Muzej Mimara-kulturni krajolik gospode i skejtera

Potaknuti temom Međunarodnog dana muzeja „Kulturni krajolik“ 21. lipnja u Muzeju Mimara otvaramo audio izložbu „Muzej Mimara-kulturni krajolik gospode i skejtera“. Izložba koja će biti postavljena u prizemlju muzeja, može se pogledati do 18. lipnja 2016.

Smješten u srcu grada, Muzej Mimara više je od doma vrijedne umjetnička zbirka i poprišta izložbi, promocija, predavanja i koncerata. Skupine Zagrepčana Mimaru već desetljećima odabiru kao topos svakodnevnih privatnih aktivnosti i osobnog izražavanja. Rooseveltov trg – svojevrsna ekstenzija neorenesansnog muzejskog pročelja jedna je od ključnih lokacija zagrebačke skate scene. Jednako živopisna ativnost zbiva se na zapadnoj strani muzeja. U muzejsku kavanu Gymanasium iz Klaićeve navraćaju pripadnici posljednje generacije Četvrte muške gimnazije, pretvorene 1953. u mješovitu školu, kojoj je nekadašnji dom bila zgrada muzeja. Muzej tada postaje živahnim salonom u kojem se politizira, pružaju svakovrsni savjeti, te obnavljaju uspomene.

Utemeljitelj kulturalnih studija Raymond Williams prostor svakodnevice sagledavao je kao kulturni krajolik.

Pojmove kulture i kulturnog krajolika različite društvene skupine shvaćaju na različit način.
Pojam kulture i kulturnog krajolika različite društvene skupine shvaćaju na različit način. Lako je pretpostaviti da je predodžba kulturnog krajolika za starije građane kojei se okupljaju u Mimarinoj kavani drukčija od predodžbe aktera subkulturne skate scene Rooseveltovog trga.

Navedena identitetna razlika poslužila je kao ishodište prikupljanja svjedočanstava o poimanju vlastitog kulturnog identiteta i kulturnog krajolika.

Uz dopuštenje: Muzej Mimara (sve fotografije)

Facebook Like Button