Zbirka metala – povijest

Muzej za umjetnost i obrt jedna je od najstarijih i najvećih muzejskih institucija u Hrvatskoj, utemeljen je 1880. kao „zbirka uzoraka za majstore obrtnike i umjetnike“ budući da mu je uloga bila, uz temeljnu muzejsku namjenu i da se na bazi muzejskih zbirki na
najbolji način, uvidom u umjetnine, školuju polaznici Obrtne škole osnovane 1882. godine.

Muzej je od svog osnutka, a i temeljem Kršnjavijevih nastojanja da se podigne razina obrtničke produkcije u Hrvatskoj, bio usmjeren prvenstveno ka izlaganju kvalitetnih obrtničkih radova koji su trebali usmjeriti zagrebačku publiku ka prepoznavanju kvalitetnog rada u odnosu na tada rastuću ponudu industrijske robe. Uz građanstvo, ciljana su grupa bili učenici, polaznici Obrtne škole te su stoga i temeljne zbirke novoosnovanog muzeja pripadale osnovnim „obrtnim granama“, prvenstveno radovima u drvu, metalu, tekstilu i keramici. Iz ovoga je razumljivo da su temeljne muzejske zbirke one čiji fundus pokriva upravo osnovne materijale susretane u primijenjenoj umjetnosti. Danas su to Zbirka metala, Zbirka namještaja, Zbirka tekstila, Zbirka stakla i Zbirka keramike i porculana, iako je muzejski fundus od svojih početaka sadržajno obuhvatio široka umjetnička područja, od predmeta svakodnevne upotrebe do crkvene opreme i predmeta sakralnog karaktera, no većinom izvedenih upravo u spomenutim materijalima.

Tako su i predmeti od metala nabavljani od prvih godina postojanja Muzeja, izlagani su i u prvim muzejskim postavima 1880. i 1882. dok je Muzej još bio u Gajevoj ulici i potom u Ulici Marije Valerije (današnja Praška ul.), a tada se Zbirka metala zvala «zbirka metalotehnička». Od prvih nabava nadalje zbirka metala se sustavno nadopunjavala, u samim počecima nabavom galvanoplastičkih kopija predmeta iz značajnih evropskih muzeja, što je bila uobičajena evropska praksa 19. stoljeća. Paralelno s time nabavljale su se i originalne umjetnine otkupima, donacijama i ostavštinama. Već rano po osnutku Muzeja nabavljaju se cijele privatne kolekcije poput otkupa kolekcija Frank i Berger, ali još je intenzivniji tradicionalan kontakt s nizom donatora kojima je muzejski fundus još značajnije obogaćivan. Tako je prije nekoliko godina Muzeju poklonjena iznimno značajna kolekcija američkog srebra dr Ive i Marije Tuškan, liječnika koji su tijekom svog života i rada u Sjedinjenim Američkim Državama, uz ostalo, prikupili i vrlo zanimljive primjerke srebra američke produkcije.

Piše: kustosica Arijana Koprcina

Uz dopuštenje MUO (fotografije)

Muzej za umjetnost i obrt
http://www.muo.hr/
Trg maršala Tita 10
10 000 Zagreb
Hrvatska
muo@muo.hr
T. + 385 1 4882 111

Facebook Like Button