Vodič kroz najljepše barokne gradove Hrvatske

Ugodno se smjestite i pripremite se na put kroz najljepše barokne gradove u Hrvatskoj. Otkrit ćemo vam gdje pronaći povijesnu ljepotu baroka i turističke zanimljivosti za cijelu obitelj.

varaždin

Varaždin

Naš najpoznatiji barokni grad sjeverne Hrvatske svakako je Varaždin. Njegovo bogato arhitektonsko naslijeđe seže daleko u povijest, točnije u 1209. kada je Varaždin dobio titulu slobodnog kraljevskog grada Poveljom kralja Andrije II., a najstariji spomen grada datira čak u 1181. godine.

Prelazak iz gotičkom u barokni stil grad je doživio zahvaljujući obitelji Erdödy koja je varaždinsku tvrđu adaptirala u baroknom stilu. Bio je i glavni grad Banske Hrvatske za vrijeme Marije Terezije, a pretrpio je i stravičan požar u kojem je izgorjelo njegove dvije trećine.

Ipak, do danas je ostao grad s izuzetnom spomeničkom baštinom i najsačuvanijom baroknom cjelinom. Stari grad nalazi se na minutu udaljenosti od barokne jezgre, a pored njega možete uživati u brojnim palačama, institucijama, bogatim kućama i vilama u stilu baroka, rokokoa, secesije i klasicizma.

Obavezno posjetite i Gradsku vijećnicu, jednu od najstarijih od Europi, koja je specifična po crvenkastoj fasadi i zlatnom grbu obitelji Drašković nad ulaznim vratima.

Tu su i četiri palače: Herzer s Entomološkom zbirkom profesora Franje Koščeca, Sermage sa stalni postavom Galerije starih i novih majstora, Patačić koja je u 18. stoljeću bila središte kulturnog i društvenog života grada te palača Erdödy s prekrasnim kamenim portalom u rokoko stilu.

Upravo oko ovih palača možete pronaći i odlične obiteljske restorane poput Vergleca s tradicionalnom kuhinjom, Angelusa s rustikalnim uređenjem i Palatina u kojem se odrasli mogu opustiti uz hvaljene im koktele.

Poseban doživljaj Varaždina iskusite za vrijeme Špancirfesta preko ljeta ili Varaždinskih baroknih večeri koje se održavaju od 1971. godine.

slavonski brod

Barokna tvrđa Brod u Slavonskom Brodu najveća je barokna utvrda u Hrvatskoj i jedna od najvećih u cijeloj Europi.

Posebna je po svojoj zvjezdolikoj arhitekturi i danas je spomenik nulte kategorije te jedinstven i monumentalan primjer vojne fortifikacijske arhitekture 18. stoljeća u Slavoniji.

Unutar same tvrđe nalazi se kavalir – masivni, ciglom zidani jednokatni objekt u obliku potkove koji je služio za vojne potrebe. U njegovom obnovljenom dijelu sada se nalazi Galerija Ružić s prvim stalnim postavom suvremene hrvatske umjetnosti druge polovice 20. stoljeća.

Galerija sadrži više od 400 umjetnina iz vrijedne zbirke hrvatskog kipara i slikara, Branka Ružića, rođenjem Brođanina te njegovih suvremenika i prijatelja.
Posebno zanimljivi djeci bit će uz kostimirane lutke graničarskih vojnika u prirodnoj veličini, nalazi i maketa tvrđave koja u potpunosti dočarava vojnički život na granici Austro-ugarskog carstva u 18. i početkom 19. stoljeća u izložbenom salonu Galerije.

Barokna crkva Sv. Ane nalazi se u centru tvrđavskog trga na kojem turisti mogu posvjedočiti programima „living history“ u kojima sudjeluju glumci kostimirani u odore husara i druge likove iz prošlosti tvrđe poput zapovjednika i pisara, stražara i zanatlija…

Nakon povijesne avanture, možete se okrijepiti domaćom slavonskom kuhinjom u restoranu Grozd i Krčmi Eden, koji su prikladni za obitelji s djecom, a možete otići i na izvrsnu pizzu u restoran Uno koji radi do kasno u noć.

osijek

Osijek

Malo dalje od Slavonskog Broda nalazi se prekrasna barokna tvrđa u Osijeku, koja je izgrađena u 18. stoljeću. Slovi kao jedna od najznačajnijih baroknih gradskih jezgri u Hrvatskoj i čuva brojne sakralne, vojne i civilne spomenike kulture.

Unutar Tvrđe nalaze se brojne obrazovne i kulturne ustanove, Rektorat i fakulteti, te odjeli Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, škole, Državni arhiv, Odjel Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Hrvatsko društvo likovnih umjetnika, galerije, kulturno umjetnička društva, te Muzej Slavonije koja je ujedno i najstarija kulturna ustanova u gradu Osijeku osnovan davne 1877. godine.

Pored Tvrđe svakako je vrijedno pogledati Konkatedralu, donedavno najveću župnu crkvu u Hrvatskoj, kapucinsku crkvu i samostan, raskošni secesijski zdenac, Sudbenu palaču te Galeriju likovnih umjetnosti.

Prošećite se ulicama Donjeg i Gornjeg grada i probajte neke od slavonskih specijaliteta u najpoznatijim osječkim restoranima Kod Ruže, Rustiki ili Corneru.

Koji god da odaberete, ili se odlučite na turu baroknih gradova Hrvatske, uživat ćete u spoju povijesti, tradicije i zanimljivih događanja koje oni nude. Uživajte u njihovoj bogatoj gastronomskoj ponudi i ispunite si jedan slobodan vikend brojnim uzbudljivim iskustvima koje nude hrvatski barokni gradovi.

Facebook Like Button