Blago srednjeg vijeka – arheološki nalazi iz Poljske

Blago srednjeg vijeka – arheološki nalazi iz Poljske naziv je gostujuće izložbe koju zagrebački arheološki muzej organizira u suradnji s Državnim arheološkim muzejom u Varšavi, a biti će svečano otvorena u ponedjeljak, 26. rujna u 19 sati na prvom katu Muzeja.

Izložba ostaje otvorena do 11. prosinca 2016. u vremenu utorkom, srijedom, petkom i subotom od 10 do 18 sati, četvrtkom 10 do 20 sati, nedjeljom od 10 do 13 sati, ponedjeljkom i praznicima zatvoreno.

arheoloski-2 arheoloski-1

Diamonds are a girl’s best friend – pjevušila je Marilyn Monroe prije šezdesetak godina. Iako je pjesma nesumnjivo komična, podsjeća ipak na drevnu istinu– nakit je, bilo jednostavan ili kićen, ljudima bio važan od najstarijih vremena. Uz osnovnu želju, koja je u ljudskoj prirodi, da se nakitom privuče nečija pažnja, nošenjem nakita često se prenosila važna poruka o pripadnosti određenom narodu ili zajednici, religiji, društvenom statusu i slično. Za arheologe je nakit vrlo važna kategorija nalaza. Njegova različitost odraz je mode i trendova u prošlosti, također pomaže pri preciznijem datiranju arheološkog konteksta (osobito u grobovima), tehnike izrade puno govore o znanju i razvoju obrade u različitim materijalima, a stil ukazuje na porijeklo i indirektno nudi informacije o kulturnim i trgovačkim vezama naših predaka.

Arheološka izložba Blago srednjeg vijeka prikazuje 487 jedinstvenih nalaza pronađenih prilikom arheoloških istraživanja provedenih u prošlome stoljeću. Riječ je o srebrnim, brončanim, staklenim i zlatnim predmetima od kojih su mnogi bogato ukrašeni, a neki se na ovoj izložbi prvi put izlažu. Predmeti se čuvaju u zbirkama Državnog arheološkog muzeja u Varšavi, a potječu s arheoloških lokaliteta u Poljskoj, Bjelorusiji i Ukrajini uz pojedine predmete koji potječu iz zbirki 19. stoljeća.

arheoloski-4 arheoloski-3

Postav se sastoji od 12 cjelina koje prikazuju pojedine kategorije nalaza poput prstena, različitih tipova naušnica, narukvica, perli i ogrlica, relikvijarnih križeva i križeva privjesaka, fibula (broševa), sljepoočničarki, staklenih ukrasa, kopči itd. Veličanstvena ostava pronađena u Borucinu (središnja Poljska) highlight je ove izložbe. Izloženi predmeti datiraju se većinom u razdoblje od 11. do 13. stoljeća.

Izložba je popraćena panoima na kojima se nalaze opisi kategorija nalaza, opći podaci o izložbi i zbirkama te opisi procesa izrade nakita. Dostupna je i engleska verzija kompjutorske animacije koja prikazuje proces izrade nakita. Autori izložbe su Andrzej Piotrowski, Magdalena Ruszkowska i Joanna Żołkowska, kustosi Odjela za srednji i novi vijek u Državnom arheološkom muzeju u Varšavi.

Uz dopuštenje: Arheološki muzej u Zagrebu

Facebook Like Button