Razbijanje mitova o zimskom pikniku

Razbijanje mitova o zimskom pikniku na Krvavecu sa Juretom Koširom, 6Pack Čukurom, Alfijem Nipičem i Grupom Orlek.

Kada u prijepodnevnim trenucima zamiriše po pečenom piceku na ptujski način, pomislimo da će dan sigurno biti stvarno savršen.

Upravo je takav dan bio i 5.12. Kao što je i običaj kod pravih ljudi iz Štajerskog dijela Slovenije, dan smo započeli s ukusnim pilećim proizvodima, a odmah nakon toga veselo vijugali po bijelim snježnim stazama u društvu nekadašnjeg vrhunskog skijaša Jureta Košira i ambasadora sveslovenske akcije ski saveza, koja se bavi osvješćivanjem školske djece oko važnosti bavljenja sportom, odnosno skijanjem #Šolar na smuči# (Školarac na skijama).

zimski-piknik-1

Ovaj društveno odgovorni projekt poduprla je i Perutnina Ptuj, koja je zajedno s Ptujskim vinskim podrumom i tvrtkom Rösler organizira Zimski piknik na Krvavcu.

Cilj ovog hvale vrijednog događanja bio razbijanje mitova o, možda za neke, nemogućem zimskom pikniku. Veselo druženje u idiličnoj zimskoj prirodi upriličilo smo u društvu muzičara 6Pack Čukura, Alfija Nipiča i Grupe Orlek.

Poslije uživanja na snježnim stazama Krvaveca, koji nudi široku paletu mogućnosti i događanja za skijaše, kao i za one koji slobodno vrijeme žele provesti aktivno ali bez skijanja, ili naprosto opušteno uživati na svježem zraku na popularnoj Plaži Krvaveca na kojoj se i odvijao ovaj čarobni zimski piknik.

MIT 1: Prvo ćemo provjeriti da li je točno da meso pečeno na žaru zimi nema takav okus kao kada ga spremamo u glavnoj piknik sezoni.

Mit je više nego uspješno razbio chef Dejan Mastnak, koji je u svojoj dugogodišnjoj karijeri, s preko 20 godina profesionalnog kuhanja, radio u poznatim hotelima i restoranima.

zimski-piknik-2

Između ostalog vodio je i kuhinju u hotelu Europa u Celju, zatim u restoranu Grad na Bledu, te hotelu Plaza u Ljubljani. Dobitnik je brojnih zlatnih medalja i priznanja iz gastronomije i ugostiteljstva koje dodjeljuju vrhunski stručnjaci iz tog područja. Trenutno radi kao chef kuhinje u Hotelu i restoranu Tri lučke u Krškom i voditelj je Weberovih tečaja pripreme roštilja, gdje sudionike i vlasnike roštilja Weber uči kako na pravilan način pripremiti najrazličitija jela.

Da bi se u kulinarskom užitku dobro i bezbrižno prepustili današnje potrošače prvenstveno zanima kako je hrana koju jedu proizvedena, tko je i na koji način brinuo o njoj i kako ju je proizveo.

Mit 2: Perutnina Ptuj je veliki proizvođač čije proizvode krasi domaće i lokalno porijeklo kakve proizvode inače pronalazimo samo na tržnici

zimski-piknik-3

Od velikih inostranih dobavljača Perutnina Ptuj se razlikuje po obimu svojih farmi koje su male i raspoređene u prirodnom okruženju Slovenije s uspostavljenom vertikalnom organizacijom proizvodnje i zatvorenim krugom od njive do vilice.

Što to znači? Svaki korak od njive do vilice odrađuje se na domaćem tlu u suradnji s domaćim uzgajivačima, kojih je 240, a prije svega su to obiteljske farme. Svaki korak na tom putu značajan je i ništa nije prepušteno slučaju. Još je u ranijim godinama uveden je sistem vrhunske kvalitete proizvoda, sistem sigurnosti i praćenja od primarne proizvodnje, proizvodnje hrane, proizvodnje u samim proizvodnim pogonima, logistike, veterinarske službe pa sve do police u trgovini.

