Bečki muzej Albertina posvećuje novu izložbu jednom od najsvestranijih i najpoznatijih renesansnih umjetnika, Michelangelu Buonarrotiju.
Iako su njegova umjetnost i njegov ideal duboko ukorijenjeni u doba procvata renesanse u 16. stoljeću, njegova je umjetnost ostavila snažan utjecaj koji se proteže sve do danas. Izložba stavlja naglasak na nastanak i utjecaj ideala tijela koji posljednjih 300 godina služi kao mjerilo za svaki prikaz muškog akta. Michelangelova djela utjecala su i na njegove suvremenike, no i na buduće umjetnike sve do 20. stoljeća.
Izložba prikazuje ponovno otkrivanje antičkog ideala ljudskog tijela za Michelangelova života i revolucionaran napredak u prikazivanju ljudske anatomije. Osim Michelangela bit će izložena i djela Rafaela, Rembrandta i Rubensa, a predstavit će se i radovi Gustava Klimta, Egona Schielea, Antona Raphaela Mengsa, Albrechta Dürera i Pompea Batonija.
Pritom će fokus biti na shvaćanju tijela pojedinih umjetnika, od kojih su jedni oponašali Michelangelov ideal, drugi ga dalje razvijali, a treći ga u potpunosti odbacili.
Među ključna djela u izložbi ubrajaju se Michelangelovi crteži koji su povezani s nedovršenom slikom u freskama „Bitka kod Cascine” i druge poznate slike kao što su „Sjedeći muški akt” te crteži iz Sikstinske kapele. Također će se predstaviti Rafaelovi aktovi s crvenom kredom te Dürerovi aktovi koji slijede drugačija pravila od Michelangelovih.
Moći će se vidjeti i Rembrandtova naturalistička tijela kao i brončana statua Farneškog Herkula. Izložba završava Klimtovim i Schieleovim djelima koji odbacuju renesansni prikaz ljudskog tijela. Osim toga tematizira se i prikaz nagog ženskog tijela.
Izložba sadrži značajne posudbe iz njujorškog muzeja Metropolitan, pariškog Louvrea i kneževske zbirke Lihtenštajna, a otvorena je do 14. siječnja 2024. godine.
Uz dopuštenje: WH Digital (sve fotografije)