Tko se boji sijedih još?

Za nastanak sijede kose ne postoji točno određena dob, ali postoje razlozi zbog koji će se kod nekih ona pojaviti već u mladosti, a kod nekih drugih, tek možda nakon 45. godine života.

Na prvom je mjestu genetska predispozicija – tumači stilistica Sena Gačić pa nastavlja:
Pogledajte svoje roditelje, pitajte bake, djedove kada su oni počeli uočavati sijedu kosu. Lako ćete zaključiti da su se i vama u istom vremenskom razdoblju počele pojavljivati sijede ili ćete barem znati kada ih možete očekivati. No na nastanak sijede kose uvelike utječe i način života – poremećaj štitnjače, lijekovi, preživljeni šokovi ili traume.

Kako se unutarnje stanje našeg organizma odražava na vanjski izgled, istaknula bih da je zdravlje, posebno zdravlje štitnjače zaslužno za izgled kose, njezinu gustoću i kvalitetu. A sijede nastaju i zbog nedostatka pigmentacije.

Kako smo već naveli na početku teksta, mogu se pojaviti u bilo kojoj dobi i tu nema pravila. A najprije će se pojaviti na prednjem dijelu glave, uz lice gdje su vlasište i kosa najosjetljiviji, što je i najtopliji dio pa sijede brže izbijaju.

Razlog broj tri je starost kutikule kose koja gubi elastičnost i pigmentaciju pa počinju prevladavati sijede vlasi.

Pigment blijedi postepeno

Primjetili ste da s godinama sijeda kosa sve više i više prevladava, no još niste poduzeli konkretne korake za njihovo prikrivanje i njegu kose u ovim novonastalim uvjetima.

Danas su boje za kosu toliko sigurne i kvalitetne da prekrivanje sijedih više stvarno nije problem – govori Sena i dodaje:
A hoćete li se odlučiti na trajnu boju ili preljev, ovisi samo o vama i vašem frizeru koji će najbolje procijeniti strukturu kose.
Velika većina prve sijede vlasi počinje primjećivati oko tridesete godine – kosa se počinje mijenjati, pigmentacija lagano blijedi, kosa više nije toliko sjajna, gusta i čvrsta koliko je bila pa su joj potrebni malo intenzivnija njega i održavanje.

Sijeda kosa ima svoj tok skidanja pigmenta, to se događa postepeno. Zato je neizmjerno važno njegovati sebe i svoj organizam te izbjegavati stres. Za usporavanje nastanka sijede kose ne postoji ništa drugo, nikakvi preparati niti prehrana – ističe Sena.

Savjeti za njegu

Na temelju dugogodišnje prakse, Sena Gačić preporuča slijedeće, ako ste tek uočili prve sijede vlasi.

Preljevi za kosu izuzetno su dobri pigmenti. U njima imamo čiste pigmente koji se miješaju sa svojim aktivatorom. Sadrži svega 1,5 posto hidrogena. Također daje izuzetan sjaj jer puni kutikulu kose, postepeno se ispire, a cijeli je postupak nabolje ponoviti nakon 10 pranja – objašnjava. Ako u kosi imate više od 50 posto sijedih, jedino rješenje je trajna boja za kosu.

Miješa se sa tri, šest ili devet postotnim hidrogenom. Nakon nanošenja, boja mora odstajati dobrih 45 minuta da duboko uđe u vlasi koje nemaju pigmente te da kosa lijepo primi željenu nijansu. U protivnom vam se može dogoditi ‘staklenasta’ boja koja se brzo ispere.

Također savjetuje ponavljanje tretmana svakih tri do pet tjedana jer sijeda kosa brže raste i tvrđa je od pigmentirane. No trendovi se mijenjaju, sveopća pomama za očuvanjem “vječne mladosti” jenjava, a glamurozan svijet celebrityja i modela sve više ističe kako je ok imati obline, godine koje imaš, pokoju boru i sijedu kosu. Ovo potonje u 2015. Bilo je toliko prihvatljivo da su čak i najveća dizajnerska imena poput Karla Lagerfelda ili J. P. Gaultiera na piste svojih revija slali manekenke sijede ili bolje rečeno, prekrasne srebrne kose, a isti su beauty trend nedavno isprobale i Rihanna, Lady Gaga, Nicole Ritchie… Zato ne čudi što mnoge žene danas žele njegovati prirodnu boju kose pa makar ona bila i prošarana sijedima.

A pravila su sljedeća, navodi Sena.
Preporučila bih profesionalne šampone, lagane regeneratore i jedanput u dva tjedna nanošenje pakunga. Sijeda kosa zna biti jako neposlušna pa vam pravi proizvodi i dobro šišanje mogu biti itekako od pomoći. Također, postoje i šamponi s laganim preljevom, no prije nego ih kupite posavjetujte se s frizerom kako vam kosa na kraju ne bi izgledala presivo ili u najgorem slučaju, plavo.

Autor: Ana Faber

Facebook Like Button