih kontinenta (izuzetak su Antarktika i Afrika) što je, primjerice u 2006. godini stajalo nevjerojatnih 2,9 milijardi dolara! Troškovi uključuju prijevoz svih članova tima i njihovih vozila na određenu destinaciju, servisiranje bolida i rezervne dijelove, tisuće galona goriva…

Turistički djelatnici u mjestima održavanja utrka udvostručuju cijene smještaja, hrane i prijevoza uoči Velikih nagrada, no unatoč tome – uvijek se traži mjesto više. Oni koji si ne mogu priuštiti putovanje na daleke destinacije poput Šangaja, Abu Dhabija ili raskošnog Monte Carla gledaju televizijske prijenose i maštaju. Formula One Management priopćio je kako je prošlu sezonu pratilo 527 milijuna gledatelja u 187 zemalja svijeta!

S obzirom da se tijekom televizijskog prijenosa gledatelji informiraju i o mjestu održavanja utrke, riječ je o “besplatnoj” reklami, kao i značajnom broju potencijalnih turista. Države koje su se posljednjih godina priključile ekskluzivnom društvu Formule 1, poput primjerice Indije i Singapura rado su uložile stotine milijuna dolara za izgradnju piste po FIA-nim standardima, jer su svjesni da ovo adrenalinsko natjecanje može potaknuti gospodarski rast i turizam pojedine zemlje.

Ako vas od gospodarstvene kalkulacije više zanima sport, prepustite se zaraznom zvuku motora i čitajte više na službenim stranicama Formule 1.

Piše: Wish.hr

DSPA / Shutterstock.com (naslovna fotografija)

Facebook Like Button