Izložba Vlaste Delimar

Otvorenje izložbe 15. 5. u 20 sati, MSU Zagreb. Performansi na otvorenju: Vlasta Delimar, Zrela žena
Zli bubnjari.

Muzej suvremene umjetnosti Zagreb organizira prvu retrospektivnu izložbu Vlasta Delimar: To sam ja. Izložba će pokazati trideset pet godina rada umjetnice koja je izgradila iznimno vrijednu umjetničku karijeru i stekla ugled u međunarodnim razmjerima.

Umjetnički rad Vlasta Delimar započinje krajem 70-ih godina, u vrijeme kada je postkonceptualistička scena u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji u punom intenzitetu. Od samih početaka djelovanja na direktan način, vrlo samosvjesno gradi svoj umjetnički opus. Druženje s Grupom šestorice autora, i umjetnicima koji su se okupljali oko alternativnog radnog i izložbenog prostora Poodrom te poslije galerije Proširenih medija, odredili su smjer i oblike njezina umjetničkog djelovanja. Odbacuje formalno obrazovanje, kao nedostatno, konzervativno, zastarjelo i raskida s tradicionalnim principima konstruiranja rada usmjerivši se na akcije, happeninge i performanse. Odabir vlastita tijela kao primarnog medija rada, odredilo je poziciju Vlaste Delimar kao izdvojenu i samosvojnu umjetnicu bez izravnih sljedbenica, ali i prethodnica. Njezin je rad 90-ih hrvatska likovna kritika pokušala odrediti kao opus koji pripada feminističkom krilu umjetnosti, radu umjetnika u prvom licu, ekspresiji tijela, ego tripu… Vlasta Delimar kontinuirano i dosljedno odbija svoj rad tumačiti kroz termin „ženski“ ili „feministički“, inzistirajući na univerzalnoj umjetnosti, koja se ne dijeli ni na mušku ni na žensku. Odbija identifikaciju ili pripadnost bilo kojoj ideologiji. Ona zazire od pozicioniranja u različite strukture, opire se organizacijama, ideologijama, inzistira na i bori se za vlastitu individualnost, i tako čuva prostor oslobođen od svih normi unutar kojega može slobodno razvijati svoju kreativnost, svijet, čistoću i beskompromisnost umjetničkog izraza.

Uz prve performanse koje je izvodila sa Željkom Jermanom, u kojima propituje muško-ženske odnose, Vlasta Delimar izvela je i niz akcija koje su se zbivale izvan galerijskog prostora, i imale su za cilj neposredan, direktan kontakt s publikom. U radovima nastalim tijekom 80-ih koji uključuju fotografiju, kombinirane tehnike i medije, instalacije i performanse, Vlasta Delimar ispituje status žene kao društvenog i kreativnog bića, odnosno njezine mnogostruke uloge kao domaćice, majke, umjetnice, ljubavnice… proširujući domete vlastite senzibilnosti i senzualnosti. Godine 2003. Vlasta Delimar radi niz akcija s Milanom Božićem pod zajedničkim nazivom Provesti noć… Odabirom napuštene povijesne arhitekture u kojoj provodi noć sa svojim suradnikom, umjetnica nastoji skrenuti pozornost na kulturne vrijednosti objekata, želi im „udahnuti“ novu energiju – kao novi početak – ukazati na potrebu njihove revitalizacije.

vlasta-delimar-ciklus-krivnja
Kontinuitet izvedbi performansa od kraja 70-ih do danas, uključujući intimne performanse, često provokativne, ili danas već antologijske (Lady Godiva, Zagreb, 2001), svrstava Vlastu Delimar, uz Tomislava Gotovca/Antonia Lauera, u najvažnije hrvatske protagoniste body arta.
Godine 2005. Vlasta Delimar započela je projekt Moja zemlja Štaglinec koji je prerastao u tradicionalni međunarodni skup umjetnika, na imanju u selu Štaglinec nedaleko od Koprivnice. Tema manifestacije je zemlja u svim aspektima, od praiskonskog do metafizičkog poimanja zemlje, koju umjetnici interpretiraju kroz performanse i akcije, instalacije, video, fotografiju i zvučne radove. Moja zemlja Štaglinec također će biti uključena i prikazana na izložbi.

U sklopu izložbe umjetnica će izvesti dva performansa: Poziv na druženje i Moj privremeni dom.
Performans Poziv na druženje spada u one radove koje je umjetnica osamdesetih nazivala „komunikacije“ (Taktilna komunikacija, Vizualna komunikacija, Vizualno komuniciranje na Korzu, Autokomunikacija itd). Na početku djelovanja umjetnica je u performansima i akcijama veliku pažnju posvećivala kontaktu s posjetiteljima i osluškivanju senzibiliteta publike i pojedinca.
Danas Poziv na druženje predstavlja nastavak osluškivanja publike kojim umjetnica propitkuje do kuda je došao proces gradnje vlastite umjetnosti kroz tridesetak godina rada. Performans će se svakodnevno održavati ispred publike na mobilnoj pozornici na kojoj će umjetnica s gostima uz ručak razgovarati o umjetnosti. Performans će se snimati i istovremeno prikazivati na ekranima unutar muzeja.

Performans Moj privremeni dom odvijat će se u izložbenom prostoru MSU-a, koji će privremeno postati dom umjetnice u kojem će živjeti i raditi tijekom trajanja izložbe.
Konstrukcijom privremenog doma u muzeju, umjetnica će započeti proces gradnje osobnog prostora koji će biti izložen pogledima publike, u kojem će posjetitelji moći aktivno sudjelovati i istraživati.
Kustosica izložbe: Martina Munivrana

Uz izložbu će pratiti i niz popratnih događanja – radionica, razgovora, predavanja, vodstava, serije performansa umjetnika. Izložbu prati opsežan dvojezični katalog, na 400 strana, koji obuhvaća cjelokupni opus Vlaste Delimar, i bogatao je ilustriran fotografijama radova. Autori tekstova u katalogu su: Vlasta Delimar, Irena Bekić, Branko Cerovac, Zvonimir Dobrović, Marina Gržinić, Suzana Marjanić, Vlado Martek, Marian Mazzone, Martina Munivrana, Milan Pelc, Marijan Špoljar. Katalog je izdan u suradnji Muzeja suvremene umjetnosti i Udruge Domino.

Uz dopuštenje: Muzej Suvremene Umjetnosti

Facebook Like Button