Orašar – najljepša božićna bajka

Priča o djevojčici Klari koja se oduševljava poklonom – lutkom orašara s kojim proživljava spektakularne pustolovine uz vodstvo tajanstvenog ujaka Drosselmeyera – bezvremenski je božićni klasik iz pera njemačkog pisca E.T.A. Hoffmanna. Njezina posebnost leži upravo u putovanju u mitsko, fantastično, neočekivano, na trenutke pomalo strašno, preneseno na baletne daske uz fantastičnu glazbu Petra Ilijča Čajkovskog i originalnu koreografiju Leva Ivanova.

Praizvedba baleta Orašara davne 1892. u sanktpeterburškom Marijinskom teatru nije ostvarila veliki uspjeh kod kritičara koji su baletu spočitavali pretjeranu kićenost i raskoš nauštrb umjetničkog dosega. Ipak, publika je bila oduševljena i više od sto i dvadeset godina nakon praizvedbe, ulaznice za ovaj božični spektakl su rasprodane mjesecima unaprijed.

Upravo zato je Muzej za umjetnost i obrt 27.studenog, kao finale ovogodišnje izložbene sezone, organizirao veličanstvenu izložbu Orašar – najljepša božićna bajka. S više od 2000 posjetitelja samo prvog dana otvorenja, izložba je već postala jedno od centalnih događanja Adventa u Zagrebu.

Po prvi put domaća i međunarodna publika će imati priliku upoznati povijest najizvođenijeg baleta na svijetu kroz cjelovitu izložbu o nastanku, inspiraciji i različitim interpretacijama Orašara. Kostimi iz produkcije Državnog baleta iz Berlina, jednog od najskupljih postava baleta Orašara u svijetu, postavljene 2013. godine bazirani su na povijesnim scenografskim rješenjima i originalnoj koreografiji, te publici približavaju estetiku izvornog Orašara.

Teatro alla Scala, jedno od najzvučnijih imena baletnih kuća u svijetu, partner je ove izložbe i vrijedan posuditelj kostima iz sezone 1967./68. s glavnim komadom – spektakularnim kostimom čarobnjaka Drosselmeyera kojeg je nosio sam Rudolf Nureyev. Tu su i bogati kostimi iz kolekcije Yuresha, nošeni na pozornicama La Fenice-a, London Festival Ballet-a i diljem kazališta južne Amerike.

Naravno, izložba ne bi bila potpuna bez povijesnih prikaza Orašara na daskama zagrebačkog Hrvatskog narodnog kazališta od prvih prikaza 1923. do danas, upotpunjenih scenografskim kartonima i kostimografskim skicama s prvih izvedbi u vlasništvu HAZU.

Izložbu prati bogat program stručnih vodstava, kreativnih likovnih, scenskih i glazbenih radionica, dječje modne revije, igraonica za djecu i kutak za roditelje, glazbena slušaonica, predavanja te ekskluzivni suveniri za djecu i odrasle.

Suradnja s HNK u sklopu Adventa u Zagrebu, jedinstvena je prilika za domaće i inozemne posjetitelje da na jednom od najljepših zagrebačkih trgova dožive čaroliju Orašara, kroz njegovu povijest i priču, kao i suvremenu interpretaciju baleta.

Muzej za umjetnost i obrt
Izložba ostaje otvorena do 26.2.2017.

Naslovna fotografija: Scenografski karton, Pavel Froman, 1931., Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU

Facebook Like Button