Smoothie bowl: doručak koji se jede s guštom

Što je bolje od smoothieja za doručak ili užinu? Smoothie bowl!

Smoothie bowl je zdjelica puna smoothieja za kojom su “poludjeli” svi koji vole konkretniji zdravi doručak. Ne samo zato što izgledaju fantastično, nego i zbog toga što predstavljaju doručaku kojem se uživa polako, a ne ‘sukne’ se iz čaše za deset sekundi.

Smoothie bowl je najčešće gušći od klasičnog smoothieja jer se jede žlicom pa dopušta i konkretnije kriške voća ili sastojke poput zobenih pahuljica i listića badema.
Kombinacije okusa, boja i aroma su neograničene, ali nutricionisti preporučuju da ne zaboravite sastojke koji će vas držati sitima.

Također, najbolje ih je pojesti do sat vremena nakon buđenja kako bi se potaknuo metabolizam.

Proteini za sitost

Kako biste ostali sitima do ručka u smoothie ubacite namirnice bogate proteinima. Dvije žlice tofua, svježeg sira, maslaca od orašastih plodova, grčkog jogurta ili sjemenki opskrbit će vas proteinima i energijom.

Kako biste izbjegli konzervanse i aditive, namaze od kikirikija, lješnjaka ili drugih orašastih plodova možete napraviti i sami. Izmiksajte ih uz dodatak kokosove masti ili vode te prema želji dodajte i malo meda, sirupa od agave, smeđeg šećera ili začina poput vanilije.

Tekuća baza od kefira

Najzdravija baza za smoothie bowl je domaći kefir, ali možete koristiti i jogurt, kravlje, sojino ili bademovo mlijeko. Za smoothie bowl cijedi se i voćni sok, ali stavljate li puno voća tada nije potreban.

Ukusan je ohlađeni zeleni ili matcha čaj, što je i odlično rješenje protiv bacanja, ako ste ga napravili previše ili niste stigli popiti.
Umjesto kupovnog bademovog mlijeka, možete napraviti domaće tako da namočite bademe preko noći i sutradan ih izmiksate s jednakom količinom vode pa procijedite kroz gazu.

smothie-1

Kremasto poput pudinga

Kako bi smoothie bio kremast poslužit će chia sjemenke. Namočite ih u malo vode i pričekajte da se pretvore u žele. Četvrtina avokada pruža superglatku strukturu, baš kao i banana.
Kako bi doručak bio još kremastiji, bananu večer prije očistite, narežite na ploške pa stavite u vrećice za zamrzavanje. Sutradan je izmiksajte s ostalim sastojcima i primijetit ćete razliku.

‘Prošvercajte’ kelj i blitvu

Kod smoothieja ja odlična stvar što u njih možete dodavati gotovo sve što poželite, čak i ako se radi o povrću za kojim inače niste ludi – ali znate da će vam činiti dobro.
Koji list kelja, špinata, blitve, salate ili graška neće dominirati, a opskrbit će vas superzdravim vitaminima, mineralima i antioksidansima.
Nemate li vremena čistiti i sjeckati voće poput jabuka i krušaka, uvijek možete ubaciti zaleđene borovnice ili šumsko voće.

smothie

Moringa i konoplja

Superhrana koja se ne može pohvaliti primamljivim okusom, ali zato obiluje nutrijentima koji čuvaju zdravlje idealna je za ‘utapanje’ u okusima i aromama slasnog voća.
Moringa u prahu je moćan biljni izvor željeza, a obiluje i kalijem, magnezijem, cinkom i bakrom te je bogat izvor vitaminima A i E. Sadrži i vitamine B1, B2 i B3 koji doprinose smanjenju iscrpljenosti.

Ubaciti možete i chlorellu – moćnu modrozelenu algu koja je popularna u kurama za čišćenje organizma. Preporučuje se zbog nutrijenata koji bildaju imunitet, potiču energiju i čuvaju živce. Proteinski prah konoplje te psyllium ljuskice bogate vlaknima također su zdrav dodatak doručku.

Žličica začina

Kako bi smoothie bowl bio primamljiviji tu su sjemenke, svježe voće, kokosovo brašno ili kakao. Ne zaboravite i mirisne začine, poput cimeta, kardamoma i đumbira. Cimet pomaže pri stabiliziranju razine šećera u krvi, popravlja apetit i olakšava probavu. Đumbir pomaže kod prehlade, ublažava želučane probleme i bolove kod artritisa. Kumin je snažan antioksidans i sprečava upale. Pomaže u kontroli razine šećera.

Facebook Like Button