Besplatni online stripovi

Ukoliko ste obožavatelj stripova od malih nogu, vjerojatno preferirate tiskana izdanja nad digitalnim, ali s novim vremenima dolaze i nove tehnologije. Iako ništa ne može nadomjestiti onaj miris papira i tinte, u današnje doba digitalna izdanja su praktičnija.

Za vas smo izdvojili nekoliko utjecajnijih, poznatijih, kvalitetnijih, besplatnih online stripova koje vam možemo preporučiti. Nit vodilja bila je da su stripovi besplatni i raznovrsni, za svačiji ukus ponešto, tako da ćete na donjem popisu naći i kratke epizodne stripove i duge serijale, nedovršene i dovršene. Veže ih to da odskaču kvalitetom u svom žanru, te da je većina doživjela i svoja tiskana izdanja, a neki čak i Youtube i TV serije.

Kakve stripove vi čitate na internetu? Recite nam svoje prijedloge u komentarima.

Axe Cop

Axe copKrenimo sa stripom koji je digao mnogo prašine, doživio tiskano izdanje, crtanu seriju na Fox-u, serijal na Youtube-u pa i tematsku ekspanziju za popularnu kartašku igru „Munchkin”. Axe Cop je urnebesan koncept Ethana Nicollea koji je (pre)uzeo ideje i priču svog mlađeg brata (koji je imao samo pet godina kad je sve krenulo) i ilustrirao je. Pitate se kakvu priču može složiti petogodišnje dijete? Očigledno, vrlo zanimljivu. Uz pregršt živopisnih likova od kojih su neki polimorfni, vanzemaljci, dinosauri, roboti, zombiji, čini se da će svatko naći nešto za sebe u ovom kaotičnom svijetu policajca – superheroja.

Službena stranica nudi i gotovo 50 epizoda gostujućih autora (crtež), te specijal „Pitajte Axe Copa“ u kojem Ethan i njegov brat Malachai odgovaraju na pitanja fanova (u strip-formatu, naravno).

Cyanide & Happiness

Cyanide & happiness
Strip koji se možda neće svidjeti svakome radi mnogo (kontroverznog/neprimjerenog) crnog humora i veoma satiričnog pristupa, ali ako je to vaš đir, dolazit ćete svaki dan. Rad četvorice autora, Cyanide & Happiness se s vremenom proširio i izvan stripovskog temelja, ali strip je i dalje temelj njihovog rada. U međuvremenu se autorski tim smanjio na trojicu, ali novi brojevi i dalje izlaze svakodnevno. Jednostavni crtež, tek nešto bolji od stick-figure čovječuljka, sa vrlo malo detalja, krije ponekad i vrlo grube šale. Format stripa je jedna tabla, a varira od jednog do nekoliko sličica, nekad i animiranih. Sve to samo daje posebnu draž ovom stripu koji nakon više od desetljeća postojanja ima veliku dubinu, tako da se autori nekad našale i na vlastiti račun, od „internih“ fora, preko gotovo stalnih likova i tema koje se provlače u neredovitom ritmu.

The Adventures of Dr. McNinja

The adventures of dr McNinja
Jedan od najpoznatijih web-stripova The Adventures of Dr. McNinja, živi već više deset godina. Iako mu je teško odrediti žanr, superherojski – akcijski strip prožet humorom bi bio najprikladniji opis. Najbolji kad se čita od svog crno-bijelog početka, iako je moguće odabrati i početak neke priče, te krenuti od sredine. Nove table izlaze triput tjedno (ponedjeljak, srijeda, petak), a s prolaskom vremena vidi se i napredak u kvaliteti, ne samo crteža (koji je postao osjenčan i u boji), već i u samoj priči.

Saturday Morning Breakfast Cereal

Saturday morning breakfast cereal
Humoristični strip Saturday Morning Breakfast Cereal nema zadani format, može se sastojati od samo jedne sličice ili nekoliko njih, a nije niti ograničen određenom temom ili likovima. Novi brojevi izlaze na dnevnoj bazi pa kvaliteta znatno oscilira, ovisno o inspiraciji autora. No, s obzirom na golemi broj uradaka, strip zadržava oštricu i humor, često je aktualan, te propitkuje i dublje teme poput religije, znanosti, smisla života… Crtež je u boji, jednostavan, bez sjena ili posebnih detalja.

Penny Arcade

Penny Arcade
Penny Arcade je web-strip koji postoji još od davne 1998. godine, prvo kao dio jednog (u međuvremenu propalog) games review portala, kasnije kao samostalan projekt, ujedno i jedan od najuspješnijih u povijesti jer njegovi autori Holkins i Krahulik već godinama žive od rada na njemu (uz neke projekte sa strane poput organizacije golemih PAX gaming konvencija).

