Magacin Kabare

Magacin Kabare & Mali Magacin Kabare u sklopu Ja BiH.

ZANA MARJANOVIĆ
Zana Marjanovic je najuspješnija bosanskohercegovačka glumica i producentica koja je široj javnosti poznata po glavnoj ulozi u redateljskom prvijencu Angeline Jolie – U zemlji krvi i meda, te ulogama u britanskom filmu Broken u kojem glumi zajedno s Tim Rothom te BBC i FOX serijama “The Game” i “Legends” u kojem glumi zajedno sa američkim glumcem Sean Beanom koji je tumačio ulogu Ned Starka u seriji Game of Thrones. Zana je osnivačica Udruženja za razvoj i promicanje umjetničke djelatnosti “Magacin Kabare” te edukatorica glume i scenskog pokreta u Radionici kreativnosti i mašte “Mali Magacin Kabare” koji se bavi kreativnim razvojem djece te njihovim educiranjem s ciljem samostalnog izražavanja kroz različite vrste umjetnosti.

EMIR KAPETANOVIĆ
Emir Kapetanović je bosanskohercegovački redatelj čiji rad karakteriziraju komedija i satira. Projekt menadžer, umjetnički direktor i kućni reditelj Magacin Kabarea od 2010. godine.

U dosadašnjoj karijeri režirao je nagrađivane predstave, kabaretske predstave, te tv serijale za više bosanskohercegovačkih televizija. Redatelj je kratkog dokumentarnog filma o hip hop sceni u Bosni i Hercegovini “Ricochet” te dugometražnog dokumentarnog filma “Djeca mira”.

Edukator je režije i projekt menadžer Radionice kreativnosti i mašte “Mali Magacin Kabare” koja svake godine umjetnički educira preko stotinu djece uzrasta od 6 do 14 godina sa područja Kantona Sarajevo te voditelj radionica širom Bosne i Hercegovine u saradnji sa Američkom ambasadom u Sarajevu, Unicefom, Jolie Pitt Fondacijom, Federalnim ministarstvom kulture i sporta, Kantonalnim ministarstvom kulture i sporta.

Trenutno priprema snimanje dugometražnog dokumentarnog filma “Potraga za sličnostima” te dugometražnog filma “Liga heroja” u produkciji Refresh Sarajevo kao i kratkometražni film Kerim Legenda u istoimenoj produkciji.

aida-bukva zana-marjanovic

AIDA BUKVA
Aida Bukva je bosanskohercegovačka glumica široj javnosti poznata kao vrsna komičarka što je dokazala u više uloga na televiziji (Seks i selo, Lud, zbunjen, normalan), filmu (Hiljadarka), kazalištu (Radnja na uglu) i kabareu (Pjesma nad fetvama, Zabranjene bajke). Publika na predstavama u kojima Aida igra bukvalno plače od smijeha dok su ulaznice danima unaprijed rasprodane. Aidu karakterizira specifičan smisao za humor te vrsna sposobnost improvizacije što svako iduće igranje čini predstavu drugačijom.

ZABRANJENE BAJKE
Zabranjene bajke je trenutno najpopularniji kabare u produkciji Magacin Kabarea koji govori o Crvenkapici koja je preselivši u Sarajevo zbog vuka 1984. godine za vrijeme Olimpijade, izgubila tantijeme i pravo na licencu od strane Hans Kristijana Andersena. U želji da njena priča ne ostane neispričana, Crvenkapica piše svoju knjigu pod nazivom Zabranjene bajke koja je svojevrsni kulturni lunapark u kojem se publika upoznaje sa Sarajevom i sarajevskim humorom na potpuno drugačiji način.

krr children-of-peace

RADIONICA KREATIVNOSTI I MAŠTE MALI MAGACIN KABARE
Mali Magacin Kabare je jedinstveni program edukacije, iz oblasti kulturnih industrija, za djecu u Bosni i Hercegovini i služi kao nadopuna formalnom obrazovanju. Ovaj program čine Radionica kreativnosti i mašte i Radionica gitare i muzičke produkcije namijenjen djeci uzrasta od 6 do 14 i od 14 do 18 godina sa područja Kantona Sarajevo.

