Dobro došli u EU

Ulazak u EU donosi mnogo prednosti u školovanju i obrazovanju, u školama i sveučilištima.

a) Osnovnoškolsko obrazovanje
Kao građani Europe vaša djeca mogu pohađati školu u bilo kojoj zemlji EU (i to u 27 ostalih zemalja članica + Island, Lihtenštajn i Norveška) pod istim uvjetima kao i stanovnici te zemlje. Imaju pravo biti smješteni u razred iste dobne skupine koji je ekvivalent razini njihovog razreda u vlastitoj zemlji – bez obzira na razinu znanja jezika.

Ako ste u drugu zemlju preselili zbog posla vaše dijete će moći pohađati besplatne tečajeve jezika kako bi se prilagodili školskom sustavu.Trebate biti spremni da je školski sustav u novoj zemlji značajno drugačiji od onog u
vlastitoj zemlji. Na primjer, u nekim zemljama se djeca vrlo rano razdvajaju u akademske ili stručne smjerove. Upravo zbog toga nema automatskog priznavanja školskih certifikata na razini EU. U nekim zemljama morat ćete tražiti priznavanje školskih certifikata prije nego li dijete upišete u školu.

b) Visoko školsko obrazovanje
Kao građanin EU, imate pravo na studij na bilo kojem sveučilištu u EU pod istim uvjetima kao i državljani te zemlje. Međutim, uvjeti za ulazak značajno se razlikuju među pojedinim zemljama i sveučilištima. Bez obzira na ostale uvjete za ulazak, ne može vas se odbiti da pristupite obuci ili obrazovanju u drugoj zemlji EU na temelju svoje nacionalnosti.

Sveučilištne cijene i pristojbe u Europi znatno se razlikuju – dok je u nekim zemljama EU upis u visoko obrazovanje besplatno, u drugima sveučilište može biti prilično skupo. Financijska potpora u obliku stipendija i zajmova također ovisi o različitim kriterijima.

Kao građanin EU koji želi studirati na sveučilištu u drugoj zemlji EU:
• ne može biti dužan platiti veću naknadu.
• imate pravo na iste potpore za pokrivanje troškova studija kao i državljani te zemlje.

Ako ste student, možda ćete imati priliku otići na Erasmus razmjenu u inozemstvo kao dio svog studija ili završiti pripravnički staž u nekom poduzeću u drugoj zemlji.

Kada studirate u okviru Erasmus razmjene studenata:
• ne morate platiti registraciju ili školarinu na sveučilištu domaćina
• studij u inozemstvu računa se kao sastavni dio stjecanja zvanja
• imate pravo na EU potporu za životne i putne troškove.

Vaše matično sveučilište mora priznati razdoblje studiranja u inozemstvu sukladno zvanju, pod uvjetom da ste završili program koji je dogovoren prije razmjene.

Tekst: Marija Tufekčić
Fotografija: Shutterstock

Facebook Like Button