Perutnina Ptuj je prva u Sloveniji uvela novi standard uzgoja takozvanog »pilićima ugodan« rast i razvoj. Ovaj jedinstveni sustav naslanja se na tradicionalan uzgoj točno onakav kao što je nekada bio u seljačkim domaćinstvima i dvorištima.

zimski-piknik-4

Dodatna vrijednost mesa kojeg nalazimo pod imenom NATUR PREMIUM odražava se i na samoj strukturi mesa koja je identična okusu i kvaliteti mesa iz tradicionalnog uzgoja.

Mit 3: Vlada opće uvjerenje da su gotovi, pripremljeni proizvodi puni raznih »E-jeva« i aditiva.
Valja naglasiti da već kod pripreme tradicionalnih ukusa sa začinima koji su prepoznatljivi i izrađeni u proizvodnim pogonima Perutnine Ptuj posebnu pozornost posvećujemo kvaliteti i potpunom praćenju namirnica. Proizvodi Perutnine Ptuj sadrže minimum dodataka, a svaki od njih je upotrijebljen s tehnološki odobrenog razloga i u najmanjoj mogućoj količini, koja garantira sigurnost i trajnost proizvoda.

Najveća novost ovogodišnje piknik sezone je piknik linija bez E-jeva i aditiva, što je naš slovenski ponos. Potpuno kontrolirani tehnološki postupci daju proizvodima ove tvrtke trajnost i kvalitetu koja je postignuta s prirodnim začinima i aromama.

MIT 4: Raditi roštilj u zimi traje cijelu vječnost
Pravljenje roštilja u zahtjevnim vremenskim prilikama je od samoga početka dio Weberove DNK. Prava ikona među roštiljima je roštilj Weber koji je 1952. godine osmislio George Stephen, koji je rodom iz okoline Čikaga, iz kraja koji je znan po svojim oštrim zimama i po čestim orkanskim vjetrovima. Ovaj jedinstveni roštilj predstavio je Matic Stropnik, predstavnik tvrtke Rosler, koji je ekskluzivni zastupnik brenda roštilja Weber.

George Stephen je bio veliki zaljubljenik u roštilj, ali mu je smetalo da svoj stari roštilj može upotrebljavati samo u ljetnim vremenima. Bio je zaposlen u tvornici koja je proizvodila bove na koju se vežu plovila. Jednoga dana je došao na genijalnu ideju, uzeo je jednu bovu i odnio je kući, zatim prerezao na pola, probušio rupe i dodao joj tri nogice što je rezultiralo izvrsnim napravljenim roštiljem kotlastog oblika s poklopcem. Ovaj jednostavan izum značio je pravu revoluciju u pripremi hrane na otvorenom i zauvijek promijenio pripremu hrane na roštilju.

Roštilj pod zatvorenim poklopcem ima i ljeti svoje velike prednosti, visoka temperatura u unutrašnjem dijelu se odbija o poklopac i vraća nazad na hranu zbog čega je hrana brže pečena. Takvim načinom pečenja pore u mesu se ranije zatvore i tako meso postane savršeno sočno.

U zimskom periodu poklopac postaje neophodan za roštilj, jer bez njega bi bilo kao da hranu u kuhinjskoj pećnici pečete s otvorenim vratima. Jednako je tako i s roštiljem.« Istina je da se zimi zbog upliva hladnoće priprema hrane pečenjem malo produži, ali odstupanja nisu velika«, kaže Matic Stropnik, koji je predstavio i Mastertouch Limited Edition raskošne crvene boje, roštilj kojeg je u ograničenoj količini u blagdansko vrijeme možete pronaći kod prodavača Weberovih proizvoda.

