Kako odabrati rajčicu za zimnicu uz par vrhunskih recepata

Vrijeme je kada od rajčica možete napraviti savršenu zimnicu kao što je šalša, sušena rajčica ili okrepljujući sok, a sve ove delicije možete koristiti tijekom jeseni i zime.

U obilasku tržnica napravili smo mali vodič za odabir ove iznimno vrijedne povrtnice i odabrali nekoliko recepata koji su laki za pripremu a oduševljavat će vas uz razna jela tijekom hladnih dana.

Kako odabrati rajčicu za zimnicu

Valja imati na umu da boja rajčice najviše o njoj govori. Što je plod crveniji, to je bogatiji likopenom, no pripazite da plodovi ne budu prezreli. Birajte neoštećene plodove, bez napuklina i mrlja. Zrele plodove rajčice možete čuvati u hladnjaku nekoliko dana, a nazrele je poželjno čuvati na sobnoj temperaturi ili čak suncu kako bi se potaklo dozrijevanje.

Kakvu zimnicu pripremiti od rajčica?

Ovisno o vašim preferencijama, rajčicu možete pripremiti kao sok, šalšu ili pak sušenu. Donosimo nekoliko recepata.

sok od rajčica

Sok od rajčice

Rajčica Od 10 kg rajčice dobit ćete oko pet litara ukuhane rajčice, ovisno koliko gust sok želite.
Rajčicu narežite na manje dijelove te kuhajte u velikom loncu na laganoj vatri uz povremeno miješanje. Kuhajte dok se opne ne počnu odvajati, a tekućina u kojoj je rajčica više nije prozirna.

Tada ukuhanu kašu rajčice protisnite kroz posudu za pasiranje, čime ćete od pasiranog mesa rajčice odvojiti kožice i sjemenke.

Propasiranu rajčicu uspite u čist lonac i nastavite ukuhavati do željene gustoće. Kuhana je kad pjena koja se nakuplja na površini iz bijele boje prijeđe u crvenu. U lonac dodajte sol i šećer. Obično se na 10 kg rajčice dodaje 1,5 jušna žlica soli i šećera, ali to ovisi o vašem ukusu.

Najbolje je sok spremati u sterilizirane staklene boce (oprane boce s poklopcima ostavite u pećnici na 100 °C oko 60 minuta te ih vruće punite sokom). Napunjene odmah dobro zatvorite navojnim poklopcem pa vratite u još toplu pećnicu da se ohlade (najbolje je da tako stoje cijelu noć).

paradajz zimnica hrana

Vrhunska šalša

Šalša se može koristiti kao umak za tjesteninu, kao dodatak drugim umacima kojima je temelj rajčica (primjerice bolonjez), za variva, gulaše…
Potrebno:
10 kg rajčica
1 kg luka
češnjak
sol
svježi začini (origano, bosiljak, peršin, ružmarin)

Priprema šalše:
Rajčice operite, očistite od peteljke, trulih ili oštećenih dijelova te narežite na komade srednje veličine. Najbolje ih je odmah stavljati u lonac u kojemu će se kuhati kako bi se sok cijedio u taj isti lonac.

Dodajte očišćene režnjeve češnjaka, svježe začine i luk narezan na četvrtine. Posolite i kuhajte otklopljeno. Nakon što zavrije, kuhajte dva do tri sata kako bi se rajčica i dodaci raspali te kako biste postigli željenu gustoću.

Izmiksajte štapnim mikserom. Čar šalše je upravo u tome da ostanu komadići rajčice, ali ako vam je draže, sve možete dodatno propasirati. Vruću šalšu ulijte u vruće sterilizirane boce.

sušene rajčice hrana paradajz bruskete

Sušena rajčica u maslinovu ulju

Posebno ukusna, no možda ne baš tako česta zimnica, je sušena rajčica koja će oplemeniti brojna jela.

Potrebno za jednu staklenku (250 ml):

15-20 mini rajčica
3 režnja češnjaka
1 žlica usitnjene majčine dušice (i jedan svežanj za staklenku)
1 žlica usitnjenog ružmarina (i jedan svežanj za staklenku)
3-4 žlice maslinova ulja + 200 ml maslinova ulja koje se kasnije ulije u staklenku
veći prstohvat soli
1 žličica šećera
prstohvat papra

Priprema:

Rajčice operite i prerežite napola. Lim za pečenje obložite aluminijskom folijom pa na njega poslažite rajčice da se ne dodiruju. Prelijte ih s 3 do 4 žlice maslinova ulja i posipajte šećerom, solju, paprom, majčinom dušicom i ružmarinom. Sušite ih u zagrijanoj pećnici na 100 °C oko 2 sata. Zatim isključite pećnicu pa ih ostavite u toploj pećnici još sat vremena.

Sterilizirajte staklenku te je posipajte prstohvatom soli i papra, stavite cijele režnjeve češnjaka i svežnjiće majčine dušice i ružmarina, zatim dodajte osušene rajčice pa napunite maslinovim uljem – neka potpuno prekrije rajčice. Tako pripremljena rajčica u hladnjaku može stajati i do šest mjeseci.

Savjetujemo da nikako ne propustite pripremiti zimnicu na jedan od predloženih načina jer ne samo da ćete si time osigurati pojednostavljenu pripremu različitih ukusnih jela tijekom zime, nego i značajnu porciju zdravlja u svojem tanjuru.

OVDJE vas čeka par sjajnih recepata s rajčicom ili ako ju volite zvati s paradajzom :)

Govedina u umaku od rajčica kao stvorena za brzi proljetni užitak
Quinoa s rajčicom i krastavcima recept za prste polizati

Facebook Like Button