Na ritmičan način

Otvorenje izložbe belgijskih umjetnika Carle Arocha i Stephane Schraenen : Na ritmičan način u srijedu 4. ožujak 2015. u 19 sati, u Gliptoteci HAZU, Galerija I, Medvedgradska 2,

Umjetnici žive i rade u Antwerpenu; Carla Arocha je porijeklom iz Venezuele, životna je suputnica belgijskog umjetnika i likovnog kritičara Luc Tuymans-a, Stephane Schraenen školovan u Antwerpenu zajedno surađuje na projektima s Carlom Arochom. te prezentiraju svoje radove u cijelom svijetu.

Biografije i bogata izlagačka djelatnost navedena je na adresi: www.arocha-schraenen.com

Izložba ostaje otvorena do 27. ožujka utorak – petak 11-19 sati, vikend 10-14 sati.

O izložbi
Za svoju prvu izložbu u Zagrebu umjetnički tandem iz Antwerpena – Carla Arocha i Stéphane Schraenen – osmislio je P10, desetu varijantu svoje serije P: modularne zaslone od jednakih elemenata načinjenih od pleksiglasa spojenih kukom u obliku slova S, koji i dijele i iskrivljuju i otkrivaju (moguće) prostore. Njihov rad, načinjen uvijek tako da uzima u obzir specifičnosti prostora, pokazuje kako se može postići da uobičajena lokacija izložbe sugerira bezgranični prostor koji svjetluca dubinom i odsjajem.

Zaslon se sastoji od osnovnog elementa: uspravnog četverokuta ozrcaljenog s obiju strana i iz kojega je laserski izrezan manji četverokut, dalje od središta, desno dolje. Razmješten u angularnoj konfiguraciji koja kao da urezuje stazu između umjetnih stupova unutar prostora, zaslon – koji odozgo podsjeća na lambdu, jedanaesto slovo grčke abecede, koja je i znak jedne vrste subatomske čestice – dodatno ometa gledateljevo doživljavanje prostora.

Vidna dezorijentacija koju stvaraju ozrcaljeni segmenti što se odražavaju jedni od drugih, od prostora i gledatelja povećana je postavljanjem 16 platna na okolnim zidovima: odabrana nasumce, njihove se boje miješaju i iznova slažu u različitim kombinacijama kako ih zahvaća i reflektira sam zaslon, poput hiperaktivnog hvatača snova koji u svojoj mreži plete kinetičku apstrakciju. Kako se gledaoci pomiču kroz prostor, stalno nailaze na nove kombinacije zidova, zakrivljenih stropova, boja na platnima – žutozelene, ljubičaste, oker, svijetlozelene, bež, boje senfa, morsko plave, purpurne – postajući tako i sami stvaraoci.

Platna koja su obješena nasumce vodoravno i okomito i sama su svojevrsne apstrakcije. Sjene vlastitih oblika slike naslikane su na platnima svijetlom nijansom. Time se otkrivaju umjetničke namjere o samosvijesti modernoga stanja apstrakcije, polazeći od čiste boje i citata, modernizam koji odjekuje u suvremenom okružju. I dok naslov i dijagonale izložbe podsjećaju na Mondrianov Pobjednički boogie-woogie i na postignuća DeStijla, izložba naslovljena Na ritmičan način nudi i poticajnu instalaciju i fluidan, otvoren komentar povijesti apstrakcije.

Carla Arocha i Stéphane Schraenen, umjetnički tandem iz Antwerpena, zajedno rade od 2004. godine. Njihove
skulpture, dvodimenzionalni radovi i instalacije iznova vrednuju optičke i kulturne fenomene: oni ih svode na njihovu bit i nanovo usmjeravaju u materijalno bogate objekte koji podsjećaju na modernistički dizajn i apstraktnu i minimalističku umjetnost XX. stoljeća. Neki radovi uključuju reference na crni film i pop kulturu, čime pridavaju apstrakciji narativnu perspektivu. Njihovi modularni zasloni, kao što je P10, fragmentiraju prostore i pozivaju gledatelje na sudjelovanje u optičkoj koreografiji koja je aktivirana prisutnošću tih istih gledatelja. Carla Arocha i Stéphane Schraenen mnogo su izlagali diljem Europe, u SAD-u i Meksiku. Godine 2014. u Kulturnom centru u Mechelenu (CCMechelen) u Belgiji prikazana je Persiana, plod njihova 10-godišnjeg istraživanja. Kate Christina Mayne

Izvor: http://info.hazu.hr/

Facebook Like Button