Od 2011. godine Mali Magacin Kabare do danas broji 122 polaznika kreativnih radionica. Da bi se sveobuhvatno pristupilo problemu današnjih osnovaca, Udruženje Magacin Kabare je 2011. godine pokrenulo projekt pod nazivom „Mali Magacin Kabare – radionice kreativnosti i mašte“ namijenjen istraživanju talenata djece (od 6 do 14 godina i 14 – 18 godina), kroz njihovo izlaganje različitim umjetničkim formama sa ciljem da se razviju u buduće mlade društveno aktivne i odgovorne ljude. U svom radu, Magacin Kabare primjenjuje akademsku metodologiju pripreme glumaca, prilagođenu potrebama djece, poštujući njihovu pažnju i moć usvajanja novih znanja.

Radionice su organizirane kao časovi glume, plesa, scenskog pokreta, režije i dizajna, sa ciljem istraživanja i upoznavanja svijeta primjenom dramskih tehnika. Ovakav način rada kod djece razvija maštu, pojačava koncentraciju, te razvija osjećaj za ritam, pokret i zvuk, estetiku i njegovati individualni izraz. Također, radionice su mjesto koje kod djece podstice kreativno djelovanje, omogućava njihovu bolju socijalizaciju u porodici, školi i okruženju, razvija kod njih društvenu odgovornost, te omogućava oslobađanje djece u komunikaciji i odnosu prema okolini.

Smisao djelovanja Malog Magacin Kabarea je razvijanje kritičkog pristupa djece prema pojavama i događanjima iz njihove okoline, što u konačnici treba rezultirati stvaranjem sistema vrijednosti u kojem će kultura i kulturni sadržaji biti osnova za zdrav razvoj djece. Osim podizanja svijesti djece i roditelja o razvoju talenata i kreativnosti, odgajanja djece, dugoročni cilj Malog Magacin Kabarea je uspostavljanje multimedijalnih radionica kreativnosti i mašte kao pozitivnih modela vanškolskog obrazovanja i odgoja djece na području Kantona Sarajevo.

Krajnji cilj svakog ciklusa ovih kreativnih radionica je participatorni proces u kojem djeca, u zavisnosti od vlastitog talenta i sklonosti, učestvuju kao glumci, pjevači, dizajneri, scenaristi i režiseri multimedijalnog projekta, odnosno završne predstave/filma.

Kao jedini vanistitucionalni projekat koji se bavi umjetnošću u cjelosti, u protekle četiri godine, kroz radionice Malog Magacin Kabarea prošlo je više od 200 dječaka i djevojčica uzrasta od 6 do 14 godina i 14-18 godina, snimljena su dva igrano – dokumentarna filma pod nazivom „Mit o Bosni i Hercegovini“, dva mjuzikla „Ljubav“ i „Ljubovdan na Čarosu“, a najmanje 10.000 djece je imalo priliku upoznati se sa rezultatima Radionica kreativnosti i mašte organizovanih direktno ili putem kvalitetne medijske promocije.

FILMSKA RADIONICA OD IDEJE DO REALIZACIJE FILMA
Filmska radionica sa redateljem Emirom Kapetanovićem i glumicom Zanom Marjanović je jednodnevna kreativna radionica koja ima za cilj upoznati polaznike sa pripremom, produkcijom i postprodukcijom kratkog filma. Koristeći metode koje su razvijali zahvaljujući petogodišnjem iskustvu vođenja kreativnih radionica za djecu Mali Magacin Kabare, edukatori će upoznati polaznike sa osnovama snimanja, glume i režije te provođenju svojih ideja u umjetnička djela. Cilj radionice je da polaznici , vođeni edukatorima od ideje do realizacije, snime svoj prvi kratki film.

FILM DJECA MIRA
Dugometražni dokumentarni film “Djeca mira” redatelja Emira Kapetanovića, govori o prvoj generaciji djece rođene u Bosni i Hercegovini nakon rata. Film prati šest mladih ljudi iz šest podijeljenih gradova koji se sastaju sa ciljem kreiranja zajedničkog performansa kojim će otkriti kakva je zaista budućnost Bosne i Hercegovine i njenih mladih naraštaja.

Film Djeca mira izazvao je veliku pažnju javnosti, te je pored svjetske premijere na rumunjskom Buzz CEE festivalu, te projekcije na Sarajevo Film Festivalu, uvršten kao dio ovogodišnjeg repertoara Cinema Departmenta istambulskog muzeja moderne umjetnosti Istanbul Modern. Film Djeca mira će od naredne godine biti prikazan na američkim univerzitetima Floridi i Wisconsinu kao dio predavanja na predmetu političkih nauka. Film je nastao zahvaljujući podršci Američke ambasade u Sarajevu, te Federalnom ministarstvu kulture i sporta.

Uz dopuštenje: Priredba (sve fotografije)

Facebook Like Button