Kao što mu i samo ime sugerira, strip se uglavnom bavi komičnim komentiranjem gaming industrije i pritom je ostao dosljedan svojim korijenima. Sama stranica nudi i više od samog stripa, tako da se tamo mogu pronaći i podcasti, razni video-materijali i, naravno, nezaobilazna web-trgovina. Strip izlazi triput tjedno (ponedjeljak, srijeda, petak) i uglavnom se drži formata od tri sličice, u boji, u potpunosti izrađen na računalu, uz specifičan „crtićasti“ stil.

Starslip

Starslip
Fanovi ste umjetnosti ili svemirskog SF-a, ili umjetnosti i svemirskog SF-a? Starslip je strip za vas. Za razliku od prethodnih stripova, ovaj ne možete čitati bilo kojim redom jer se ne radi o samostalnim epizodama, već je riječ o priči u nastavcima… mnogo nastavaka. Crno-bijeli stil koji se postepeno razvija, kao i sama priča koja prati svemirski brod/muzej „IDS Fuseli“ i njegovu posadu. Čitati od prvog broja nadalje.

Dawn of Time

Dawn of timeNe volite svemirski SF? Vratimo se u prapočetke kad glavni lik priče „Dawn of Time“, homo-sapiens Dawn (ilitiga po hrvatski – Zora), doživljava brojne pustolovine uz svog vjernog pratitelja Bluea. Strip koji se, radi vrlo malo dijaloga, čita brzo, ali nije ništa manje zanimljiv. Uglavnom crtan u sivo-plavoj nijansi, sa nekoliko obojanih panela u sredini priče. Priča je završena, tj. novi brojevi ne izlaze, ali sa preko 300 tabli čini jedno veoma zanimljivo čitalačko iskustvo. Dinosauri, humor, putovanje kroz vrijeme, za svakog ponešto…

Plume

PlumeKakva bi to lista stripova bila, ako ne bi bilo barem malo Divljeg zapada? Rađen u vrlo profesionalnom stilu, Plume je priča o Vesper i njenom nadnaravnom zaštitniku Corricku. Dosad je izašlo nepunih deset brojeva (poglavlja/chaptera), od kojih se svaki sastoji od minimalno 25 stranica/tabli. Zanimljiv crtež u boji, kompleksna i dugačka priča, još nezavršena, ali vrijedna pozornosti.

Thunder Paw

Thunder paw

Još jedna u nizu priča koje su u tijeku. Dva antropomorfna psića, Bruno i Ollie, se vraćaju kući nakon svojevrsnog smaka svijeta. Strip Thunder Paw pokazuje sve prednosti i inovacije digitalnih stripova u odnosu na njihova tiskana izdanja. Nadopunjen GIF animacijama, promjenom scena na panelu tokom scrollanja, vrlo velikim slikama nepravilnog oblika… Atmosfera je vrlo depresivna i sumorna, likovi neuobičajeno dobro karakterizirani, a sivo-narančasti ton koji prevladava stripom je konstantan podsjetnik da sa tim svijetom nešto ne valja, čak i tokom manje nadrealnih scena kojima strip obiluje. Iako korištenje animacije i scrolla nije nešto revolucionarno i unikatno kod ovog formata stripa, autorica to radi toliko dobro da može poslužiti kao uzor bilo kojem drugom autoru.

Overkloking

Overkloking
Da baš u potpunosti ne zanemarimo domaće autore na ovoj listi, evo jedne legende hrvatskog stripa, Overkloking. Rad Dubravka Matakovića, novi broj se objavljuje svake srijede. Riječ je o još jednom satiričnom stripu sa specifičnim Matakovićevim stilom crtanja. Strip obiluje komičnim detaljima i groteskom, možda ponekad van dobrog ukusa za nekog, prvenstveno radi svog rječnika i „odvratnih“ detalja koji su zaštitni znak ovog autora. Specifičan je i (namjerno nepismen i dvosmislen) rječnik šesteročlane obitelji Škakljikavdžija, glavnih protagonista ovog stripa, tako da su neke poštapalice ušle i u opću uporabu (Untisumpora?). Strip je u boji, a kako bi se shvatile sve auto-reference, najbolje je krenuti od prvog „broja“ nadalje, iako se svaka tabla može čitati i sama za sebe.

Preuzeto s portala citaj.me

Facebook Like Button