Izložbe iznimnih hrvatskih umjetnika u Splitu

U Splitu su ovaj tjedan otvorene dvije vrlo zanimljive izložbe značajnih hrvatskih umjetnika Mirana Šabića i Tvrtka Burića.

MIRAN ŠABIĆ – ARHIVIRANJE MEMORIJE

U četvrtak 19. kolovoza 2018. je u Salonu Galić otvorena samostalna izložba Mirana Šabića pod nazivom “Arhiviranje memorije” koja predstavlja vizualni dio umjetnikovog doktorskog rada. Izvedba likovnog dijela rada koncipirana je kao multimedijska instalacija vizualne rekonstrukcije vlastitog života umjetnika koju su ispričali njegovi bliski prijatelji. Pojam arhiva u Šabićevom radu referira se na proživljeni trenutak zabilježen i potkrijepljen određenom dokumentacijom, čime se stvara čitava mreža događaja vezana uz taj trenutak.

izlozba-1a

Prostorna instalacija sastoji se od tri jednakovrijedne cjeline. Svaku cjelinu čini video rad i grupa crteža koji se direktno referiraju na sadržaj pojedinog video rada. Snimke su iskazi osoba bliskih autoru o događajima koji su, prema njihovom mišljenju, definirali odnos s autorom. Svaki video rad prati i grupa crteža predmeta koje autor ističe kao dokaze priča ispričanih u video radovima. Prikazani predmeti svojevrsni su tragovi podijeljenog trenutka. Umjesto doslovnog narativnog prikaza samog događaja Miran Šabić odabire portretirati predmete koji su bili sastavnim dijelom ispričanog događaja.

Crteži većih dimenzija izvedeni laviranim tušem i perom omogućili su autoru autentičan prikaz predmeta. Zgužvanost košulje i namještenost rukava pridonosi životnosti i realnosti samih predmeta koji djeluju kao da su prošli cijelo ispričano iskustvo, pa se promatrač s njima lako povezuje i poistovjećuje. Predmeti koje umjetnik interpretira svima su bliski i poznati, te vizualnim jezikom prate priču iz video zapisa. Prikazani u prirodnoj veličini s mnoštvom detalja djeluju poput obilježja određenog vremena, što dodatno potencira tonski crno-bijeli prikaz koji potiče ideju stvaranja simbola od određenog predmeta kao važnog sjećanja koje je u filmovima redovito bilo diferencirano od realnog protoka vremena izdvojenim crno-bijelim kadrovima.

Na otvorenju izložbe govorili su predsjednik HULU-a Vice Tomasović, kustosica izložbe Sonja Švec Španjol i umjetnik Miran Šabić. Izložba se može pogledati do 4. kolovoza 2018. u Salonu Galić u Splitu.

izlozba-1a

Miran Šabić rođen je 1986. godine u Brežicama, Slovenija. 2010. godine diplomirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Frane Para. Godine 2017. doktorirao na Poslijediplomskom doktorskom studiju pod mentorstvom red.prof.art. Ante Rašić i izv.prof.dr.sc. Leonida Kovač. Sudjelovao je na rezidencijalnim programima VCCA Residency Virginia u SAD-u, St. Marys College of Maryland u SAD-u, u Frans Masereel Centrumu u Belgiji, te u I-A-M Residency Berlin u Njemačkoj. Držao je predavanja o vlastitom radu u Južnoj Koreji (Seul), SAD-u (Maryland, Leonardtown, New York), u Latviji (Riga), Belgiji (Kasterlee, Arendonk), Njemačkoj (Stuttgart) te Hrvatskoj.

TVRTKO BURIĆ – LINE MEMORIES

U petak 20. kolovoza 2018. je otvorena samostalna izložba Tvrtka Burića pod nazivom “Line Memories” u Dioklecijanovim podrumima. Ovo je prva samostalna izložba Tvrtka Burića u rodnoj Hrvatskoj. Naime, Tvrtko Burić je nakon srednje škole za primijenjenu umjetnost preselio u Genovu gdje danas živi i radi. Diplomirao je industrijski dizajn na Arhitektonskom fakultetu u Genovi.

izlozba-2

U svom radu poznat je po umjetničkim instalacijama tj. site specific radovima koje je izlagao diljem Europe u mnogim muzejima i galerijama. Upravo se izložbom u Dioklecijanovim podrumima po prvi put predstavio svojim radom u Hrvatskoj. Povijesnost Dioklecijanovih podruma postavila je jedinstven izazov u Burićevom radu. Oblikovanje nove umjetničke instalacije zahtijevalo je uspostavljanje dijaloga s kompleksnim i slojevitim prostorom podruma. Kako je izgradnja podrumskih dvorana uvjetovana geološkom podlogom lokaliteta, Tvrtko Burić je morao slijediti prirodne zadatosti i specifičnosti prostora prilikom osmišljavanja i realizacije jedinstvenog site-specific rada.

Dok je manji dio sastavnih dijelova instalacije pripremljen unaprijed, veći dio rada nastao je na licu mjesta pri čemu je prostorni raspored elemenata novonastale konstrukcije realiziran unutar konteksta vizualnog sadržaja kojeg poimamo kao totalitet povijesnog nasljeđa. Puna četiri dana Tvrtko je gradio svoju instalaciju da bi ju predstavio domaćoj publici i mnogobrojnim turistima u prostoru Dioklecijanovih podruma.

izlozba-3

Na otvorenju su govorili predsjednik HULU-a Vice Tomasović, kustosica izložbe Sonja Švec Španjol i umjetnik Tvrtko Burić. Izložba se može pogledati sve do 20. kolovoza 2018. u Dioklecijanovim podrumima u Splitu.

Tvrtko Burić rođen je 1982. godine u Bjelovaru. U Zagrebu je završio Školu primijenjene umjetnosti i dizajna, a nakon srednje škole seli u Genovu gdje nastavlja svoje obrazovanje. Diplomirao je industrijski dizajn na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Genovi 2010. godine. Trenutno živi i radi u Chiavariu, Genova.

Njegovi brojni radovi, ponajviše instalacije, nalaze se u muzejima i u javnom prostoru u različitim gradovima Italije i Europe (Hrvatska, Španjolska, Portugal, Norveška, Litva, Francuska, Nizozemska, Engleska).

Uz dopuštenje: Perciveart (sve fotografije)

Facebook Like Button