Limited Edition model ima poseban termometar s oznakom Limited Edition, kolutove za upravljanje od gume i posebne legure, zatim Gourmet BBQ sistem rešetaka koje su izrađena od nehrđajućeg čelika. Pri kupnji Weber roštilja svakom kupcu poklanja se i poseban Winter Griller šal tako da svakome tko uživa u roštiljanju preko zime bude toplo.

Zanimljivo je da se upravo zbog ugrađenog preciznog termometra i Grilla možete odmarati u svom domu dok se hrana i dalje peče, a pametni telefon dojavit će vam kada je hrana pečena.

MIT 5: Gemišt se pije ljeti a ne zimi
Gemišt Haložan iz Ptujske kleti paše svakom vinskom nepcu i zimi i to prije svega na skijanju kada je pravi trenutak da ugasi žeđ. Odličan je i na niskim temperaturama,a od njega se može spraviti odlično kuhano vino koje savršeno grije nakon aktivnosti na snijegu.

Zlatna vinova loza, najstarije vino u Sloveniji, kojega uzgaja vinska Ptujska klet ljetos je proslavilo 100 godina postojanja. Pored ove značajne obljetnice Ptujska klet ima još razloga za zadovoljstvo. Na ovogodišnjem najvećem vinskom ocjenjivanju vina na svijetu u Beču šesti je put zaredom bila imenovana za najboljeg vinara u Sloveniji s čak tri dobivene zvjezdice za kvalitetu, što je do sada uspjelo dobiti samo 37 vinskih podruma od 40 država sudionica (sve skupa ih je sudjelovalo 1800).

Prestižno ocjenjivanje AWC Vienna donijelo je još jedno priznanje, njihova kruna uspjeha je Haložan prvo couve neflaširano vino, koje je na ovom natjecanju osvojilo zlatnu medalju.

MIT 6: Po zimi ne možeš napraviti pravu atmosferu za piknik.
Taj, u najmanju ruku smiješan mit su definitivno razbili muzičari 6Pack Čukur, Alfi Nipič i grupa Orlek. Doživite sve u foto i video galeriji – preko we transfera.

RECEPT:
Pile za začinima u vlastitom soku

Za 6 soba:
Vrijeme pečenja cca 1 sat i 30 minuta
Metoda pripreme: indirektno, upotreba postolja za pečenje pileta, temperatura roštilja 180-200 C

Sastojci:
1 komad piletine (1,5kg)
Sol, papar,maslac
0,1 l bijelog vina
Svježi začini ( timijan, ružmarin, pehtran, koriander)
0,1 kg luka šarlotka (mali slatki luk)
0,1 kg celera
0,1 kg mrkvice
ulje
1kg mladog krumpira

Priprema:
Cijelo pile operemo s hladnom vodom i odstranimo ostatke perja.
Prstima malo odvojimo kožu s pilećih prsa i onda maslacem namažemo pile izvana i iznutra. Začinimo sa solju i paprom i u unutrašnjost pileta stavimo malo luka, celera, mrkvice i mariniramo cca 2 do 4 sata u hladnom prostoru. Pile položimo na pekač za pečenje premažemo s malo ulja i stavimo na zagrijan roštilj. Pečemo ga indirektno na 180-200 C. Ako imate ubodni termometar položite sondu u najdeblji dio pileta između leđa i nogu i namjestite temperaturu na 70C.
Reguliramo protok zraka i s tako dobivenom željenom temperaturom na roštilju ostavimo pile da se kružno rotira i peče.
Između pečenja možemo slobodno malo podlijevati sokom od pečenja.
Pečeno pile razrežemo i poslužimo.
Kao prilog odlično ide mladi pečeni krumpir, koji je najbolje peći zajedno s mesom.
Savjeti: Prije nego serviramo, meso ostavimo 3 do 5 min da malo odleži kao bi se svi sokovi u mesu umirili i tako zadržali bogatu sočnost mesa.

Dobar tek

Facebook Like Button