Linija i prostor u grafičkom listu i njegovu okružju

U galeriji Pikto je otvorena izložba ‘Linija i prostor u grafičkom listu i njegovu okružju’ Valentine Šuljić. Izložba se može pogledati do 19. siječnja.

Liniju poimamo kao izraz likovnog doživljaja određenog karakterom psihičke strukture njezina stvaratelja. Trag zabilježen na podlozi direktna je posljedica misaonog tijeka. Riječ je o tvorevini koja misaono transformira u vizualno bilježeći pritom psihološko pulsiranje vlastite biti.

Odabirom linije kao glavnog motiva grafičkog lista, Valentina Šuljić stvara ciklus radova koji čini tematski okvir za razmatranje linije i prostora, te spoznajnih mogućnosti percepcije. Istraživanje utemeljeno na kognitivnoj psihologiji, matematici, vizualnoj percepciji i teoriji prostora rezultiralo je izložbom radova s brojnim inovativnim i eksperimentalnim komponentama ostvarenim optičkim prikazima latentnih formi i brojnim lumino igrama u prostoru.

Ciklus grafičkih listova podijeljen je na pet podcjelina koje promišljaju odnos linije i prostora ispitujući pritom mogućnosti vizualne artikulacije linije u polju grafike, te promjene percepcije i doživljaja do koje dolazi prilikom uprostorenja linije. Predstavljeni radovi rezultat su likovnog istraživanja u grafičkom mediju dubokog i visokog tiska koje se fokusira na specifično značenje linije u prostoru.

Optički minimalizam dubokog i slijepog tiska u cjelini Potraga za sjenkom reljefnim formama ostvaruje iluziju dubine. Lišeni boje i bazirani isključivo na prostorne prodore, grafički listovi svojim udubinama i ispupčenjima povezuju izložbeni prostor s prostorom grafičkog lista. Pravilni raster blago izdignute reljefne površine ujednačenog ritma gibanja međukorak je između ravne plohe papira i slobodnih linija koje se isprepliću, te na površini papira tvore dinamičke impulse dodatno naglašene sjenkama koje ih prate.

Odabirom linije kao osnovnog sredstva prijenosa titraja vlastitih vibracija, Valentina Šuljić u grafici, svom primarnom mediju, istražuje spoznajne mogućnosti percepcije. Postepenim građenjem prostornosti kroz optičke i prostorne eksperimente, autorica otkriva dijelove svog misaonog svijeta i potiče promatrača na istraživanje različitih oblika percepcije prostora. Koristeći liniju kao polazište, te objedinjavajući element cijelog niza raznolikih procesa, Valentina Šuljić usvaja nove mogućnosti likovnog izričaja i ostavlja otvorenim prostor za dodatna istraživanja s naglaskom na imaginaciju i apsorpciju doživljenog.
Povjesničarka umjetnosti, Sonja Švec Španjol

izlozba-1

Svoj misaoni svijet ne otkrivam u potpunosti, već promatraču poklanjam dijeliće vlastite naracije, vizualizirajući ih pri običnom svijetlu ili po mraku. Iluzijom se pokušava opažaniku oteti dodatno vrijeme za sagledavanje uprostorene linije. Rezultanta sjedinjenja galerijskog prostora i promatrača, polazište je za promišljanje prostora, imaginacije i njegovog opisa pomoću linije, njezinim uprostorenjem. Linija kao dominata kreativne cjeline, pokrenuta je specifičnom energijom, ostvarena vizualizacijom i uprostorena. Nove tehnologije razvitkom temeljnih grafičkih principa, daju nove mogućnosti likovnog izražavanja, neke od mogućnosti usvojene su u ovim radovima.

U dijelu grafičkih listova, primijenjeni su eksperimentalni elementi, realizirani fosforescentnom bojom i uporabom UV rasvjete. Iluzija je potaknuta formama, uključenim u lumino igre, čime se rastaču, odnosno dematerijaliziraju grafičke refleksije. Ista djela percipiraju se različito ovisno o izmjeni svjetla i tame, te ta svjetlosna manipilacija tvori dvosmislenost prikaza. Izloženi artefakte, realizirala sam na papiru i transparentnoj foliji. Trodimenzionalnost papirne površine lista postignuta svjetlom, reljefom i fosforescentnim bojama, kao nenadanim efektom optičke, lumno igre. Kolorističke forme i mrlje u reduciranom raspredu, na papirnoj polozi djeluju snažno, ali ipak dozvoljavaju liniji dominiranje i izlazak u predočeni galerijski prostor.
Predstavljanjem recentnih radova pokušala sam ostvariti ocrt pokretačke energije i titranje vlastitih vibracija, pretočenih u osobni izričaj. Umjetničko djelo stvoreno intelektom, glavom i rukom umjetnika jedinstveno je, neponovljivo u vremenu i prostoru, više se nikada ne vrača i od njega ostaje trag stvaranja.
dr. art. Valentina Šuljić

O umjetnici

Valentina Šuljić rođena je 21. veljače 1976. u Zagrebu. Diplomirala je 2001. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Frane Para. Godine 1998. provela je studijski semestar na Fakulty výtvarných umêní VUT-FAVU Brno, Češka. Od 2005. do 2007. radi kao stručna suradnica Grafičkog odjela Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Postdiplomski studij grafike završava u siječnju 2007. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Grafički odjel kod mentora prof. Dževada Hoze i prof. Ibrahima Krzovića kada stječe titulu magistra grafike. Poslijediplomski doktorski studij grafike pri Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu polazi od 2006. godine pod vodstvom mentora red. prof. Frane Paro, mentorom red. prof. dr. sc. Vere Turković i komentorom doc. art. Ksenije Turčić, gdje i doktorira u lipnju 2014. godine. Članica je Hrvatskoga društva likovnih umjetnika (HDLU), Udruge likovnih stvaralaca Zaprešića (ULS) i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU). Svoj umjetnički izričaj predstavlja publici na mnogobrojnim samostalnim i skupnim izložbama u zemlji i inozemstvu od kojih su najvažnija sudjelovanja na svjetskim bijenalima grafike malog formata.

Uz dopuštenje: Pikto galerija (sve fotografije)

Facebook Like Button