Gospodarski uzlet u sukobu s geopolitikom

„Nakon dobroga početka 2014. godine čimbenici rizika, kao što su oštra zima u SAD-u, zabrinutost u pogledu slabih rezultata tržišta u nastajanju, osobito Kine, te sukoba između Rusije i Ukrajine, koji je i najvažniji čimbenik rizika, pokazali su svoj utjecaj.

Posljednja će dva, uz čimbenike koji daju pozitivan gospodarski zamah, ulagatelji posebice nastaviti pratiti u drugomu tromjesečju. U okviru osnovnoga scenarija rusko-ukrajinskoga sukoba predviđamo daljnje sankcije Zapada prema Rusiji, ali bez nametanja međusobnih teških gospodarskih embarga. U takvim su uvjetima naše prognoze rasta BDP-a za ovu godinu na razini 1,5 posto za europodručje i 2,5 posto za SAD dobro utemeljene te se ne bi trebale mijenjati“, riječi su Valentina Hofstättera, voditelja Odjela istraživanja tržišta obveznica i valuta Raiffeisen Bank International AG-a (RBI), kojima predstavlja najnovije izdanje o globalnoj strategiji financijskih tržišta (Financial Markets Global Strategy).

Međutim, valja jasno naglasiti da bi eskalacija sukoba uz oštre gospodarske sankcije veoma nepovoljno djelovala na raspoloženje za privatna ulaganja u osnovna sredstva u europodručju, a u kombinaciji s nižim neto izvozom mogla bi dovesti do usporavanja rasta ili čak stagnacije počevši od druge polovine 2014. godine. „To bi europodručje moglo stajati i do 1 postotni bod kumulativnoga rasta BDP-a tijekom sljedeće dvije godine, uz odgovarajuće prelijevanje negativnih utjecaja na tržišta kapitala. Zbog slabijih izravnih gospodarskih veza s Rusijom i neovisnosti o izvozu ruskih energenata SAD bi bile manje pogođene“, pojašnjava Hofstätter moguće posljedice.

Središnje banke zadržavaju smjer

Posljednja faza slabljenja gospodarskih podataka SAD-a nije dovela do promjene objavljenoga karaktera monetarne politike središnje banke SAD-a (Fed), koja nastavlja sa smanjenjem otkupa obveznica. Mjesečni otkup sada je već pao na svega 55 milijarda dolara (s najvišeg iznosa od 85 milijarda kad je otkup bio na vrhuncu). Za svaki sljedeći sastanak Feda najavljuje se postupno smanjenje za daljnjih 10 milijarda. Budući da analitičari Raiffeisen istraživanja očekuju značajno poboljšanje na tržištu rada SAD-a sljedećih mjeseci, moguće je da će se tempo smanjenja monetarnih poticaja u konačnici i pojačati. Također očekuju prvo povećanje kamatnih stopa početkom 2015. godine, nešto ranije u odnosu na rok koji u ovomu trenutku postavlja Fed.

Europska središnja banka (ECB) i dalje daje naznake popuštanja. Možda će biti potaknuta na poduzimanje dodatnih mjera monetarne politike, poglavito u slučaju daljnjega smanjenja inflacijskoga pritiska i pooštravanja uvjeta financiranja. U tomu kontekstu analitičari predviđaju prilično nizak rizik deflacije u europodručju. Čak i ako stopa inflacije za ožujak ponovno bude niža, nema znakova trajnijega spuštanja razine cijena, plaća i gospodarske aktivnosti. Štoviše, analitičari ne očekuju nikakve nove napetosti unutar financijskoga sustava.

EUR/USD: dovoljno prostora za aprecijaciju dolara

„Ništa se nije promijenilo u pogledu našeg osnovnog očekivanja o bočnomu kretanju tečaja EUR/USD ove godine unutar, povijesno gledano, prilično uska raspona oko razine 1,35 dolara za euro, premda nas je iznenadilo slabljenje tečaja USD u prvomu tromjesečju 2014. godine“, analizira Hofstätter sadašnje valutne trendove.

