
Zamislite da su vaši geni knjiga. Rođeni ste s tom knjigom, stranice su ispisane, priča je tu. No epigenetika je kao označivač teksta, post-it papirić, ili čak mute gumb. On ne mijenja tekst, ali odlučuje što će se čitati glasnije, a što će ostati utišano.
U najkraćim crtama, epigenetika proučava kako način života, od prehrane i sna do stresa i odnosa, utječe na to koji će se vaši geni “uključiti”, a koji će ostati u pozadini.
Geni nisu sudbina
Vjerojatno ste čuli rečenicu: “To vam je u genima.” I da, geni imaju svoju ulogu. Ali nisu kraj priče. Epigenetika nas uči da iako ne možemo promijeniti genetski kod koji smo naslijedili, itekako možemo utjecati na to kako se ti geni ponašaju. Primjer? Možda imate obiteljsku sklonost visokom tlaku, ali načinom života možete prevenirati da se ta sklonost aktivira. Drugim riječima naši izbori imaju težinu.
Kako to funkcionira?
Zamislite sljedeće: preskačete doručak, navečer se zadržite na mobitelu do kasno, stres vas prati iz dana u dan. Vaše tijelo sve to bilježi i s vremenom neki se geni “probude” na način koji ne ide u vašu korist. Ali dobra vijest je da se uz nekoliko zdravih navika epigenetski obrasci mogu preokrenuti. Geni reagiraju na ono što im poručujete stilom života.
Što žene trebaju znati?
Epigenetika ima posebno značenje za žene jer se tiče mnogih važnih faza života od trudnoće, hormonalne ravnoteže, do starenja. Tijekom trudnoće, navike poput prehrane i razine stresa utječu ne samo na majku već i na epigenetski razvoj djeteta.
U svakodnevici, hormoni poput kortizola (hormon stresa) mogu potaknuti epigenetske promjene koje utječu na raspoloženje, ciklus, san i opće zdravlje. Kako starimo, epigenetika igra ulogu i u tome kako koža stari, kako se osjećamo, i koliko vitalnosti zadržavamo – sve su to procesi koji nisu “zacementirani”, već na njih možemo utjecati.
Što možete učiniti?
Nisu potrebne drastične promjene. Dovoljno je uvesti nekoliko svjesnih navika koje vašim genima šalju dobre signale. Kvalitetan san (7-8 sati) podržava regeneraciju i hormonalnu ravnotežu. Uravnotežena prehrana s puno povrća, zdravih masti i fermentiranih namirnica pozitivno utječe na rad gena koji reguliraju upale i metabolizam.
Kretanje, bilo da je riječ o brzoj šetnji, jogi ili plesu, aktivira niz zdravih epigenetskih procesa. Učinkovito upravljanje stresom kroz meditaciju, šetnje ili jednostavno disanje smanjuje štetan učinak na tijelo. I na kraju, njegovanje kvalitetnih odnosa i emocionalne bliskosti također ima pozitivan utjecaj – jer i to tijelo “pamti”.
Epigenetika nije znanstvena moda ona je alat koji nam omogućuje da razumijemo kako svakodnevni izbori utječu na naše zdravlje, dugoročno. Vaše tijelo vas stalno sluša. Ne morate biti savršene ali male, dosljedne promjene mogu imati veliki utjecaj.
Tekst: dr. med. spec. dermatologije Suzana Hrlić

Saznajte još:
Kako vitamin C transformira našu kožu – otkrijte moć vitamina C za kožu lica i vrata
Što je fotostarenje kože i kako ga spriječiti
Sve što vam treba za savršenu rutinu masaže i njege lica kod kuće
Piling je ultimativni tretman za cijelo tijelo – saznajte zašto je on neophodan za kožu
Kako najbrže hidratizirati kožu lica i koju kozmetiku odabrati