Noć muzeja u Mimari

Muzej Mimara za dvanaestu Noć muzeja priprema, kao i svake godine, bogat program.

Ovogodišnjoj temi Glazba i glazbeni velikani posvećuju se dvije izložbe. Izložba Orguljska baština Hrvatske, orgulje umjetničke radonice Heferer, u Kolekcionarskoj sobi Muzeja, prigodna je izložba u duhu obilježavanja 30. obljetnice djelovanja Muzeja Mimara. Izlažu se dva izuzetno vrijedna primjerka restauriranih orgulja uz opis procesa restauriranja glazbala kao vrhunski primjer njegovanja glazbene baštine.

Izložba Simfonija slika i nota predstavlja djela iz Zbirke slikarstva putem glazbe. Interaktivan je to, edukativan i zabavan koncept cjelovitog umjetničkog doživljaja pojedinog likovnog i glazbenog razdoblja europske povijesti. Razgledavanjem muzejske zbirke posjetitelji imaju priliku putem InfraRed kamera otkriti slike poznatih svjetskih glazbenih klasika predstavljenih u njihovim partiturama, portretima i glazbi. Jedinstven audio-vizalni projekt, djelo je autorice slika Jana Žiljak Vujić i umjetničko-glazbene koncepcije maestra Tonćija Bilića. Glazbeni ugođaj koji Muzej Mimara nudi svojoj publici bogatim koncertnim programom kroz cijelu godinu, u Noći muzeja dočarat će nam mladi glazbenik Abdul-Aziz Hussein na klarinetu koncertom u 20 sati.

Redovni izložbeni program Muzeja omogućuje posjetiteljima upoznavanje s još dvije izložbe. Kolekcionar Danijel Režek izlaže u atriju 50tak skulptura posvećenih motivu bika. Zbirka je usredotočena na jedan animalistički motiv – na bika, i po tome je jedinstvena u hrvatskoj kulturi. Naročitu vrijednost Zbirke Režek daju i djela hrvatskih kipara u velikom rasponu, od klasika Džamonje, Bakića, Mačukatina… do mlađih autora: Vesne Bašljan i dr, uglednih keramičara Salvara i dr. te ostvarenja iz Kine, Rusije, Afrike, Južne i Sjeverne Amerike, Europe. Nadalje, Međunarodna izložba fotografije „Jedan život – Una vita – Ein Leben“ u Studiju Mimara predstavlja tri autora; Borka Pusića iz Hrvatske, Gerlada Fischera iz Austrije i Claudia Palmisana iz Italije.

Veliki broj putovanja na daleke kutke svijeta, valjanje na valovima, upoznavanje ljudi, razne kulture, prijateljstva, osjećaj prostora u kome se gibamo, hrana, piće, životinje, plavetnilo neba i mora, susreti sa čarobnim svijetom podmorja neke su od tema koje su autori željeli približiti kroz ove fotografije. Nastavljajući suradnju s mladima i želeći jačati osjećaj vrijednosti umjetnosti i značaj Mimarine zbirke kod mladih naraštaja, i ove godine Muzej Mimara u Noći muzeja uvodi učenike srednjih škola u svoj edukativni program. Tako će se od 18 do 22 sata održavati Vodstva učenika Glazbene škole Zlatka Balokovića i učenica Ženske opće gimnazije Sestara milosrdnica kroz ukupni Stalni postav koji prezentira preko 1500 izložaka. Izložene umjetnine pružaju mogućnost upoznavanja s gotovo svim stilovima i razdobljima i to od Kine i Japana peko starog Egipta, Grčke, Rima i Bliskog istoka, pa sve do europske umjetnosti od pretpovijesti do 20. stoljeća.

Uz korištenje Smart Guidea, besplatnog multimedijalnog vodiča na pametnim telefonima, publika dobija pregledan i raznovrstan izvor informacja o umjetnosti u našem muzeju.

Uz četiri izložbe, od toga dvije posvećene glazbi i koncert mlade glazbenice, u Noći muzeja nezaobilazna točka je ambijentalni postav na II katu posvećen donatoru Anti Topiću Mimari pod trajnim nazivom „Donatoru u čast“.

Uz dopuštenje: Muzej Mimara (sve fotografije)

Facebook Like Button