„Iza toga vjerojatno samo djelomično stoje privremeno slabiji američki gospodarski pokazatelji budući da ni nakon nedavna poboljšanja nije zamijećeno jačanje dolara. A ni geopolitičke napetosti povezane sa sukobom oko Krima – koje obično potaknu rast dolara kao globalne rezervne valute – nisu pružile veliku podršku dolaru. Moguće je da to ima veze sa zabrinutošću da bi Rusija u slučaju eskalacije sukoba mogla prodavati svoje dolarske pričuve, što bi kratkotrajno stvorilo prodajni pritisak. Mislimo da do takva razvoja događaja vjerojatno neće doći budući da su alternative dolaru i drugim Zapadnim valutama još uvijek odviše ograničene“, nastavlja Hofstätter.

No, ostaje za očekivati da bi se tečaj USD trebao oporaviti sa sadašnje preslabe razine zbog predviđenoga poboljšanja gospodarskih pokazatelja SAD-a, osobito ako ECB do jeseni zadrži politiku monetarnoga popuštanja. U slučaju kratkotrajnih proboja tečaja EUR/USD iznad razine 1,40, vjerojatno će doći do snažnije verbalne intervencije od strane ECB-a.

Kad je riječ o obveznicama, Hofstätteru su za drugo tromjesečje (ali i tijekom cijele godine) draža kratka dospijeća s obzirom na to da je pad cijena dugoročnih obveznica uslijed oporavka gospodarstva samo pitanje vremena. Znatno bolja uspješnost državnih obveznica s periferije Europe vjerojatno će se nastaviti. Ipak, očekuje se da će i korporativne obveznice, premda su već dosta skupe, u drugomu tromjesečju po uspješnosti nadmašiti državne obveznice ključnih europskih zemalja.

novac
 

Optimizam u pogledu rasta globalnih tržišta

„U ovomu trenutku treba uzeti u obzir geopolitičku neizvjesnost, koja također utječe na tržišta dionica povrh onih tradicionalnih čimbenika, kao što su likvidnost, gospodarski rezultati, porast zarade te cjenovna razina. U slučaju eskalacije napetosti u okviru krize na Krimu, ti bi geopolitički aspekti mogli europske burze povući prema dolje“, započinje svoj komentar o izgledima za globalna dionička tržišta Helge Rechberger, voditelj Odjela istraživanja tržišta dionica RBI-ja. „Što se tiče dionica, geopolitičke bi napetosti mogle poslužiti kao okidač za nastupanje privremeno slabijega razdoblja. Na ta bismo razdoblja korekcije gledali kao na priliku za kupnju radi ulaganja na dulje razdoblje. Općenito govoreći, povoljne razine vrednovanja i gospodarski oporavak tržišta u nastajanju podržavaju europska tržišta dionica“, nastavlja Rechberger.

Prema njegovim riječima, fundamentalni su pokazatelji i za američke dionice povoljni u uvjetima snažna, samoodrživa gospodarskog zamaha i jačine dolara, koja bi također trebalo podržavati njihovu uspješnost. Japansko dioničko tržište i dalje obilježava snažna volatilnost. Na tržištima u nastajanju neće doći do održiva poboljšanja prije druge polovine 2014. godine. S jedne strane, zbog sukoba između Rusije i Ukrajine koji još traje, a s druge, zbog Kine i Brazila koji se i dalje bore sa strukturnim problemima. Samo je indijski indeks Sensex uspio nastaviti s dobrim rezultatima iz 2013. godine i konsolidirati ih.

Uravnoteženi ponderi dionica i obveznica

Nastavak sukoba između Rusije i Ukrajine mogao bi djelovati kao podrška obveznicama poput njemačkih državnih obveznica, koje ulagateljima služe kao sigurna utočišta. U cjelini, međutim, izgledi za kretanja u segmentu obveznica čine se nejasnima, uglavnom upravo zbog postupne normalizacije monetarne politike SAD-a. Štoviše, analitičari Raiffeisen istraživanja obveznice u segmentu s visokim prinosima smatraju precijenjenima. „Naš je portfelj za drugo tromjesečje 2014. godine uravnotežen. Segment dionica je neutralan s udjelom 50 posto, udio obveznica iznosi 45 posto, dok je preostalih 5 posto uloženo u alternativne oblike ulaganja, kao što su nekretnine“, završava Rechberger svoju analizu investicijske strategije.

Financial Markets Global Strategy_Q2 2014

Facebook Like Button